Nedavne reakcije na skup u Sremskoj Mitrovici izazvale su veliku pažnju na društvenim mrežama, osobito zbog provokativnih komentara koji su uslijedili nakon događanja. Skup je bio organiziran kao politička manifestacija podrške režimu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, na kojem su se okupili mnogi pristaše iz različitih dijelova Balkana. Međutim, kontroverze nisu izostale. Osim što je događaj bio loše organiziran, sam čin podrške Vučiću izazvao je brojne polemike, a najviše se ističu komentari Gorice Dodik, kćerke Milorada Dodika, koji su izazvali žestoke reakcije od strane mnogih političara i javnih osoba.

Gorica Dodik obratila se javnosti putem društvenih mreža, gdje je na provokativan način komentirala događaj, poručivši: „Mi Srbi imamo pravo da slavimo Sretenje i da dolazimo da zajedno obilježimo taj važan datum.“ Ovim je jasno stavila do znanja svoje političko stajalište i stavila u fokus pitanje identiteta i političkih granica, izjavivši: „Vi slobodno u svojim snovima zidajte granice, u realnom životu nećete moći nikada.“ Ovaj njen odgovor naišao je na veliki broj reakcija, među kojima je najglasniji bio Čedomir Stojković, beogradski advokat i žestoki protivnik trenutnog političkog režima.

Stojković je u svom odgovoru iznio oštre kritike na račun Gorice Dodik, navodeći da je, prema njegovom mišljenju, ponašanje kćerke predsjednika Republike Srpske nespojivo s interesima običnih građana. On je naglasio da su građani Srbije prošli kroz ogromne žrtve i borbe da bi stvorili vlastitu državu, a da se Dodikovi, prema njegovim riječima, “samo iz vlastite sebičnosti i nezahvalnosti miješaju u unutarnje poslove Srbije”. „Vi ste za uzvrat riješili da pljunete našoj djeci ovdje u lice i na njihovu budućnost,“ izjavio je Stojković, dodajući da je bilo nepošteno od Gorice Dodik da podrži političke grupacije koje, prema njegovim riječima, simboliziraju korupciju, nepotizam i autokratiju.

Također, Stojković je otvorio niz polemika o financijskim sredstvima koja su, prema njegovim tvrdnjama, korištena na nelegitiman način. On je postavio pitanje o porijeklu novca kojim su obitelj Dodik financirala luksuzne životne uvjete, poput vila u Beogradu i skupi restorana, dok je istovremeno napomenuo da djeca poginulih boraca iz Republike Srpske žive u siromaštvu. „Hoćete li objasniti borcima Republike Srpske kako ste ih pokrali zgrčući milione eura u otimačini od njihove djece?“ pitao je Stojković, pozivajući na javno razotkrivanje tih pitanja.

Njegov odgovor odražava duboku frustraciju prema onima koji, prema njegovim riječima, iskorištavaju političku situaciju u Bosni i Hercegovini i Srbiji za vlastite interese. U njegovom viđenju, miješanje u politiku druge države i nezadovoljstvo radom vlasti u Srbiji nije nešto što može donijeti dugoročne koristi. On je, također, upozorio na činjenicu da su granice koje su, prema njegovim tvrdnjama, “postavljeni” od strane Dodikovih pristaša zapravo “ozidane” od strane onih koji koriste političku moć na neetičan način.

„Granice ste ozidali vi, koji ste ujeli ruku koja vas hrani,“ izjavio je Stojković, u kritici prema onima koji smatraju da imaju pravo miješati se u unutarnje poslove drugih država. Za njega, to predstavlja “nepoštovanje temeljnih vrijednosti” koje bi trebale biti poštovane. Ovaj njegov stav bio je odgovor na dugogodišnje političke tenzije koje postoje između Srbije i Bosne i Hercegovine, kao i političkih nesuglasica među različitim narodima na Balkanu.

S obzirom na ove polemike i reakcije, jasno je da političke razlike i dalje izazivaju snažne reakcije u javnosti. Mnogi smatraju da bi trebali postojati jasniji granici između unutarnjih političkih pitanja država, dok drugi tvrde da političari, poput Gorice Dodik, imaju pravo izražavati svoja mišljenja i stavove, iako izazivaju nesuglasice. Niti jedno ni drugo stajalište ne može se potpuno ignorirati, jer ukazuju na duboke političke i kulturne razlike koje i dalje oblikuju odnose na Balkanu.

U zaključku, situacija u Sremskoj Mitrovici i odgovori na društvenim mrežama ukazuju na duboke političke razmirice koje nisu ograničene samo na Srbiju i Bosnu i Hercegovinu, već se šire na cijeli Balkanski prostor. Bez obzira na to kako se političari pozicioniraju i kako izražavaju svoje stavove, nepoštovanje simbolike i vrijednosti, kao i nelegitimno miješanje u unutarnje političke procese, i dalje ostaju ključne teme u javnom diskursu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here