Politička dinamika u Bosni i Hercegovini već duže vrijeme je obilježena tenzijama, neefikasnošću i gubitkom povjerenja građana u ključne aktere. U središtu tih dešavanja nalazi se više faktora, među kojima su nefunkcionalne koalicije, pasivnost međunarodne zajednice i istaknute figure koje koriste institucionalne slabosti za lične političke ciljeve. Aida Obuća, potpredsjednica Stranke demokratske akcije (SDA), u intervjuu za Hayat.ba otvoreno je komentarisala trenutnu političku situaciju, ulogu opozicije i vlasti, te odnos snaga između aktera iz entiteta RS i Federacije. Njeni stavovi otkrivaju duboku zabrinutost zbog smjera u kojem se kreće država, ali i poziv na buđenje političke svijesti.
Obuća je u svom istupu posebno istakla političku strategiju Dragana Čovića, predsjednika HDZ-a, koju opisuje kao vješto iskorištavanje slabosti kako opozicije iz Republike Srpske, tako i vladajuće Trojke iz Federacije BiH. Po njenim riječima, Čović koristi njihovu podložnost i nedostatak otpora da bi ostvario vlastite ciljeve, među kojima su:
-
Izmjene Izbornog zakona, koje favorizuju HDZ;
-
Realizacija infrastrukturnih projekata, poput Južne interkonekcije;
-
Politička dominacija nad koalicionim partnerima kroz nametanje svojih tema.
Prema Obući, aktuelna Trojka se ponaša kao “privjesak” Čovićevog političkog bloka, dok ministri iz SNSD-a ostaju zaštićeni u vlasti zahvaljujući oklijevanju u procesima njihove smjene. Ona smatra da je to jasan pokazatelj da je tzv. nova koalicija tek formalna fasada kojom zapravo upravlja HDZ.
Istovremeno, SDA – iako trenutno nije dio vlasti – neprestano je na meti kritika. Obuća tu pojavu vidi kao manifestaciju nemoći sadašnje vlasti da ponudi konstruktivna rješenja. Umjesto da se bave aktuelnim problemima, vladajuće stranke se, kako ona tvrdi, fokusiraju na SDA kao izgovor za vlastitu nekompetentnost. Posebno je naglasila trenutak kada je “Trojka” bez otpora prihvatila kršenje ustavnih normi 27. aprila 2023. godine, što je dovelo do potkopavanja izborne volje bošnjačkog naroda u cilju ulaska u vlast sa HDZ-om i SNSD-om.
Političku krizu dodatno produbljuju akcije Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića. Njihove kontinuirane provokacije, kako kaže Obuća, dovode Bosnu i Hercegovinu na ivicu najopasnije krize od završetka rata. Međunarodna zajednica odgovara poznatim frazama o “dejtonskoj stabilnosti”, dok se Trojka boji i pomisliti na odlučne korake poput sankcija ili hapšenja Dodika. Ocjenjujući da je riječ o sramnoj pasivnosti, Obuća poziva na:
-
Aktiviranje bonskih ovlasti,
-
Oštrije mjere Vijeća za implementaciju mira (PIC),
-
Veći angažman OHR-a i EUFOR-a,
-
Razmatranje statusa Brčko Distrikta.
Sve to, prema njenom mišljenju, predstavlja minimum konkretne akcije koji bi mogao preokrenuti tok trenutne destrukcije.
Obuća se dotakla i pitanja angažmana žena u politici, naglašavajući da joj funkcija potpredsjednice SDA nije samo čast, već i ogromna odgovornost. Kao prva žena na čelu kantonalne vlade u Goraždu, želi biti primjer da žena može uspjeti u politici bez kompromisa sa svojim vrijednostima. Iako je društvo i dalje patrijarhalno, to ne bi smjelo biti prepreka ženama da preuzmu vodeće uloge. Po njenim riječima, uloga žene kao majke i stuba porodice ne isključuje njenu sposobnost da bude politička liderka. Ključne vrijednosti koje bi žene u politici trebale gajiti su:
-
Međusobna podrška,
-
Kontinuirana edukacija,
-
Nepokolebljivost pred izazovima,
-
Solidarnost u borbi za ravnopravnost.
Govoreći o svom radu u BPK-u tokom pandemije, Obuća je podsjetila na uspjehe koje je tadašnja vlada ostvarila – stabilizaciju budžeta, razvoj privrede i status lidera u vanjskotrgovinskoj razmjeni među kantonima. Danas je, napominje, slika sasvim drugačija. BPK je pao među najlošije rangirane kantone u Federaciji, a stanje u ekonomiji i životnom standardu dodatno je pogoršano. Ona to pripisuje nedostatku vizije i odgovornosti trenutne kantonalne vlasti.
Iz izjava Aide Obuće jasno se iščitava nezadovoljstvo trenutnim političkim stanjem u zemlji, ali i zabrinutost zbog neodlučnosti vlasti i izostanka konkretnih mjera protiv destruktivnih aktera. Kroz cijeli intervju provlači se poruka da Bosna i Hercegovina, ako želi preživjeti kao cjelovita država, mora hitno preispitati ko u njenim institucijama zaista donosi odluke, a ko samo formalno sjedi u foteljama. Politička pasivnost i popustljivost, kakvu pokazuje Trojka prema HDZ-u i SNSD-u, po Obući je put ka dubljoj krizi. Istovremeno, naglašava potrebu da se žene u politici ne posmatraju kao izuzetak, već kao ravnopravan stub društva. Njena politička borba ostaje usmjerena ka afirmaciji državotvornog pristupa, zaštiti interesa bošnjačkog naroda, ali i većoj odgovornosti vlasti pred građanima.
U vremenu kada mnogi politički akteri biraju šutnju, nejasne stavove i taktiziranje, Obućin javni istup dolazi kao poziv na buđenje, kako institucijama, tako i građanima. Naredni izbori, kako naglašava, biće test političke zrelosti društva i presudna prilika da se jasno kaže kome je stvarno stalo do države, a kome samo do vlasti.