Bh. zavodi za statistiku već par godina objavljuju najpopularnija imena u Bosni i Hercegovinu…
Vratiti ćemo se tri godine u nazad i vidjeti koja su to imena naši sugrađani nadijevali svojoj djeci:
2016. godina:
Amina, Sara i Emina najpopularnija su ženska imena u Federaciji BiH, pokazale su analize Federalnog zavoda za statistiku.
Ova institucija objavila je po 100 najčešće davanih imena ženskoj i muškoj djeci u FBiH prošle godine, a prema njihovim podacima ime Amina dobilo je 297 djevojčica.
U top 10 najpopularnijih ženskih imena spadaju još i Lamija, Merjem, Asja, Lejla, Ajna, Ema i Nejla.
Kod dječaka, roditelji su se lani najčešće odlučivali za ime Ahmed, i to u 263 slučaja. Po popularnosti muških imena slijede Amar, Daris, Adin, Harun, Davud, Imran, Hamza, Tarik, Vedad…
2017. godina:
Ahmed i Amina su najomiljenija imena u Federaciji BiH, dok su Stefan i Marija u Republici Srpskoj.
Ahmed i Amina
Ime Amina je 2017. godine uspjela da oduševi najviše mladih roditelja u Federaciji BiH, te redosljed prvih pet ženskih imena izgleda trenutno ovako: Amina, Mejrem Sara, Asja, Lamija.
Ime Amina je arapskog porijekla i znači vjerna, poštena, pouzdana i sigurna. Takođe se prevodi i kao “žena mira i harmonije“. Ovo je jako često ime među muslimanima. Iako su se pozicije malo ispremještale , jedina novost u odnosu na prošlu godinu među top 10 je Hana. Ovo ime je sve popularnije ne samo u BiH nego i u ostalim zemljama u regionu. Kratko, lijepo, univerzalno, internacionalno – Hana je ime bez greške.
U Federaciji BiH je ove godine na listi za dječake na tron došao Ahmed. Drugo mjesto je osvojio Daris, a slijede ga Amar, Davud i Adin.
2018. godina
I te, prošle godine je u Federaciji BiH najviše djevojčica ponijelo ime Sara, a najviše dječaka ime Ahmed.
Najčešća ženska imena su bila Sara, Amina, Merjem, Asja i Esma.
Najčešća muška imena su bila Ahmed, Daris, Amar, Davud i Hamza.
Kako izgleda lista 200 najpopularnijih muških i ženskih imena u BiH i koje je značenje navedenog imena možete provjeriti na stranici Značenje-Imena.com, koja je podatke prikupila od statističkih ureda. (Hanuma.ba) Foto: ilustracija