Ramska narodna stranka je odlučila odbiti poziv na zasjedanje Hrvatskog narodnog sabora (HNS), koje će se održati 8. februara 2025. godine. Ova stranka, koja se protivi političkoj dinamici unutar HNS-a, iznijela je svoje kritike na rad i politiku ove organizacije, uprkos tome što dijele zajedničke vrednosti u pogledu jačanja zajedništva i stabilnosti među hrvatskim narodom u Bosni i Hercegovini.
Ramska narodna stranka smatra da HNS svojim načinom rada zapravo oslabljuje zajedništvo među Hrvatima, jer onemogućava aktivno sudjelovanje opozicije. Ovo, prema njihovim tvrdnjama, direktno utječe na poziciju Hrvata kao konstitutivnog naroda u BiH. Kroz ove optužbe, Ramska narodna stranka naglašava da je politika HNS-a destruktivna i da se njome ugrožava jedinstvo i politička stabilnost hrvatskog naroda.
Jedan od ključnih razloga za odbijanje poziva na zasjedanje HNS-a leži u optužbama da je organizacija postala manipulativna i da se koristi za ostvarivanje predizbornih ciljeva. Ramska narodna stranka smatra da je HNS u proteklom razdoblju bio neučiinkovit i da nije riješio nijedno strateško pitanje od važnosti za Hrvate, a ni za druge narode u BiH. Unatoč tome što se HNS javno deklarira kao institucija koja se zalaže za zajedničke interese svih Hrvata, Ramska narodna stranka tvrdi da organizacija u stvarnosti služi samo interesima određenih političkih elita unutar HNS-a.
Iz stranke smatraju da HNS, pod vodstvom svojih lidera, više služi kao interesno udruženje nego kao politička organizacija koja stvarno zastupa interese običnog hrvatskog čovjeka u Bosni i Hercegovini. Pojedine tvrdnje upućuju na to da su ciljevi ove organizacije često podređeni privatnim i karijernim interesima predsjednika i najužih suradnika, dok se stvarna politika u korist naroda zanemaruje.
Dodatno, Hrvatski narodni sabor se kritikuje za neusklađenost između svojih proklamiranih ciljeva i stvarnih političkih akcija. Posebno se izdvaja odnos prema Prozor-Rami, općini koja je, prema mišljenju Ramske narodne stranke, bila zanemarena unutar HNS-a. Prozor-Rama se navodi kao primjer nesklada između onoga što HNS javnosti predstavlja i stvarnog stanja u kojem se nalazi. Ramska narodna stranka ističe da, unatoč tome što se HNS stalno poziva na solidarnost i borbu za interese Hrvata, stvarni politički ciljevi ove organizacije često nisu u službi naroda.
Ramska narodna stranka zaključuje da ne vidi nikakav valjan razlog za pristupanje ili sudjelovanje u takvoj političkoj organizaciji, koja, prema njihovom mišljenju, nije u mogućnosti realizirati potrebne promjene u korist hrvatskog naroda. Smatraju da bi bilo bolje da se politička scena na razini BiH temelji na organizacijama koje zaista služe interesima naroda, a ne samo parcijalnim interesima političkih grupacija.
U konačnici, Ramska narodna stranka poziva na kritički pristup političkim organizacijama koje ne ispunjavaju svoja obećanja i koje se udaljavaju od prihvaćenih vrijednosti zajedništva i stabilnosti. Oni su jasno stavili do znanja da će nastaviti tražiti alternative koje su istinski posvećene općem interesu svih naroda u Bosni i Hercegovini.
Ovaj stav Ramske narodne stranke jasno ukazuje na različite političke smjerove i duboke razlike unutar hrvatskog političkog miljea u BiH. Unatoč tome što svi politički akteri na tom prostoru iznose zajedničke ciljeve, poput jačanja zajedništva i kohezije među Hrvatima, očigledno je da postoje potpuno različite vizije o tome kako se ti ciljevi trebaju ostvariti. Stranka smatra da bi politička scena trebala biti usmjerenija ka inkluzivnosti i suradnji, te da je potrebno aktivnije slušati sve glasove, uključujući i one koji nisu povezani s dominantnim političkim strankama unutar HNS-a.
Dalje, Ramska narodna stranka poziva na dijalog unutar političkog spektra i suradnju između svih aktera, ali uz poštovanje principa i zaštite prava svakog naroda. Na temelju tih principa, oni smatraju da je neophodno stvoriti političko okruženje koje neće favorizirati samo određene grupacije ili političke elite, nego će pružiti priliku svim građanima da ravnopravno učestvuju u procesu donošenja odluka. Takav pristup, prema mišljenju Ramske narodne stranke, omogućio bi veću političku stabilnost i trajni mir na cijelom području BiH.