Prije drugog svjetskog rata, Alpe su teško poznavale alpsku zemlju muslimanskih imena, uglavnom Bosanaca i Kosovara koji su u Sloveniji tražili posao. Najveći porast imena Muhammad (ili Mohammed) među novorođenčadima bilo je 1950-ih i 1960-ih, a tada je upotreba počela opadati, jer su se sljedeće generacije pridošlica željele integrirati u europsku civilizaciju koristeći se i domaćim ili nemuslimanskim imenima. To se odnosi na sva muslimanska imena, a ne samo na Muhammeda.

S novim valom imigracije, trend se obrnuo. Ime Amar (ili Ammar), koje je najčešće ime u muslimanskoj Bosni i Hercegovini, brzo raste. Od 1980-ih do kraja milenijuma u Sloveniji je takvo ime imalo 43 muškarca, od 34 do 2000.

Za žene popularno ime je Hana. Ime je kontroverzno, jer i muslimani i Židovi imaju to podrijetlo imena. Na web stranicama na kojima muslimanski propovjednici savjetuju imena djece, piše da je Hava muslimansko žensko ime (arapskog porijekla) što znači “pametna žena”, dok je hebrejsko značenje Hana “obdareno”. Upotreba imena Han u Sloveniji povećava se od početka tisućljeća, danas u Sloveniji ima 2.916 žena, a po učestalosti među ženskim imenima zauzima 94. mjesto. No u ovom desetljeću ime je već na 13. mjestu od svih novorođenih djevojčica (lani ih je bilo na 12. mjestu). U Sloveniji je uobičajeno muslimansko žensko ime Lejla. U Sloveniji su najčešća imena Franc (24.330 muškaraca) i Marija (56.971 žena).

I još zanimljivije. U vrijeme socijalizma muslimani su se željeli prikloniti vlastima i izmisliti nova imena svojoj djeci. Tako su se pojavila imena Melissa i Ninel, koja podsjećaju na klasična muslimanska imena. Zanimljivo je što znače. Ime Melissa grčkog je porijekla i znači pčela, ali je korišteno jer se sastoji od prvih slova krvavog komunističkog kvarteta: Marxa, Engelsa, Lenjina i Staljina. Ime Ninel, međutim, nastalo je uslijed obrnutog čitanja Lenjinovog imena, uz dodavanje slova “a”. Prema statističkom uredu, u Sloveniji ima 473 Melisa, Ninel manje od pet.

Priprema i obrada: Putem Islama Portal