Marinko Božović, načelnik Istočne Ilidže i član Glavnog odbora Srpske demokratske stranke (SDS), iznio je oštre kritike prema trenutnoj vlasti Republike Srpske, koja je pod vodstvom Milorada Dodika. U nedavnom intervjuu za TV Face, Božović je podijelio svoje mišljenje o aktuelnom političkom stanju u RS-u, govoreći o problemima unutar stranke SNSD i uopšte političkog okvira u Bosni i Hercegovini. Božović je naglasio da je SDS u jednom trenutku bio spreman na razgovor s SNSD-om bez Dodika, nastojeći utvrditi postoje li unutar ove stranke osobe koje razmišljaju racionalno i spremne na politiku koja se temelji na realnim i racionalnim principima.

Jedan od ključnih trenutaka u Božovićevom obraćanju bilo je njegovo mišljenje o povlačenju Dodika sa pozicije predsjednika RS, na što, prema njegovim riječima, SDS nije naišao na potporu unutar same stranke SNSD-a. Božović je izričito naglasio da je Dodikov pristup političkoj situaciji potpuno netočan, jer je pokušavao uvjeriti javnost da je sudski proces protiv predsjednika, a ne protiv njega osobno. Ovakav manipulativni pristup je, po njegovom mišljenju, samo produbio postojeće političke razlike unutar države.

Također, Božović je jasno ukazao na opasnost koju Dodikova politika predstavlja za Bosnu i Hercegovinu, osobito u pogledu njene stabilnosti i unutrašnje kohezije. Prema njegovim riječima, Milorad Dodik je “zarobio” Republiku Srpsku svojom politikom, što je omogućilo da se nastavi vladavina temeljem straha. Ovaj autoritarni režim, kako tvrdi, negativno utiče na ekonomski razvoj i pravnu sigurnost, jer se umjesto stvarnih problema bavimo besmislenim i destruktivnim političkim igrama. Za Božovića je posebno zabrinjavajuće što se unutar RS-a ne reagira na kriminalne aktivnosti, poput kupovine zgrade od strane kumova i velikih infrastrukturnih projekata koji su, po njegovom mišljenju, samo jedan u nizu nezakonitih radnji.

Božović je dodao kako je neophodna mudra i odgovorna politika koja bi trebala osigurati stabilnost Dejtonske BiH i Republike Srpske, te omogućiti postizanje europskih ciljeva. U tom kontekstu, Božović je pozvao na promjene unutar političkog sistema, kazavši da bi oni koji ne budu spremni mijenjati neodgovornu politiku i retoriku trebali biti izuzeti iz vlasti. On smatra da politička elita mora prepoznati trenutnu situaciju i ponovno pokrenuti reforme koje će omogućiti BiH da se konačno oslobodi destruktivnog naslijeđa proteklih godina.

Ove izjave Božovića oštro su upućene Dodiku i njegovim najbližim saradnicima, čiji je utjecaj na političko kretanje RS-a i BiH duboko negativan. Nepoštivanje zakona, loše upravljanje javnim sredstvima, ali i stalno pozivanje na separatističke težnje, samo pogoršava situaciju. Prema Božovićevim riječima, Bosna i Hercegovina mora se okrenuti evropskim vrijednostima i prestati živjeti u medijskom mraku, iz kojeg će se jednom svi stidjeti, uključujući i one koji su, kako on tvrdi, šutjeli na Dodikovu politiku.

Zaključno, Božović poziva sve političke aktere u BiH da preispitaju vlastite strateške ciljeve i retoriku. Bosna i Hercegovina se mora pomaknuti s mrtve točke, usmjeriti prema stabilnoj budućnosti, te izgraditi politiku koja neće biti opterećena prošlim ideologijama. Republika Srpska mora biti stabilna i prosperitetna, ali to neće biti moguće ako se politika nastavi temeljiti na secesionističkim težnjama i autoritarnoj vlasti, koja samo vodi unazad.

Za kraj, važno je naglasiti da politička dinamika u Bosni i Hercegovini zahtijeva svestran pristup koji neće biti vođen samo političkim interesima, već i stvarnim potrebama građana. Dok Božović poziva na mudru politiku i izbjegavanje radikalnih poteza koji bi mogli dodatno destabilizirati regiju, jasno je da samo udruženi napori svih političkih aktera mogu osigurati mirnu i prosperitetnu budućnost za sve narode u BiH. To znači da svi političari moraju biti spremni na kompromis i reformu, umjesto da se drže tvrdoglavih pozicija koje samo produbljuju podjele i nesuglasice. U tom kontekstu, prava politička odgovornost leži u sposobnosti da se pronađu rješenja koja neće favorizirati samo jedan narod ili entitet, već će graditi inkluzivnu i ravnotežnu budućnost za cijelu državu. Politika straha i destrukcije mora biti zamijenjena politikom suradnje i solidarnosti, koja će omogućiti Bosni i Hercegovini da postane funkcionalna članica međunarodne zajednice, spremna za izazove 21. stoljeća. Ako BiH bude u mogućnosti osloboditi se retrogradnih politika i okrenuti se evropskoj integraciji, onda će postaviti temelj za dugoročnu stabilnost i razvoj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here