U selu Dejčići, podno Bjelašnice ima i ljudi, i džamija je otvorena, i hodža je tu. Ekipa portala Avaz.ba posjetila je ovo prelijepo selo danas uoči iftara.
Na lokalnom igralištu „vrijeme ubijaju“ Fikret Durmo i Harun Dedić. Igraju basket. Do iftara je još sat vremena. – Ko je najstariji u selu – pitamo ih.
– Njegova nana je najbolji sagovornik – govori Durmo i povede nas do Harunove nane Šide Dedić. Nana posti od djetinjstva. Leđa su je izdala i bole je, inače nema drugih problema sa zdravljem.
– Imam 79 godina. Postilo se uvijek i dok sam djevojka bila, sa dvadeset godina sam se udala u Dejčiće – govori nana Šida. Pitamo je, kako je prije bilo?
– Kad je ramazan, uvijek se najbolja hrana kuhala. To je posebno vrijeme – kaže ona. Između ostalog, ima i savjet za sve djevojke:
– Postite i bit ćete lijepe – poručila je Šida. U prilogu pogledajte video cijelog razgovora sa ovom mudrom staricom.
Šest navika koje nam uveliko otežavaju post i ozbiljno štete zdravlju!
Mjesec ramazan je, između ostalog, i velika prilika za one koji žele da smanje tjelesnu težinu i riješe se raznih srčanih bolesti, posebno holesterola i visokog krvnog pritiska.
Međutim, postoje neke pogrešne navike na koje treba obratiti pažnju u ramazanu kako bismo ostvarili taj efekat posta i zaštitili organizam od raznih bolesti.
Neke od tih navika su:
1. Pijenje mnogo vode za vrijeme sehura i pred zoru, pošto mnogi smatraju da će to zaštiti organizam od žeđi tokom dana. Međutim, pijenje velike količine vode u vrijeme sehura zadaje više posla bubrezima kako bi izlučili svu tu vodu, što ustvari povećava žeđ. Zato se radije savjetuje konzumiranje voća bogatog vodom, poput lubenice, dinje i jabuke, jer one čine da se voda iz tijela izbacuje postupno tokom posta, prenosi Akos.
2. Pijenje hladne vode neposredno nakon prekida posta jer to smanjuje cirkulaciju krvi prema želucu i crijevima, što predstavlja veliki stres za probavni sistem i izaziva grčeve. Zbog toga nutriciolozi savjetuju prilikom iftarenja pijenje mlake vode, tj. vode sobne temperature ili pijenje mlijeka s hurmama, a da se tek nakon iftara može piti hladna voda za ublažavanje žeđi.
3. Jedenje pržene hrane za iftar, jer ona predstavlja opasnost za želudac, uzrokuje probavne smetnje, pretilost i izaziva kiselinu nakon iftara. Zbog toga treba izbjegavati takvu vrstu hrane prilikom iftara.
4. Jedenje slatka odmah nakon iftara jer to izaziva gomilanje masnoća u organizmu i povećanju tjelesne težine i holesterola, zato ako želite jesti slatko, neka to bude poslije teravih-namaza i to u malim količinama, a najbolje bi bilo da to bude maksimalno jednom ili dva puta sedmično.
5. Nedovoljno konzumiranje voća. Voće se smatra odličnim izvorom vitamina i minerala koje organizam treba u ramazanu, a pomažu i u borbi protiv debljine i smanjenju tjelesne težine.
6. So i začini su nam ljuti neprijatelji, jer konzumiranje slane i začinjene hrane potpomaže izlučivanje vode iz organizma što izaziva osjećaj žeđi tokom dana i nepravilan rad srca.
biscani.net