Angelina Jolie, svjetski poznata humanitarka, već dugi niz godina koristi svoj glas da bi podsjetila svjetsku javnost na stradanja u Bosni i Hercegovini, a posebno na genocid u Srebrenici. Njena posvećenost ovoj temi nije samo formalna – ona je izraz dubokog poštovanja, suosjećanja i borbe protiv zaborava. Jolie je u više navrata govorila i pisala o Srebrenici, a posebno je ostao upečatljiv njen dolazak u Memorijalni centar u Potočarima 2014. godine, kada je sa tadašnjim suprugom Bradom Pittom posjetila mjesto kolektivne boli.
Te godine, na svom kaputu je nosila Cvijet Srebrenice – simbol koji podsjeća na nepravdu, ali i na snagu i otpor. Poruka koju je tada uputila bila je jasna i snažna: „Nikada ne zaboraviti. Nikada ne dopustiti da se ponovi.“ Njena prisutnost u Potočarima nije bila samo simbolična, već izraz duboke ljudske povezanosti s onima koji su izgubili sve.
Njeno pismo iz 2015: svjedočanstvo istinske empatije
Godinu dana nakon posjete, Jolie je napisala otvoreno pismo povodom 20. godišnjice genocida u Srebrenici. U tom pismu, koje je naišlo na širok odjek u javnosti, podijelila je ono što je doživjela prilikom obilaska Memorijalnog centra:
„Hladni i prazni prostori, zidovi puni uspomena, priče koje paraju dušu – sve to ostavlja neizbrisiv trag. Teško je opisati osjećaj kada hodate tim prostorom i znate da su tu nestali životi, porodice, snovi. To prođe kroz vas i ostane zauvijek.“
Ona nije ostala samo na izražavanju tuge, već je istaknula i ono što ju je najviše dirnulo – susret s majkama Srebrenice. Te žene, koje su izgubile sinove, muževe i braću, Jolie je opisala kao oličenje ljudske snage i dostojanstva.
„One su odlučile ne zaražavati se mržnjom, ne tražiti osvetu. Njihova tišina, njihov pogled, njihova snaga – ostavili su me bez riječi.“
Suočavanje s negiranjem genocida
Angelina Jolie je u pismu jasno osudila one koji negiraju ono što se desilo u julu 1995. godine. Naglasila je da bol preživjelih ne blijedi, ali da se dodatno uvećava zbog bešćutnog negiranja historijskih činjenica prenosi hayat
U tom kontekstu, pozvala je sve – a naročito međunarodnu zajednicu – da budu aktivni čuvari sjećanja, jer zaborav vodi ka ravnodušnosti, a ravnodušnost ka ponavljanju zla:
„Sjećanje na Srebrenicu ne smije izblijediti. Moramo stajati uz Bosnu – danas i u budućnosti – ne samo u znak počasti žrtvama, već i solidarnosti s onima koji i dalje tuguju.“