Na nedavnoj sjednici Predsjedništva SDA u Sarajevu, predsjednik stranke Bakir Izetbegović izložio je nekoliko važnih zaključaka koji se odnose na trenutnu političku situaciju u Bosni i Hercegovini, te buduće korake koje će stranka poduzeti. Jedan od ključnih trenutaka bilo je obraćanje Izetbegovića u kojem je naglasio da je SDA zatražila od državnih institucija i Tužilaštva BiH da se odlučnije suprotstave napadima na teritorijalni integritet zemlje.
U njegovom izlaganju, spomenuo je kako je kulminacija ovih napada bila situacija u Banja Luci, gdje su se pojavile izjave prema kojima Republika Srpska treba postati dio Srbije. Izetbegović je istakao da je takva retorika potpuno neprihvatljiva i da ugrožava suverenitet i teritorijalni integritet BiH. U tom kontekstu, stranka je zatražila od Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) da proglasi nepoželjnima sve osobe koje predstavljaju prijetnju sigurnosti države, posebice one koji direktno napadaju integritet BiH.
Također, Izetbegović je izjavio kako su poslanici SDA u Parlamentu BiH pozvani da podrže sve smjene koje budu dolazile na dnevni red. Ovaj pristup reflektira želju stranke da podrže stabilnost zemlje, ali uz jasne uvjete i unutar pravnih okvira koji će omogućiti dalji politički napredak. Ipak, u vezi s novim imenovanjima i političkim promjenama, Izetbegović je naglasio da SDA neće podržati nova imenovanja dok ne dođe do promjene u trenutnoj političkoj konstelaciji.
SDA je postavila vrlo specifične uvjete za ulazak u vlast. Prema riječima Izetbegovića, stranka će ući u vlast samo ako dođe do promjena na svim razinama vlasti i ako se omogući funkcionalna vertikala vlasti, koja uključuje državni i federalni nivo. Izetbegović je jasno poručio da će, dok ne dođe do tih promjena, SDA dopustiti trenutnim vlastima da završe svoj mandat, te da stranka nije zainteresirana za ulazak u ono što je nazvao „živo blato“ političke borbe koja trenutno traje.
Pored toga, Izetbegović je naveo da je Dragan Čović, lider HDZ-a, iskreno priznao da je njegov politički blok napravio ogromnu grešku u prošlosti, naročito u odnosima s SDA. Prema Izetbegovićevim riječima, Čović je rekao da HDZ neće ponoviti istu grešku, što je dodatno naglašeno njegovim izjavama za novinare. Iako je Čović priznao grešku, Izetbegović je naglasio da još nije bilo razgovora s njim ili s Miloradom Dodikom, liderom SNSD-a, u vezi s mogućnošću ulaska SDA u vlast.
Ono što također zabrinjava SDA je situacija u Federaciji BiH, gdje je stranka zatražila da Vlada FBiH prestane odugovlačiti s donošenjem seta fiskalnih zakona. Izetbegović smatra da ovakvo odugovlačenje samo otežava ekonomski razvoj zemlje i ugrožava njezinu financijsku stabilnost. Osim toga, SDA je tražila od visokog predstavnika u BiH da donese zakon o državnoj imovini, koji je, prema mišljenju stranke, ključan za daljnji ekonomski razvoj i privlačenje investicija. Ako se ne donese ovaj zakon, Izetbegović ističe da bi moglo doći do blokade daljeg razvoja zemlje.
Na temelju svega rečenog, očigledno je da SDA u ovom trenutku ne planira aktivno ulaziti u vlast, osim ako ne dođe do temeljite promjene političkih odnosa u zemlji. Stranka se protivi daljem stagniranju i želi da buduće političke odluke budu zasnovane na poštovanju teritorijalnog integriteta i jedinstva države. Također, Izetbegović je jasno stavio do znanja da se SDA protivi bilo kakvim pokušajima ugrožavanja suvereniteta BiH, posebno onima koji dolaze iz Republike Srpske ili bilo kojeg političkog faktora koji ne priznaje jedinstvo zemlje.
Ovaj politički okvir koji SDA postavlja mogao bi značiti značajne promjene u odnosima s drugim strankama u BiH, a daljnji razvoj političke situacije ovisit će o tome kako će se odvijati pregovori i kako će stranke reagirati na pozive za smjene i promjene u vlasti. SDA će, prema Izetbegovićevim riječima, ostati čvrsta u svojim stavovima i neće dopustiti da BiH bude povučena u pravcu bilo kakvih političkih nepoželjnih opcija.