Elmedin Konaković, predsjednik stranke Narod i Pravda (NiP), osvrnuo se na nedavnu smjenu sa pozicije ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, koju su inicirale političke stranke SDA, DF i SNSD. Na svom Facebook profilu, Konaković je istakao da je za njega najvažnija stvar koja mu se ikada dogodila u politici upravo to što se našao na meti Milorada Dodika, Bakira Izetbegovića i Željka Komšića. Smatra da je to dokaz da predstavlja ozbiljan problem za ove političke lidere, što smatra najčasnijom stvari koja mu se dogodila u političkoj karijeri.
On je detaljno objasnio kako su različite stranke, uključujući SDA, DF i SNSD, bile uključene u pokušaj njegove smjene, ali su se ograničile samo na njegovu smjenu, dok su ignorisali zahtjeve za smjenu SNSD-ovih kadrova. Konaković je ukazao da dok je trojac iz opozicije pokrenuo smjenu Radmanovića, Košarca i Amidžića, iz stranke NiP su podržali zahtjev za smjenu Nešića i Špirića. Ove smjene i političke napetosti, prema Konakoviću, pokazuju da je on za ove lidera postao ozbiljan politički protivnik.
Konaković je također komentirao da biti glavni problem i meta za tri najuticajnija politička lidera u zemlji, poput Dodika, Izetbegovića i Komšića, za njega ima poseban značaj. On to vidi kao dokaz da je otkrio pravu prirodu njihovih političkih stavova, za koje smatra da su isključivo motivirani interesima njihovih porodica i političkih saveznika, dok zanemaruju državne interese. Smatra da je otkrio lažne i interesne politike ove trojke, što mu se čini kao njegov najveći politički uspjeh.
Konaković je zatim kritizirao dosadašnju vlast u Bosni i Hercegovini, rekavši kako su tokom svojih vladavina samo povećali korupciju i stvorili okruženje pogodnu za tajkune koji su opljačkali zemlju. Prema njegovim riječima, za vrijeme njihove vlasti BiH je postala najkorumpiranija zemlja na svijetu te je postavljena na samo dno po ekonomskim pokazateljima. Ove tvrdnje temeljio je na činjenici da su protekle dvije decenije vlasti u BiH, prema njegovim riječima, bile usmjerene na stvaranje koristi za političke porodice i njihove bliske saveznike, dok su prava građana i državni interesi bili potpuno zanemareni.
Konaković je također iznio mišljenje o tome kako politička elita u BiH funkcioniše. Prema njegovim riječima, dok Bakir Izetbegović i Željko Komšić ne posećuju mnoge dijelove zemlje poput Banja Luke, Doboj ili Bijeljine, Milorad Dodik se povremeno pojavljuje u Sarajevu, ali samo kad je to nužno. Smatra da su njihovi posjeti i politički angažmani izuzetno selektivni, a to im omogućava da propagiraju svoju politiku samo u određenim dijelovima zemlje, dok izbjegavaju druge. Takođe, ističe da oni zajedno napadaju Ustavni sud i Sud BiH, jer ove institucije nisu pod njihovom kontrolom, te lažno demonstriraju međusobne političke razmirice dok su zapravo bliski politički saveznici.
Na kraju, Konaković zaključuje da je za njega velika čast što je postao “glavni problem” za ove političke vođe, te smatra da je to dokaz njegovog političkog uticaja. Ovaj sukob s Dodikom, Izetbegovićem i Komšićem vidi kao obavezu i čast, jer smatra da on ima misiju da promijeni političku dinamiku u zemlji, koja je, prema njegovim riječima, bila dovedena do ruba propasti zbog vlasti koja je godinama stajala iza koruptivnih sistema i obavljala uske političke interese na štetu svih građana.
Iako je Konakovićev stav o političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini veoma kritički, njegov odgovor na smjenu i njegov politički angažman ukazuju na želju za promjenama i otvaranjem novih mogućnosti u političkom životu zemlje. Mnogi će smatrati da su njegovi stavovi i akcije utemeljeni na želji za političkom reformom, dok će drugi interpretirati njegove izjave kao napade na trenutnu političku strukturu i vlast koja ima duboke korijene u korupciji i političkim manipulacijama. Bez obzira na različite perspektive, Konaković očigledno smatra da je izboriti se za istinu i promjene ključ njegovog političkog djelovanja.