Nakon što su na snagu stupili zakoni koji zabranjuju rad određenih državnih institucija na teritoriji Republike Srpske, Darko Ćulum, direktor Agencije za istrage i zaštitu (SIPA), iznio je svoje stavove i odluke vezane za ovaj novonastali pravni okvir. Naime, zakoni koje je potpisao predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, zabranjuju djelovanje ključnih institucija poput SIPA-e, Tužilaštva BiH, Suda BiH, i Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV), a Ćulum je najavio da je već donio odluku kako će reagirati, ali nije želio otkriti specifične detalje tih poteza.
Ćulum je u svom izjavama istaknuo da je vrlo važno održati trezvenost, ali i mir i stabilnost u ovoj napetoj situaciji. Iako je odlučio kako će se postaviti prema novonastalim zakonima, izbjegao je konkretizirati svoje planove, naglašavajući kako ne želi dodatno pogoršavati situaciju u trenutnim okolnostima. Ovo je izazvalo dodatne spekulacije o mogućim koracima koje bi mogao poduzeti kako bi reagirao na Dodikove odluke, posebno jer je jasno da se situacija u BiH iz dana u dan komplikuje zbog političkih poteza koji ugrožavaju temeljne institucije zemlje.
Zakoni koje je Milorad Dodik potpisao, koji su prethodno objavljeni u Službenom glasniku RS-a, predviđaju drastične promjene u načinu rada državnih institucija, uključujući i SIPU. Ove mjere izazvale su veliko nezadovoljstvo u cijeloj BiH jer dolaze u trenutku kada je politička situacija u zemlji već napeta. Naime, Dodik već neko vrijeme pokušava provesti politiku koja podrazumijeva jačanje autonomije Republike Srpske, a ove mjere mogu biti viđene kao korak u tom smjeru, što izaziva zabrinutost među političarima i građanima koji se protive daljnjem razdvajanju zemlje.
U kontekstu ovih zakona, Dodik je također pozivao Srbe koji rade u SIPA-i da pređu u MUP Republike Srpske, gdje bi, prema njegovim riječima, imali bolje uvjete rada i veće plaće. Ovo se može tumačiti kao pokušaj da se podigne lojalnost prema RS-u i da se stvori veća povezanost između državnih službenika i entiteta, čime se dodatno jača Dodikova politička baza. Međutim, ovakvi pozivi također mogu izazvati političke napetosti s drugim narodima i institucijama u BiH, s obzirom na to da su mnogi pripadnici SIPA-e iz različitih nacionalnih zajednica.
Ćulumova uloga u ovoj situaciji bila je i predmet pažnje, jer je prisustvovao nedavnom sastanku Dodika sa rukovodiocima MUP-a Republike Srpske i drugih agencija. Ovaj sastanak bio je prilika za razmjenu stavova i možda je i on bio ključan trenutak u kojem je Ćulum oblikovao svoju odluku o daljnjem postupanju. Iako nije jasno koje će konkretne mjere poduzeti, njegov stav o očuvanju mira i stabilnosti čini se kao jasna poruka da se mora djelovati racionalno, unatoč teškim okolnostima.
Zakoni koji su usvojeni u RS-u odnose se na zabranu rada državnih institucija BiH na teritoriji ovog entiteta, što izaziva ozbiljne pravne i političke dileme. SIPA je ključna agencija koja se bavi borbom protiv organiziranog kriminala i korupcije, a njen rad je od vitalne važnosti za očuvanje sigurnosti i pravde u cijeloj zemlji. Zbog toga je potez Dodika da ograniči njen rad na području RS-a ozbiljan udarac za funkcioniranje pravnog sistema u BiH.
Na kraju, iako je Darko Ćulum već donio odluku o tome kako će postupiti u ovoj situaciji, ostaje nejasno koje će konkretne korake poduzeti. S obzirom na njegovu važnost u strukturi SIPA-e, njegova buduća djelovanja mogu značajno oblikovati političku i pravnu dinamiku u zemlji. Bez obzira na sve, jasno je da se Bosna i Hercegovina suočava s velikim izazovima u pogledu očuvanja ustavnog poretka, a potezi poput onih koje je poduzeo Dodik dodatno kompliciraju već složenu situaciju.
Nadalje, situacija koja se razvija u BiH bit će ključna za stabilnost zemlje i političke odnose u budućnosti. SIPA, zajedno s drugim institucijama, ima ključnu ulogu u održavanju pravde i reda, a eventualne promjene u njenom djelovanju sigurno će imati dugoročne posljedice na sigurnost i političku klimu u BiH.