U pravosudnim krugovima Bosne i Hercegovine proteklih dana vlada posebno dinamična atmosfera. Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTVBiH), kao ključni regulatorni organ za pravosudni sektor, održava sjednicu 9. i 10. aprila, na kojoj će se raspravljati o nizu važnih pitanja koja direktno utiču na funkcionisanje pravosudnog sistema. Ovaj skup ne donosi samo redovna kadrovska imenovanja, već i inicira ozbiljne institucionalne promjene koje bi mogle imati dugoročne posljedice na transparentnost i odgovornost u sektoru pravde.

Jedna od najznačajnijih tačaka dnevnog reda odnosi se na razmatranje Prijedloga Zakona o VSTV-u, dokumenta koji je u posljednje vrijeme izazvao brojne reakcije u javnosti. Radi se o potencijalnom preuređenju institucionalnih okvira i načina djelovanja ovog tijela, koje već godinama igra ključnu ulogu u izboru i ocjenjivanju sudija i tužilaca. Osim toga, planirano je i imenovanje službenika za zaštitu ličnih podataka, što se tumači kao korak ka modernizaciji i usklađivanju sa evropskim standardima zaštite privatnosti.

U središtu pažnje javnosti su i brojna kadrovska pitanja. Među najvažnijim odlukama koje se očekuju jesu:

  • Imenovanje predsjednika Općinskih sudova u Gračanici i Zavidovićima – gdje su u konkurenciji po dva kandidata,

  • Imenovanje sudija za Općinske sudove u Kalesiji i Bihaću – gdje je prijavljen po jedan kandidat,

  • Odluka o prestanku mandata dva sudije Kantonalnog suda u Tuzli,

  • Završetak mandata po jednog sudije Osnovnog suda u Prijedoru i Kantonalnog suda u Novom Travniku,

  • Prekid mandata tužiocu Tužilaštva BiH i dodatnom sudiji Općinskog suda u Sarajevu.

Takođe, vijeće će odlučivati o ponovnom pokretanju konkursnih procedura za dvije izuzetno važne pozicije: predsjednika Općinskog suda u Orašju i glavnog tužioca Tužilaštva Brčko Distrikta BiH. Ovakve odluke mogu biti indikator da prethodni procesi nisu ispunili očekivane kriterije transparentnosti, stručnosti ili proceduralne ispravnosti.

Jedan od ključnih strateških dokumenata o kojem će se takođe raspravljati jeste Strategija sigurnosti pravosuđa u BiH, zajedno sa pratećim Akcionim planom. Ova inicijativa dolazi u vremenu kada su sve glasnije kritike o ranjivosti pravosudnog sektora na političke uticaje, ali i o nedovoljnoj zaštiti pravosudnih radnika od vanjskih pritisaka. U tom kontekstu, strategija i akcioni plan bi trebali poslužiti kao temelji za bolju institucionalnu zaštitu, jačanje integriteta i smanjenje rizika u radu sudija i tužilaca.

VSTV planira usvojiti i Pravilnik o kategorizaciji, čuvanju i korištenju podataka, što je ujedno još jedan pokazatelj da se teži ozbiljnijem pristupu upravljanju informacijama unutar pravosudnog sistema. U vremenu digitalizacije, ovakvi pravilnici mogu igrati ključnu ulogu u sprečavanju curenja podataka i neovlaštenog pristupa povjerljivim spisima.

Također, vijeće će analizirati i stanje kada je riječ o procesuiranju predmeta protiv nosilaca pravosudnih funkcija, čime se želi obezbijediti odgovornost onih koji obavljaju najviše funkcije u tužilaštvima širom BiH. Ovo pitanje je od izuzetne važnosti za povjerenje javnosti u pravosuđe, jer bez dosljedne unutrašnje kontrole i sankcionisanja eventualnih propusta ili nezakonitosti među samim nosiocima funkcija, teško je govoriti o istinskoj vladavini prava.

Kroz sve ove tačke dnevnog reda, jasno se može iščitati da se VSTV BiH suočava s ozbiljnim izazovima, ali istovremeno i dobija priliku da izvrši nužne reforme i poboljša funkcionalnost i ugled pravosudnog sektora u očima građana. Ipak, ostaje da se vidi da li će sve najavljene promjene biti praćene konkretnim rezultatima ili će ostati na nivou formalnih odluka bez stvarnog učinka.

Za kraj, može se reći da ova sjednica dolazi u izuzetno važnom trenutku. Pitanja integriteta, efikasnosti i odgovornosti u pravosuđu već dugo zaokupljaju pažnju domaće i međunarodne javnosti. VSTV ima pred sobom zadatak da svojim odlukama ne samo održi stabilnost sistema, već i pošalje jasnu poruku da se pravda mora temeljiti na nepristrasnosti, stručnosti i dosljednoj primjeni zakona. U suprotnom, pravosudni aparat rizikuje da postane poligon za političke igre, umjesto bastion pravde i sigurnosti za sve građane Bosne i Hercegovine.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here