Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, izjavio je kako će reagirati ukoliko protiv njega bude izrečena osuđujuća presuda. On je jasno naglasio da bi jedini ustavni i zakoniti scenarij bio prekid postupka protiv njega pred Sudom BiH ili oslobađajuća presuda. Ako presuda bude drugačija, Dodik je najavio radikalne političke mjere. Kako bi istakao ozbiljnost situacije, poručio je da će se tada u Republika Srpska donijeti ključne odluke, u skladu s Dejtonskim mirovnim sporazumom.
Prema njegovim riječima, bilo koji ishod osim oslobađajuće presude predstavlja politički progon, na koji će Republika Srpska odgovoriti političkim odlukama. To bi podrazumijevalo ozbiljne promjene u političkom okruženju, kao i poništavanje ili povlačenje iz svih reforma koje su prethodno bile nametnute, bilo od strane Europske unije ili drugih međunarodnih faktora. Dodik je također istakao da bi Republika Srpska bila prisiljena otkazati sve nadležnosti prema institucijama koje se nalaze na nivou Bosne i Hercegovine, kao što su SIPA, tužilaštvo i drugi vanustavni organi.
Dodik je bio vrlo jasan u svom stavu prema svim prekršajima koji su se dogodili u posljednjih 25 godina. Prema njegovim riječima, Republika Srpska mora da brani Ustav BiH, a sve odluke koje su bile donesene u prethodnom periodu biće preispitane i vraćene u skladu s izvorno ustavnim okvirom. U tom kontekstu, on je rekao da ovo nije lična borba Milorada Dodika, već reakcija na ono što smatra agresijom političkog Sarajeva protiv interesa Republike Srpske.
Odgovarajući na pitanje o mogućim nemirima u Republici Srpskoj, Dodik je naglasio da neće biti nereda. Naglasio je da će Republika Srpska ostati mirna, djelovati u skladu s zakonima i da će sve odluke biti donesene na parlamentu Republike Srpske. Takođe, spomenuo je mogućnost održavanja referenduma o ovom pitanju, ukoliko situacija to bude zahtijevala.
U poređenju s istorijskim događanjima, Dodik je iznio paralelu s Prvim srpskim ustankom. Prema njegovim riječima, ako političke vlasti pokušaju da ga “utišaju” ili “odsjecaju”, to bi bilo slično onome što su Turci pokušali u prošlosti prema srpskim knezovima. On je smatrao da bi takva akcija imala katastrofalne posljedice po narod, jer bi to značilo da bi vlast bila obezglavljena i izgubila svoju autonomiju i moć.
Iako bi eventualna presuda mogla rezultirati zabrani političkog djelovanja, Dodik je sigurno poručio da neće odustati od politike. “Ništa neće stati” – istaknuo je on, obećavajući da će, čak i u slučaju zabrane političkog rada, nastaviti da se bavi politikom i da će ostati predsjednik Republike Srpske.
U zaključku, Dodik je jasno poručio da neće dozvoliti političko slabljenje Republike Srpske, te da će poduzeti radikalne političke korake ukoliko presuda bude osuđujuća. Smatra da je ovo borba za opstanak i suverenitet Republike Srpske, te da bi u suprotnom, uslijedila potpuna revizija političkog okvira i ustavnih promjena.
U narednim danima, sve oči biće uprte u ishod presude, jer ona neće samo uticati na Dodikovu političku sudbinu, već i na dalji kurs Republike Srpske. Političke odluke koje budu donesene u tom trenutku imat će dalekosežne posljedice na sve aspekte života u entitetu, uključujući ekonomiju, međunarodne odnose, ali i unutrašnju politiku. Dok se čeka presuda, jasno je da se stanje političke napetosti u BiH ne smanjuje, te da će se svaki dalji korak morati pažljivo razmotriti kako bi se očuvali temelji autonomije Republike Srpske.
Bez obzira na to kako će presuda završiti, Dodik je poručio da će Republika Srpska nastaviti svoju borbu za vlastite nadležnosti i interese. Ako dođe do radikalnih odluka koje uključuju povlačenje iz međunarodnih ugovora i reformi, to će biti jasna poruka da su politički lideri Republike Srpske spremni da se bore za suverenitet i neovisnost, u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom. Ove odluke ne samo da će oblikovati budućnost Republike Srpske, već i buduće odnose unutar BiH, pa čak i sa međunarodnim partnerima.