U Mostaru je održana sjednica zajedničkog Predsjedništva i Glavnog vijeća Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH, koja je okupila ključne političke figure kako bi razmotrili trenutačnu političku situaciju u Bosni i Hercegovini. Ova sjednica bila je povod za raspravu o izazovima s kojima se susreće BiH, a osobito o tekućim pitanjima koja ugrožavaju stabilnost zemlje. U tom kontekstu, Pero Previšić, predsjednik Čapljinske Nezavisne stranke, pozvao je sve stranke članice HNS-a da se odazovu sjednici, naglašavajući važnost jedinstva među političkim akterima.

U svom obraćanju, Previšić je podcrtao kako je od esencijalne važnosti da političke stranke Hrvata u BiH pokažu solidarnost i zajedništvo, te da kroz zajednički rad pronađu rješenja koja će osigurati mir i stabilnost u BiH. Previšić je također istaknuo ozbiljnost trenutne političke situacije, koju vidi kao posljedicu, kako je rekao, “državnog udara izvršenog na Bosnu i Hercegovinu od strane predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika, kao i od strane Narodne skupštine RS.” Takve izjave sugeriraju na duboku političku nestabilnost koju mnogi vide kao prijetnju teritorijalnom integritetu i unutrašnjoj koheziji zemlje.

Na ovoj sjednici prisutan je bio i predsjednik HDZ-a BiH, Dragan Čović, koji je, nakon održane sjednice Predsjedništva HDZ-a, istakao kako ta stranka neće okrenuti leđa svojim koalicijskim partnerima, posebno misleći na Milorada Dodika. Čović je naglasio važnost političke suradnje unutar stranaka, kao i očuvanja stabilnosti koalicije, bez obzira na izazove koje predstavljaju trenutačne političke okolnosti. Iako su HDZ BiH i SNSD povezani koalicijskim odnosima, političke tenzije između različitih političkih entiteta u BiH često postavljaju teške izazove za međusobnu suradnju, što Čović jasno priznaje, ali i podržava.

U međuvremenu, Pero Previšić je izrazio kritiku prema HDZ-u BiH, optužujući stranku na čelu s Čovićem da pokušava HNS podmetnuti kao “krovnu parlamentarnu utvrdu” koja navodno štiti nacionalne interese Hrvata, ali na način koji je dalek od demokratskog. Previšić je također najavio da će kao član Predsjedništva HNS-a tražiti smjenu Dragana Čovića s pozicije lidera ove organizacije. Smatra da je trenutni način vođenja HNS-a, pod Čovićevim rukovodstvom, suprotan interesima koje bi trebala zastupati ova politička grupacija, koja bi trebala biti daleko više usmjerenja prema jačanju političkog pluralizma među Hrvatima u BiH, a ne prema centraliziranoj vlasti.

Ove političke nesuglasice između ključnih lidera, poput Čovića i Previšića, postavljaju vrlo ozbiljna pitanja o unutarnjoj strukturi i funkcionalnosti HNS-a, koji bi trebao biti most između različitih političkih aktera Hrvata u BiH. Kroz svoju kritiku, Previšić se protivi tome da HNS bude pod kontrolom jedne osobe i smatra da bi stranka trebala biti otvorenija za drugačije ideje i pristupe, čime bi, prema njegovom mišljenju, osigurala veću političku stabilnost i usklađenost među Hrvatima.

Iako su razlike među političkim liderima očite, Previšić i drugi predstavnici HNS-a jasno pozivaju na zajednički rad i očuvanje mira u BiH. Na sjednici se razgovaralo o različitim izazovima, među kojima su najistaknutiji političke nestabilnosti, ustavne promjene te održavanje ravnoteže između različitih konstitutivnih naroda. Previšić je naglasio da bi sva politička tijela trebala raditi na jačanju unutrašnjeg jedinstva među narodima, te da je jedino kroz koherentnu i suradničku politiku moguće osigurati dugoročnu stabilnost i očuvanje mira u BiH.

Završavajući svoje izlaganje, Previšić je apelirao na sve članice HNS-a da se usmjere prema konstruktivnoj suradnji i zadrže jedinstvo, jer samo tako mogu odgovoriti na izazove koje pred njih stavlja trenutna politička situacija. On je naglasio kako je izuzetno važno da sve političke stranke, uključujući HDZ BiH, rade zajedno na rješenju svih otvorenih pitanja, ali bez zanemarivanja demokratskih principa.

Zaključno, sjednica HNS-a u Mostaru bila je prilika za političke aktere da preispitaju svoje pozicije i rade na iznalaženju kompromisa. Iako razlike među ključnim političkim liderima nisu lako premostive, pozivi na jedinstvo, solidarnost i mir ostaju ključni faktori u svim naporima za stabilnost Bosne i Hercegovine.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here