Da bi dijete zavoljelo da se obraća Allahu, dž.š., roditelji treba da posvete posebnu pažnju. Objasnit će mu da sve što mu daju ustvari dolazi od Allaha kao poklon, ali preko njihovih ruku ili njihovim uzrokom (sebebom).

Da bi mu ovo što bolje objasnili, navest ćemo jedan primjer. Otac se nalazi na službenom putu. Svom najdražem sinu ili kćerki želi poslati poklon i čini to putem pošte, a poštar ga donosi na kućna vrata. Da li je stvarni davaoc poštar ili otac? Naravno, zahvalu dugujemo i poštaru ali ocu mnogo više.

Dova ne znači samo traženje i uzimanje nego i zahvalu na blagodatim koje smo već dobili. Dijete od sedam godina to može razumijeti. Dova je jedno od najutjecajnijih sredstava uspostavljanja i održavanja veze sa Allahom, dž.š. Zbog toga dijete već od dvije godine treba početi navikavati da otvora i podiže ruke. Najbolji način je, naravno, lični primjer. Tako, ukoliko otac i majka nakon jela čine dovu, odnosno zahvaljuju se Gospodaru, djetetu će se to svidjeti i nastojat će da to uvede u vlastitu praksu.

Da bismo djeci omilili činjenje dove, potrebno im je objasniti da Allahu mogu povjeriti sve svoje osjećaje i želje, naučiti ih da dovu mogu činiti putem naučenih rečenica ali i putem vlastitih misli i iskaza. Lijepo bi bilo da se odredi termin za čitanje odabranih knjiga koje na podesan način objašnjavaju vjerovanje u Allaha, dž.š., i Ahiret, te izgrađuju ljubav prema te dvije stvari. Poželjno je da ovim čitanjima prisustvuju svi članovi porodice, uključujući i one najmlađe koji još ne znaju čitati. Njima će pročitani sadržaj biti objašnjen na njima pogodan način.

Ovakva praksa će osigurati da osnove vjerovanja budu prihvaćene i na polju razuma i logike, što će doprinjeti da se vjerovanje u Allaha učvrsti a ljubav prema njemu poveća. Također, ovako će se kod mališana razvijati ljubav prema knjizi i čitanju.

Za Akos.ba pripremio Fahrudin Vojić, magistar religijske edukacije

Foto: ilustracija