Potresni snimci dolaze sa slovačko-ukrajinske granice, gdje kolone izbjeglica konstantno pristižu, a fotoreporteri portala Klix.ba zabilježili su uplakane majke koje uz tek nekoliko stvari vode svoju djecu na sigurno, dok mališani koračaju s igračkama u rukama ne znajući šta se dešava piše Klix.
Prema podacima UN-a od početka rata Ukrajinu je napustilo više od milion ljudi, a među njima najviše žena i djece zbog opće mobilizacije koja važi za muškarce.
Reporteri portala Klix.ba trenutno borave u Slovačkoj, a na graničnom prelazu Vyšné Nemecké koji razdvaja Ukrajinu od ove zemlje zabilježili su kolone ljudi koji konstantno pristižu, među kojima je najviše žena i djece.
Prema fotografijama i snimcima s mjesta događaja izbjeglice granicu uglavnom prelaze pješke, dolazeći iz grada Užgorod koji se nalazi na zapadu Ukrajine.
Scene s granice su prilično potresne – uplakane majke koje s djecom i tek ponekom torbom napuštaju svoju domovinu te mališani kojima utjehu na putu u nepoznato pružaju igračke koje su uspjeli donijeti sa sobom.
Volonteri iz Slovačke izbjeglicama koje pristižu pomažu nude osnovne potrepštine te im u zavisnosti od toga da li se zadržavaju ili nastavljaju svoj put nude upute za dalje putovanje.
Vlada Slovačke je izbjeglicama omogućila dostojan boravak uz besplatan prijevoz i smještaj, a oni koji se odluče ostati uz pomoć humanitarnih organizacija i civilne zaštite brzo budu zbrinuti.
Granični prelaz je opremljen hranom, različitim higijenskim potrepštinama, dekama i šatorima, a Slovačka kao i Poljska zatraža je EU dodatnu pomoć u zbrinjavanju izbjeglica.
Kao rezultat toga, Grčka i Njemačka šalju šatore, ćebad i maske u Slovačku, dok Francuska šalje lijekove i drugu medicinsku opremu u Poljsku. Također, prema pisanju BBC-a EU se priprema da Ukrajincima koji bježe od rata daju opće pravo da ostanu i rade u 27 zemalja do tri godine.
Oni bi također dobili socijalnu pomoć i pristup smještaju, medicinskom liječenju i školovanju za djecu.
Poljska je do sad primila više od pola miliona izbjeglica iz Ukrajine, u Mađarsku je otišlo približno 140.000 te u Moldaviju skoro 100.000 ljudi.Granicu Slovačke je prema BBC-u od početka rata prešlo nešto više od 70.000 Ukrajinaca piše Klix.
Video pogledajte OVDJE