Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović održao je sastanak s generalnim sekretarom NATO-a Markom Rutteom, tokom kojeg je izrazio snažnu podršku proaktivnom angažovanju NATO-a u Bosni i Hercegovini. Bećirović je naglasio kako je ključno da NATO i institucije države budu spremni poduzeti odgovarajuće mjere za zaštitu suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH, kao i da se spriječi bilo kakva destabilizacija sigurnosne situacije u zemlji. Tokom razgovora, Bećirović je ukazao na opasne poteze koje povlači rukovodstvo bosanskohercegovačkog entiteta RS, čime se, prema njegovim riječima, ugrožavaju temeljne vrijednosti nezavisnosti i suvereniteta BiH.
Tijekom sastanka, Bećirović je detaljno obavijestio Ruttea o agresivnom miješanju rukovodstva Republike Srbije u unutrašnje poslove Bosne i Hercegovine, kao i u druge države regije. Prema Bećirovićevim riječima, cilj tih akcija je reaktiviranje projekta velike Srbije, a kao dokaz naveo je usvajanje Deklaracije tzv. svesrpskog sabora u Beogradu prošle godine. Ta deklaracija, prema Bećirovićevom tumačenju, ima za cilj uništenje međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine i pripajanje entiteta RS Srbiji. Bećirović je naglasio da takvi potezi predstavljaju ozbiljnu prijetnju stabilnosti i sigurnosti zemlje, te je pozvao na veće angažovanje NATO-a u cilju prevencije.
Bećirović je istaknuo svoju snažnu podršku proaktivnom angažovanju NATO-a, uključujući i mjere odvraćanja, kako bi se spriječilo bilo kakvo narušavanje mira i sigurnosti u Bosni i Hercegovini. U tom kontekstu, izrazio je zahvalnost generalnom sekretaru Marku Rutteu na kontinuiranoj pomoći i podršci, te je ponovio opredijeljenost Bosne i Hercegovine za nastavak reformi kako bi zemlja postala punopravni član NATO-a. Prema njegovim riječima, pristupanje NATO-u ostaje jedan od strateških vanjskopolitičkih prioriteta Bosne i Hercegovine, što je ključno za stabilnost, sigurnost i napredak zemlje.
U daljnjem razgovoru, Bećirović je naglasio kako je nastavak saradnje s NATO-om od presudne važnosti za jačanje institucija, demokratije i odbrambenih sposobnosti Bosne i Hercegovine. Posebno je ukazao na važnost dalje podrške NATO-a u procesu izgradnje efikasnih sigurnosnih struktura unutar BiH, što bi omogućilo zemlji da bude bolje pripremljena za suočavanje s izazovima i prijetnjama u budućnosti. Također, Bećirović je istaknuo važnost evroatlantskih integracija kao glavnog cilja u vanjskoj politici BiH, uz naglasak na jačanje saradnje s NATO-om u tom kontekstu.
Generalni sekretar NATO-a, Mark Rutte, u svom obraćanju izrazio je čvrstu podršku Bosni i Hercegovini na njenom putu ka članstvu u NATO-u. Rutte je podvukao važnost ubrzanja saradnje s Bosnom i Hercegovinom, kako bi se omogućio dalji napredak u procesu evroatlantskih integracija. Također, naglasio je kako NATO ostaje snažno posvećen nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine, te će nastaviti pružati punu podršku BiH u svim njenim naporima ka punopravnom članstvu.
Tokom sastanka, razgovarano je i o regionalnim izazovima i prijetnjama, posebno u vezi s negativnim uticajem Ruske Federacije na Bosnu i Hercegovinu i širi region. Rutte je istakao kako Rusija svojim djelovanjem pokušava destabilizirati zapadni Balkan, što bi moglo imati dugoročne negativne posljedice po stabilnost regije. Istaknuta je važnost suprotstavljanja tim destabilizirajućim utjecajima, te je naglašeno da Bosna i Hercegovina mora čvrsto ostati na svom putu ka Evropskoj uniji i NATO-u, kako bi obezbijedila svoju sigurnost i prosperitet.
U zaključku, Bećirović je ponovio da je ključna za budućnost Bosne i Hercegovine kontinuirana saradnja s NATO-om, koja uključuje ne samo sigurnosnu podršku, već i pomoć u institucionalnim reformama i jačanju vladavine prava. Članstvo u NATO-u ostaje strategija koja će osigurati dugoročnu stabilnost i sigurnost zemlje, te omogućiti njen brži napredak na političkom i ekonomskom planu.
Za kraj, važno je napomenuti da, kako Bosna i Hercegovina nastavlja svoj put prema punopravnom članstvu u NATO-u, ključna uloga ovog vojnog saveza neće biti samo u pogledu sigurnosti i odbrane, već i u jačanju međunarodnih odnosa i regionalne stabilnosti. BiH će se suočiti s brojnim izazovima, ali uz kontinuiranu podršku NATO-a, kao i predanost domaćih vlasti reformama i jačanju institucionalnih kapaciteta, postoji značajan potencijal za unaprjeđenje svih segmenata društva. Postizanje ovog cilja bit će od koristi ne samo Bosni i Hercegovini, već i cijeloj regiji, jer će čvrsta i stabilna BiH doprinositi miru i stabilnosti na Balkanu.