U reakciji na nedavne komentare Milorada Dodika, lidera SNSD-a, Aleksandra Pandurević, članica Predsjedništva SDS-a, oštro je odgovorila, iznoseći nekoliko kritika na račun Dodikovih postupaka i njegovog političkog djelovanja. Sviđa li se Dodiku što je sve više izoliran, Pandurević smatra da mu to odgovara jer u takvim uvjetima može lakše manipulirati, dok narod Republike Srpske trpi posljedice njegovih odluka. Pandurević je u svojoj reakciji na društvenim mrežama jasno poručila da Dodikovo kršenje demokratskih principa i izolacija Republike Srpske ne smiju biti opravdanje za stagnaciju političkog života.

Reakcija Pandurević na Dodikove komentare počinje opaskom da Dodik, koji je kritikovao nedavni sastanak opozicije s britanskim ministrom vanjskih poslova Davidom Lammyjem, zaboravlja osnovne političke vrijednosti. Pandurević podsjeća Dodika da je on sam u prošlim vremenima bio predstavnik Republike Srpske, dok je, kako ona tvrdi, “spavao” na svojoj poziciji i koristio takvu vlast da bi ostvario samo svoje osobne interese. Prema njenim riječima, Milan Miličević, član SDS-a, otišao je na sastanak u Sarajevo kako bi spasio Republiku Srpsku i zaštitio interese njenog naroda, dok je Dodik, kako ona tvrdi, samo “dopuštao” daljnje propadanje RS-a kroz svoju neodgovornu politiku.

Pandurević također kritikuje Dodika zbog njegovih napada na opoziciju, podsjećajući ga na to da Republika Srpska ima pravo na svoj glas u svijetu, neovisno o tome tko je na vlasti. Ona ukazuje na to da, iako Dodik optužuje opoziciju za “izdaju” zbog sastanka s britanskim ministrom, on zapravo stvara političku izolaciju koja je dalja od interesa RS-a. Uzimajući u obzir sve veći broj političkih neprijateljskih stavova prema Dodiku, Pandurević postavlja pitanje: “Zašto bi narod Republike Srpske trebao trpjeti zbog njegove izolacije i nesposobnosti da vodi politički dijalog na globalnoj razini?”

Pored toga, ona ne preza od izravne kritike na račun Dodikove političke agresivnosti i njegovih javnih napada na opoziciju, koji samo dodaju na već postojeću političku napetost. U isto vrijeme, Pandurević ističe kako, iako se Dodik distancira od međunarodnih političkih krugova, ostali politički lideri iz Republike Srpske nastoje održavati diplomatske veze i predstavljati narod na evropskoj i svjetskoj političkoj sceni. Pandurević također izaziva Dodika pitanjem, smatra li on i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića “izdajnikom” zbog njegovih sastanaka sa Lammyjem, čime izravno dovodi u pitanje dvostruka mjerila koja, prema njenom mišljenju, karakteriziraju Dodikov pristup politici.

Pandurević je također zabrinuta činjenicom da politička i diplomatska izolacija Republike Srpske pod Dodikovim vođstvom prijeti ozbiljnim posljedicama za budućnost entiteta. Kao jedan od ključnih ciljeva opozicije, ona ističe nužnost vraćanja ugleda i jačanja pozicije Republike Srpske na međunarodnoj političkoj sceni. Uz to, Pandurević upozorava na to da stranačko jedinstvo i internacionalna suradnja trebaju biti prioritet, umjesto daljnje eskalacije unutrašnjih političkih konflikata i nastavljanja strategije “krivljenja svih osim sebe”.

Na kraju, Pandurević poziva Dodika da se povuče sa svoje pozicije i omogući novim liderima da vode politiku koja će se temeljiti na dugoročnim interesima RS-a, a ne na kratkoročnim političkim manipulacijama. Ona naglašava da je politički razgovor nužan, čak i s “neprijateljima”, jer to jedino može garantirati sigurnost i stabilnost Republike Srpske. U svom odgovoru Pandurević jasno staje na stranu ideje da otvoreni dijalog s međunarodnim zajednicama nije samo politička odgovornost, nego i moralna dužnost prema građanima RS-a, koji zaslužuju bolje vođstvo.

Za kraj, Pandurević zaključuje da će opozicija nastaviti svoju borbu za svetlu budućnost Republike Srpske, ističući da neće dopustiti da Dodikova politika nepovjerenja i izolacije uništi ono što je izgrađeno kroz godine borbe i napora. Ona poručuje da će se, bez obzira na Dodikove pokušaje da politički marginalizira sve koji se protive njegovim stavovima, boriti za institucionalnu stabilnost i međunarodni ugled RS-a. Sloboda mišljenja, politički dijalog i odgovorno vođenje države ključni su za prosperitet RS-a, a opozicija, kako kaže, neće stati dok ne osigura da glas Republike Srpske bude čujan i poštovan u svim svjetskim centrima moći. Pandurević poziva sve građane RS-a da se udruže u borbi za bolje sutra, jer samo zajedničkim naporima mogu ostvariti cilj – siguran, prosperitetan i međunarodno priznat entitet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here