Tragična vijest potresla je stanovnike Sarajeva i šire javnosti kada je potvrđeno da je u saobraćajnoj nesreći u mjestu Osenik, nadomak Hadžića, poginuo 19-godišnji motociklista. Nesreća se dogodila u ranim popodnevnim satima, a informacija je zvanično potvrđena od strane Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo (MUP KS). Prema podacima iz istrage i svjedočenjima prisutnih, riječ je o mladiću iz Hadžića, čije je ime kasnije potvrđeno kao Harun Z., rođen 2006. godine.
U nesreći je učestvovao i drugi motociklista, stariji muškarac iz Sarajeva, koji je, za razliku od Haruna, prošao sa lakšim tjelesnim povredama. Dok se on uspješno oporavlja, mladi život je izgubljen u trenu, što je izazvalo val tuge i šoka među njegovim sugrađanima.
Informaciju o identitetima učesnika u nesreći potvrdila je portparolka MUP-a KS, Mersiha Novalić, ističući da je Harun Z. preminuo na licu mjesta, dok je drugi vozač, A.H. (1978), prevezen na medicinsku obradu bez ozbiljnih povreda. Tijelo stradalog mladića transportirano je u prosekturu Bare, gdje će se obaviti daljnje medicinsko-vještva radi potvrde uzroka smrti.
Nezvanične informacije koje su dostupne govore o tome da je do sudara došlo zbog neprilagođene brzine i preticanja, što je, nažalost, čest uzrok nesreća sa smrtnim ishodima, posebno kada su u pitanju motociklisti, koji su i najranjivija kategorija učesnika u saobraćaju.
Ova nesreća ponovo otvara ozbiljna pitanja o:
-
saobraćajnoj sigurnosti na regionalnim putevima,
-
ponašanju motociklista u saobraćaju, posebno mladih vozača,
-
i potrebi za većom preventivnom edukacijom i nadzorom.
Mladi Harun je, prema riječima poznanika, bio pun života, energičan i zaljubljenik u motocikle, što čini njegovu smrt još tragičnijom. Lokalna zajednica je u šoku, a društvene mreže su se ubrzo ispunile izrazima saučešća porodici i prijateljima. Nažalost, ovo nije prvi put da ovakve vijesti dolaze s istih puteva – regija Hadžića i njeni prilazni putevi često su poprište teških nesreća, što ukazuje na sistemski problem u sigurnosti saobraćaja.
Kako bi se izbjegli slični tragični slučajevi u budućnosti, stručnjaci iz oblasti saobraćaja već godinama apeluju na nadležne institucije da:
-
pojačaju kontrole brzine i učestalog preticanja na regionalnim putevima,
-
postave više saobraćajnih znakova i kamera na kritičnim dionicama,
-
organizuju preventivne kampanje s ciljem edukacije mladih vozača,
-
ulaganje u infrastrukturu – proširenje kolovoza, postavljanje zaštitnih ograda i bolja osvijetljenost puteva.
Motocikli, iako atraktivno prevozno sredstvo, nose i visoku dozu rizika, posebno ako se voze bez odgovornosti. Mnogi mladi ljudi, vođeni adrenalinom i željom za brzinom, često zanemaruju osnovna pravila sigurnosti. U ovom konkretnom slučaju, detalji još nisu zvanično potvrđeni, ali sve ukazuje na to da je brzina, kao najčešći uzročnik tragedija na cestama, ponovo odnijela život.
Roditelji i porodica preminulog mladića suočavaju se s neizmjernom boli, dok je cijeli Hadžić zavijen u crno. Život tek na početku, snovi prekinuti u sekundi – tragedija koja ostavlja ožiljak u zajednici i šalje jasnu poruku: oprez i odgovornost u saobraćaju nisu opcioni.
Ono što dodatno izaziva zabrinutost jeste činjenica da u posljednjih nekoliko mjeseci raste broj saobraćajnih nesreća s tragičnim ishodima. Statistika pokazuje da mladi vozači između 18 i 25 godina najčešće stradaju upravo u nesrećama koje uključuju motore i skutere. Zbog toga se nameće potreba za novim pristupom u obrazovanju i polaganju vozačkih ispita za motocikle, kao i psihološkom pripremom mladih za odgovorno upravljanje vozilima.
U konačnici, ostaje samo tuga i sjećanje na jednog mladića koji je prerano otišao, a čija smrt treba biti ozbiljan alarm za cijelo društvo. Neka njegova tragična sudbina ne bude samo broj u statistici, već poziv na kolektivnu savjest i odgovornost svih nas – od institucija, preko porodica, do svakog vozača koji izlazi na cestu.
U svjetlu ove tragedije, važno je da se ne prepustimo samo emocijama i prolaznoj empatiji, već da konkretno djelujemo kako bi se spriječilo ponavljanje sličnih događaja. Svaka nesreća, svaki izgubljeni život, trebalo bi biti povod za ozbiljnu analizu i promjenu u pristupu saobraćajnoj kulturi u Bosni i Hercegovini. Potrebno je da i roditelji, škole, lokalne zajednice i saobraćajne institucije zajedno preuzmu odgovornost za stvaranje sigurnijeg okruženja za mlade, kroz edukaciju, praćenje rizičnog ponašanja i pravovremeno reagovanje. Jer, samo uz zajednički trud možemo osigurati da putevi ne postanu mjesta na kojima snovi prestaju, već da ostanu prostor slobode, kretanja i života.