U najnovijem javnom istupu ministrica vanjskih poslova Austrije, Meinl-Reisinger, jasno je i nedvosmisleno kritikovala ponašanje predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika, ocjenjujući njegove političke poteze kao opasne, destabilizirajuće i direktno suprotne evropskom putu Bosne i Hercegovine. Njen nastup u regionalnim medijima odjeknuo je snažno, jer se radi o još jednoj u nizu poruka evropskih zvaničnika koji izražavaju zabrinutost zbog stanja u BiH.
Austrijska šefica diplomatije u više navrata je ukazivala na štetnost secesionističke retorike koju Dodik ne samo da praktikuje, već je, prema njenim riječima, uzdigao na nivo konkretnih političkih poteza koji ozbiljno narušavaju institucionalnu koheziju Bosne i Hercegovine. Naglasila je da ovakvi postupci ne koriste ni srpskom narodu u BiH, niti doprinose stabilnosti regiona.
U svom izlaganju, ministrica je posebno istakla tri ključna problema koje vidi u Dodikovom djelovanju:
-
Pokušaji narušavanja teritorijalnog integriteta BiH, što direktno ugrožava Dejtonski mirovni sporazum;
-
Kočenje evropskih integracija Bosne i Hercegovine kroz političku opstrukciju i negiranje institucija;
-
Širenje nestabilnosti u cijelom regionu Zapadnog Balkana kroz zapaljivu nacionalističku retoriku.
Meinl-Reisinger je u intervjuu za srbijanske medije podsjetila na važnost regionalne stabilnosti i dodala da Austrija ima direktan interes za mir u ovom dijelu Evrope, imajući u vidu duboke istorijske, ekonomske i demografske veze, uključujući veliku dijasporu iz Bosne i Srbije koja živi i radi u Austriji. Upravo zbog toga, austrijske vlasti su odlučile da uvedu ograničene mjere protiv Milorada Dodika, među kojima se posebno izdvaja zabrana putovanja u Austriju.
Ona je Dodikovo ponašanje opisala kao prelazak “crvene linije”, što, kako tvrdi, neće biti tolerisano od strane međunarodnih partnera. Jasno je dala do znanja da Austrija podržava vladavinu prava i integritet Bosne i Hercegovine, te da neće gledati kroz prste političarima koji svojim djelovanjem urušavaju demokratske i mirovne procese.
U razgovoru je bilo riječi i o ulozi Srbije u trenutnoj krizi. Kao potpisnica Dejtonskog sporazuma, Srbija ima posebnu odgovornost da podrži institucionalni okvir Bosne i Hercegovine, umjesto da pruža politički ili medijski prostor za podršku secesionističkim idejama. Austrijska ministrica nije direktno optužila Beograd, ali je implicitno poručila da očekuje odgovorno ponašanje svih strana koje su dio mirovnog sporazuma.
Odgovarajući na optužbe koje dolaze iz Republike Srpske, konkretno one usmjerene ka Christianu Schmidtu, visokom predstavniku međunarodne zajednice u BiH, Meinl-Reisinger je rekla da cilj evropskih partnera nije kontrola, već usmjeravanje ka funkcionalnoj državi i trajnom miru. Njena izjava je odražavala vjeru u to da svi akteri dijele istu viziju Bosne i Hercegovine kao buduće članice EU, u kojoj će svi narodi i entiteti imati svoje mjesto, ali ne kao samostalne političke jedinice koje podrivaju državu iznutra.
U svom govoru, posebno je akcentirala potrebu za fokusiranjem na konkretne reforme i političke korake koji će BiH približiti Evropskoj uniji. Ovo uključuje:
-
Jačanje institucija vladavine prava;
-
Transparentnost i depolitizaciju pravosuđa;
-
Ekonomsku stabilizaciju i borbu protiv korupcije;
-
Prevazilaženje etničkih podjela kroz funkcionalan politički dijalog.
Ministrica nije govorila isključivo iz pozicije diplomatije, već i kao predstavnica zemlje koja ima blizak odnos sa regionom. Time je poslala poruku da Evropa ne posmatra krizu u BiH kao lokalni problem, već kao izazov za cijeli kontinent. Politička nestabilnost u srcu Balkana nosi potencijal za šire poremećaje, što dodatno pojačava odgovornost političkih lidera unutar BiH, ali i šire.
U zaključku, njene riječi su jasno stavile do znanja da se Evropa nalazi na prekretnici – hoće li dopustiti da retrogradni nacionalizam ponovo diktira sudbine miliona ljudi, ili će nastaviti insistirati na miru, pomirenju i zajedničkom napretku. Dodikova politika, prema austrijskoj ministrici, ide direktno protiv tog zajedničkog cilja. Austrija je odlučila da zauzme jasan stav, ne samo riječima, već i konkretnim mjerama, pokazujući da evropske vrijednosti imaju i svoju političku težinu.
Na kraju, ostaje jasno da poruke iz Beča nisu samo diplomatsko upozorenje, već i signal da se međunarodna zajednica neće pasivno povući pred prijetnjama stabilnosti i mira. Poruka Austrije Miloradu Dodiku i sličnim političkim akterima glasi: vrijeme konfrontacija i razgradnje mira je prošlo, a svako ko pokušava vratiti region unazad suočiće se s jasnim i odlučnim odgovorom.