U aktuelnom razgovoru za Federalnu televiziju, Edin Forto, predsjednik Naše stranke i ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine, iznio je niz jasnih stavova o važnim političkim i ekonomskim pitanjima, uključujući odnose sa drumskim prijevoznicima, funkcionisanje BHANSA-e, te političku dinamiku unutar državne vlasti. Njegova izjava nije samo odgovor na kritike, već i pokušaj razotkrivanja duboko ukorijenjenih političkih odnosa koji koče napredak BiH ka Evropskoj uniji.
Na samom početku intervjua, Forto se osvrnuo na optužbe drumskih prijevoznika koji su ga prozvali da nije ispunio svoja obećanja i da njihove zahtjeve čak nije ni uzeo u razmatranje. Forto odlučno demantira ove tvrdnje, ističući da su već održani sastanci, kao i to da je već uspostavljen okvir u kojem se ovi problemi mogu kontinuirano razmatrati. Prema njegovim riječima, postoji jasan dogovor o sedmičnim operativnim sastancima na kojima se mogu iznositi problemi i prijedlozi rješenja. On potvrđuje da razumije težinu njihovih zahtjeva i naglašava da će učiniti sve kako bi opravdane zahtjeve pretočio u konkretne promjene pravilnika.
Forto je podvukao da bi najbolje rješenje za probleme sa viznim režimima bilo da Ministarstvo vanjskih poslova pokrene bilateralne pregovore sa zemljama EU kako bi se olakšao rad vozačima iz BiH i regije. Prema njegovom prijedlogu:
-
Dovoljno bi bilo da se dogovor postigne makar s jednom zemljom članicom.
-
Rješenje ne bi bilo samo korisno za BiH, već i za širi region uključujući Srbiju, Crnu Goru i Sjevernu Makedoniju.
U kontekstu BHANSA-e, Forto je istakao da ne postoji opasnost da će naredne plate biti smanjene za 60%, što je bila ranija bojazan. Pojašnjava da je Vijeće ministara, na njegov prijedlog, donijelo odluku o privremenom finansijskom mostu koji će omogućiti nesmetan rad Agencije do kraja godine. Cilj je da se izbjegne paraliza ključnih funkcija, posebno onih koje se odnose na kontrolu zračnog prostora BiH.
U drugom dijelu razgovora, Forto se osvrnuo na izjavu Dragana Čovića, lidera HDZ-a BiH, o formiranju tri federalne jedinice. Jasno je dao do znanja da tu ideju ne podržava, ističući kako takvi prijedlozi samo otvaraju put ka novom “Dejtonu”, a ne ka stvarnim reformama. Za njega, jedini put za BiH jeste formiranje evropske koalicije koja bi zemlju snažno usmjerila ka integraciji u Evropsku uniju. Po njegovom mišljenju, Brisel je novi Dejton za BiH.
Forto je potom izrazio zabrinutost zbog političke inertnosti HDZ-a, posebno zbog toga što se ne žele jasno distancirati od Milorada Dodika. Postavio je i jedno direktno pitanje koje bi moglo postati ključno u daljoj političkoj diskusiji: “Da li je Milorad Dodik zaista vitalni hrvatski nacionalni interes u BiH?” Njegov odgovor na to pitanje je negativan, implicirajući da HNS mora jasno razgraničiti nacionalne interese od ličnih i političkih veza.
Iz Fortinih riječi može se iščitati i frustracija zbog trenutnog stanja na političkoj sceni. Ističe da se, ukoliko ne dođe do rekonstrukcije državne vlasti prije godišnjih odmora, to vjerovatno neće ni desiti. Kritikuje i nedosljednu podršku određenih evropskih struktura, koje nisu jasno podržale mjere protiv Dodika. Po njemu, da je EUFOR dobio jasan mandat, Dodik bi već bio uhapšen, a BiH bi bila korak bliže stabilnosti.
Forto zaključuje da političku scenu BiH već godinama oblikuje isti obrazac:
-
Krize se vještački proizvode,
-
Političari razmjenjuju uvrede,
-
Atmosfera se zaoštrava do tačke pucanja,
-
A onda dolazi strani faktor koji privremeno smiruje situaciju.
Taj obrazac, prema Forti, personificiraju Dragan Čović, Bakir Izetbegović i Milorad Dodik, koje je nazvao protagonistima “reality showa” koji traje već 15 godina.
Na kraju, Forto je uputio jasan apel: BiH mora napustiti destruktivne političke modele i prigrliti evropske vrijednosti. To podrazumijeva ne samo političku volju, već i spremnost da se raskine s neproduktivnim partnerstvima koja BiH vuku nazad. U centru njegovog političkog programa je formiranje evropske koalicije bez SNSD-a, jer je – kako kaže – SNSD dokazano antievropska i proruska snaga koja sputava napredak cijele zemlje.