Ministrica finansija Republike Srpske, Zora Vidović, izjavila je da postoji dva plana koja će biti primijenjena ovisno o ishodu presude protiv predsjednika RS, Milorada Dodika. Ova izjava, koju je dala nakon sjednice Vlade RS, jasno pokazuje da Republika Srpska već ima pripremlene strategije koje će primijeniti bez obzira na to kakva će biti odluka Suda Bosne i Hercegovine. Presuda je zakazana za 26. februar, a njen ishod mogao bi imati dugoročne političke posljedice za stabilnost i dalji razvoj Republike Srpske.
Vidović je objasnila da će, ukoliko presuda bude pozitivna za Dodika, biti nastavljen rad prema planu A. To uključuje borbu za nadležnosti Republike Srpske, s posebnim naglaskom na očuvanje imovine entiteta. U slučaju da presuda bude osuđujuća, što bi značilo potencijalne ozbiljne posljedice za Dodika, postoji i plan B, ali ministrica nije željela otkriti detalje tog plana. S obzirom na to da presuda može imati dalekosežne političke i ekonomske implikacije, postoji značajna neizvjesnost u vezi s razvojem događaja.
U svom obraćanju, Vidović je naglasila da bi osuđujuća presuda bila izuzetno negativna za Republiku Srpsku, te bi se mogla smatrati katastrofalnom. Iako se ne zna tačan sadržaj plana B, jasno je da bi takav ishod imao velike političke reperkusije. U tom kontekstu, ministrica je izrazila uvjerenje da Sud BiH neće biti uvučen u politiku, sugerirajući da očekuje pravičnu presudu koja neće biti pod utjecajem vanjskih političkih faktora.
Vidović je također komentirala da su advokati koji brane Dodika i Miloša Lukića, vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika RS, pružili dokaze koji potvrđuju da je cijeli proces protiv njih politički motiviran. Lukić je optužen za neizvršavanje odluka visokog predstavnika u BiH, a odbrana tvrdi da je riječ o politiziranoj akciji koja ima za cilj destabilizaciju Republike Srpske.
S obzirom na sve ove okolnosti, cijela situacija oko presude Dodiku izaziva duboke podjele u političkom okruženju Bosne i Hercegovine. Na jednoj strani su predstavnici Republike Srpske koji smatraju da je proces protiv Dodika politički, dok druga strana, koja uključuje predstavnike državnih institucija BiH, vidi postupke Republike Srpske kao opasnost za integritet Bosne i Hercegovine.
Plan A koji bi uslijedio u slučaju povoljne presude za Dodika temelji se na nastavku borbe za nadležnosti Republike Srpske, što uključuje jačanje autonomije entiteta u okviru BiH. Takođe, naglasak je stavljen na odbranu imovine i samoopredjeljenje Republike Srpske u političkom i ekonomskom smislu. Ovaj plan također podrazumijeva aktivan otpor prema daljim nastojanjima da se smanje nadležnosti entiteta ili da se uzmu resursi koji pripadaju Srpskoj.
S druge strane, plan B bi mogao uključivati drastičnije korake, iako detalji ostaju tajni. Politici Republike Srpske zasigurno neće biti lako donijeti ovakvu odluku jer bi ona mogla značiti potpunu promjenu političkog kursa. Ipak, najvažniji cilj ostaje očuvanje autonomije i suvereniteta Srpske unutar šireg političkog okvira BiH.
Na kraju, treba imati na umu da je presuda protiv Milorada Dodika samo jedan u nizu političkih izazova s kojima se suočava Republika Srpska. Čitav proces može imati dugoročne posljedice ne samo na političku scenu u BiH, već i na ekonomski i socijalni okvir unutar entiteta. Bilo kakva odluka Suda BiH bit će presudna za daljnji smjer u kojem će se kretati Republika Srpska, te kako će se oblikovati njen odnos s državnim institucijama Bosne i Hercegovine.
Dok mnogi u RS-u vide ovu situaciju kao politički proces protiv njihovog predsjednika, potrebno je uzeti u obzir da pravda i zakon trebaju biti temelj svih odluka u ovoj zemlji, bez obzira na političke pritiske. U svakom slučaju, očekivanja su velika, a budućnost Republike Srpske u velikoj mjeri zavisi od toga kakav će biti iskod presude.
Na kraju, cijela situacija s presudom protiv Milorada Dodika i mogućim scenarijima za Republiku Srpsku ostavlja mnogo otvorenih pitanja. Iako je jasno da su pripremljeni različiti planovi za svaki mogući ishod, najvažniji izazov ostaje očuvanje stabilnosti i jedinstva unutar entiteta, bez obzira na presudu. Politika koja bude vođena nakon presude imat će dugoročne učinke, te će zahtijevati odgovornost i transparentnost u svim budućim odlukama koje se budu donosile u cilju očuvanja interesa Republike Srpske.