Zove se Merjem. Rodila se u 28. sedmici i težila tek 1.300 grama. To prijevremeno rođenje, srećom, nije utjecalo na razvoj, a njena majka Sanela Šljivo tada je postala najsretnija žena na svijetu iako je u salu ušla sa četiri dijagnoze. Prošla je brojne kontrole i redovno praćenje doktora. Imala je male šanse da zatrudni, a još manje da rodi. Hvala Bogu, kaže Sanela, moj suprug i ja smo uspjeli.
MERJEM DANAS IMA DVIJE GODINE
Podrška je važna
A uspjeli su nakon šest godina borbe sa neplodnošću, dijagnozama, terapijama, suzama, očajem… Sanela i njen suprug vjenčali su se 2011. godine. Kao i većina porodica željeli su se ostvariti kao roditelji. Kako do trudnoće nije dolazilo, nakon pola godine su se obratili doktorima. Tada kreće njihovo liječenje.
– Od 2012. krenuli smo sa inseminacijama. Međutim, uradili smo četiri inseminacije koje nisu uspjele. Pored steriliteta, imala sam i problema sa šećernom bolešću. Možda je to još jedan razlog zašto nije dolazilo do trudnoće, priča Sanela za Oslobođenje i dodaje da su godinama bezuspješno obilazili razne klinike i radili nalaze.
– Javili smo se u kliniku New Life, da pokušamo uraditi vantjelesnu oplodnju. Krenuli smo u julu 2017. sa injekcijama, govori Sanela.
BORBA SE UVIJEK ISPLATI
Da sreća prati hrabre, pokazalo se već 26. jula, kada su uradili transfer.
– Imala sam jajnu stanicu, a od te jedne jajne stanice je moja beta bila pozitivna i hvala Bogu sad sam majka dvogodišnje djevojčice, sa osmijehom na licu priča Sanela.
VEZANI TEKST
Osobe koje se bore sa neplodnošću i željom za ostvarenje roditeljstva najbolje znaju koliko je teško krenuti u ovakvu priču punu stereotipa i stida, ali i najviše boli.
– Jako teško je bilo krenuti u to sve, ali podrška porodice i prijatelja je veoma važna, naglašava Sanela i ističe da podrške sa drugih strana i nema.
Tu, pojašnjava, misli na podršku Zavoda zdravstvenog osiguranja.
– To je slabo, ističe naša sagovornica.
Međutim, uz podršku supruga i porodice bilo je puno lakše nositi se sa svim brigama i pitanjima.
A pitanja je bilo počevši od onog da li će biti beta pozitivna, pa onda da li će uspjeti iznijeti trudnoću, ipak je vantjelesna, nije došla prirodno…
ŠLJIVO: HVALA BOGU, DANAS SAM SRETNA
Na putu do potomstva Sanela je, to ne krije, razmišljala i o usvajanju djeteta, ali i o surogat majci.
– Bože moj, ako nisam majka, da se porodim i doživim tu čar, da držim svoje dijete u naručju, onda bih pristala i na surogat. Ali, kod nas to nije dozvoljeno, a u svijetu jeste, govori Sanela, uz nadu da će nekad i u našoj zemlji surogat majčinstvo biti ozakonjeno kako bi se pomoglo partnerima da se ostvare kao roditelji.
Da se malo priča o vantjelesnoj oplodnji, kaže nam i sama.
Pokušaji i krediti
– Žene svašta prolaze. Prođu i po pet-šest vantjelesnih, pa im je dosta svega. Moraju dizati kredite. Nemaju nikakve pomoći. Pa vrati jedan kredit, digni drugi i zato je, naravno, tim bračnim parovima koji se bore i koji se liječe puna kapa svega, smatra Sanela.
VELIKA SREĆA U PORODICI ŠLJIVO
Ipak, nema odustajanja, jer se vrijedi boriti.
– Ja sam uspjela, a davali su mi male šanse. Nisu vjerovali da ću ja uopšte uspjeti jer bila sam na inzulinu i imala visok pritisak. Danas mi se na Facebooku javlja mnogo žena. Pitaju za savjet. Samo možeš izaći kao pobjednik. Nažalost, nekad ne uspije, ali, Bože moj, može se usvojiti dijete, a ako to ne uspije, postoje djeca od tetki i od ostalih iz porodice, kaže Sanela, danas majka dvogodišnje kćerke Merjem. BERINA BAHTANOVIĆ – oslobodjenje.ba/