Denis Bećirović, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, nedavno je imao značajan susret sa nekoliko ključnih američkih političara, uključujući senatora Jima Richa, senatoricu Jeanne Shaheen, senatora Thoma Tillisa, senatora Michaela Benneta, te kongresmena Mika Turnera. Sastanak je bio prilika za razmjenu mišljenja o trenutnim izazovima u BiH, kao i za isticanje važnosti strateškog odnosa između BiH i Sjedinjenih Američkih Država.
Bećirović je tom prilikom izrazio zahvalnost Sjedinjenim Američkim Državama za stalnu podršku BiH, naglašavajući ključnu ulogu koju su SAD imale u zaustavljanju agresije na BiH tokom ratnih dešavanja. On je posebno istakao da su Vašington i Brisel dvije najvažnije vanjsko-političke destinacije Bosne i Hercegovine, te da su strateški ciljevi zemlje članstvo u NATO-u i EU. Bećirović je, međutim, podvukao da BiH ima principijelnu vanjsku politiku, u kontrastu sa Srbijom, koja se okrenula prema Rusiji.
Tokom razgovora, Bećirović je ukazao na aktualne sigurnosne izazove u BiH i širem regionu, ističući posebno prijetnje koje dolaze od Deklaracije tzv. svesrpskog sabora. Ovaj dokument, prema Bećiroviću, predstavlja ozbiljnu prijetnju stabilnosti i sigurnosti BiH, jer direktno narušava Dejtonski mirovni sporazum i napada ustavni poredak Bosne i Hercegovine. On je istakao da će bilo kakvo dovodenje u pitanje nezavisnosti, suvereniteta ili teritorijalnog integriteta BiH zahtijevati čvrst odgovor međunarodne zajednice, uključujući i SAD.
Američki političari su tokom sastanka izrazili svoju zabrinutost zbog trenutne situacije u BiH. Potvrdili su punu podršku BiH, naglasivši da će SAD nastaviti biti snažan partner i prijatelj Bosne i Hercegovine. Pored toga, senatori i kongresmeni su istakli da će SAD pružati snažnu podršku suverenitetu BiH, njenoj teritorijalnoj integritetu, te očuvanju mira i stabilnosti u BiH i na Zapadnom Balkanu. Ovaj sastanak je također bio prilika za reafirmaciju značaja kontinuirane podrške SAD-a BiH na njenom putu ka članstvu u EU i NATO-u, što je jedan od ključnih spoljnopolitičkih ciljeva BiH.
Bećirović je zahvalio Sjedinjenim Američkim Državama na konkretnoj i snažnoj podršci za evropske i evroatlantske integracije BiH, naglašavajući da je strateški interes BiH dalje produbljivanje saradnje sa SAD-om. Razgovarano je i o budućim aktivnostima Bećirovića u Vašingtonu, koji je najavio da će prisustvovati obilježavanju 30. godišnjice Dejtonskog mirovnog sporazuma. Ovaj poziv i prilika da govori o važnosti Dejtonskog mirovnog sporazuma i trenutnoj političkoj situaciji u BiH, za Bećirovića je bio dokaz čvrste političke volje i opredeljenosti SAD-a za podršku stabilnosti u BiH.
Zaključno, ovaj sastanak je još jednom pokazao kako Bosna i Hercegovina i Sjedinjene Američke Države održavaju čvrst politički dijalog i partnerstvo, temeljen na zajedničkim interesima za mir i stabilnost na Balkanu. Bećirović je ovom prilikom pokazao jasno opredjeljenje BiH za evropske i evroatlantske integracije, uz istovremeno snažno zalaganje za očuvanje suvereniteta i integriteta zemlje u budućim političkim pregovorima i međunarodnoj saradnji.
Sastanak Bećirovića s američkim političarima također je bio prilika za detaljnije razmatranje izazova koji BiH očekuju u narednim godinama, posebno u kontekstu političke nestabilnosti u regionu. Iako su Sjedinjene Američke Države jasno stavile do znanja svoju opredijeljenost za stabilnost Balkana, Bećirović je upozorio da neodgovorne politike u susjednim državama mogu ugroziti postignuti mir i sigurnost. Bosna i Hercegovina, prema njegovim riječima, mora biti spremna na sve oblike političkog pritiska koji bi mogli doći od zemalja koje imaju vlastite geopolitičke interese u regiji. Zato je ključno da BiH, uz podršku međunarodne zajednice, izgradi unutrašnju političku stabilnost i snažnu institucijalnu otpornost na vanjske prijetnje.
Na kraju, važno je napomenuti da BiH, uprkos svim izazovima, ne smije zaboraviti svoju evropsku perspektivu. Bećirović je, uz zahvalnost na podršci koju SAD pružaju BiH, naglasio da je proces pridruživanja EU i NATO-u neophodan za daljnji razvoj zemlje. On je pozvao sve političke aktere u BiH da stave interese države ispred partijskih razlika i da se fokusiraju na reforme koje će omogućiti građanima bolji život. U tom kontekstu, Bećirović je izrazio uvjerenje da će kontinuirana podrška SAD-a i EU omogućiti BiH da postigne svoj puni potencijal i postane stabilan i usmjeren ka budućnosti član EU i NATO-a.