U posljednjem dijelu suđenja pred Sudom Bosne i Hercegovine, iznošenje završnih riječi u slučaju Milorada Dodika i Miloša Lukića započelo je s vrlo ozbiljnim zahtjevima od strane državnog tužilaštva. Tužitelj je zatražio da se obojici optuženih izrekne kazna zatvora koja bi bila bliža gornjoj granici kaznenog zakona, što znači kaznu zatvora od šest mjeseci do pet godina. Osim toga, tužilaštvo je predložilo i uvođenje mjera koje bi se odnosile na političko djelovanje optuženih, tražeći zabranu obavljanja funkcije predsjednika Republike Srpske za Milorada Dodika i zabranu obavljanja funkcije direktora Službenog glasnika RS za Miloša Lukića na period od deset godina. Nakon što su završene završne riječi svih strana, Sud BiH trebao bi donijeti presudu u roku od tri dana, čime će se okončati ovaj politički i pravni proces.

U danu kada su iznesene završne riječi, za optužene je bilo predviđeno određeno vrijeme za izlaganje. Tužilaštvo je zatražilo sat vremena za svoju završnu riječ, dok su Dodik i njegov odvjetnik Goran Bubić tražili po dva sata za iznošenje svojih stavova. Miljkan Pucar, odvjetnik Miloša Lukića, također je zatražio sat i pol vremena. Ako se svi budu pridržavali ovih vremenskih okvira, iznošenje završnih riječi moglo bi biti nastavljen i sljedeće srijede, 26. veljače. Ovaj dugotrajan proces usmjeren je na političke i pravne aspekte djelovanja Dodika i Lukića, koji se sumnjiče za ozbiljne prekršaje.

U međuvremenu, iz Republike Srpske stigli su jasni signali da bi presuda mogla izazvati velike političke potrese. Zvaničnici RS već su najavili mogućnost donošenja radikalnih odluka u slučaju da Sud BiH presudi protiv Dodika. Na sastanku održanom preksinoć, zaključeno je da je nužno poduzeti sve potrebne mjere kako bi se zaštitile institucije Republike Srpske i njezini zvaničnici. Zbog toga, prema njihovim tvrdnjama, suđenje i eventualna presuda protiv Dodika predstavljaju pokušaj državnog udara, koji je usmjeren na destabilizaciju Republike Srpske.

Među mjerama koje su najavljene, najistaknutija je povlačenje iz institucija BiH, što podrazumijeva prekid svih aktivnosti u državnim institucijama na nivou BiH. Takav korak bio bi odraz prošlih političkih poteza Republike Srpske, kada je slična praksa već viđena u prošlim periodima. Osim toga, prijetnje su postale konkretne – ministar unutrašnjih poslova RS, Siniša Karan, prijetio je upotrebom policije, ukoliko bi presuda bila nepovoljna za predsjednika RS. Prema njegovim riječima, policijske snage bi bile spremne intervenirati kako bi se spriječila bilo kakva destabilizacija.

Dodatni sastanak u vezi s tim pitanjem zakazan je za večeras u 19 sati u Vladinim prostorijama Republike Srpske, gdje će se okupiti svi gradonačelnici i načelnici u entitetu. Ovaj sastanak bit će posvećen analiziranju političke i sigurnosne situacije te razmatranju posljedica koje bi suđenje i eventualna presuda mogle imati na stanje u RS-u. Nakon što se obavi analiza, bit će poznat i datum sazivanja posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS). Ako Vlada RS dostavi potrebne materijale, sjednica će biti zakazana u roku od 24 sata. Ovaj politički proces ne samo da utječe na Dodikovu poziciju, nego i na politiku Republike Srpske uopšte, s obzirom na intenzivne reakcije koje izaziva u društvu i institucijama.

Zaključak cijele ove situacije je da suđenje Dodiku i Lukiću nije samo pravni proces, već i snažan politički trenutak za Republiku Srpsku. Potencijalna presuda mogla bi izazvati daljnje politiziranje sudskog sistema, kao i ozbiljne posljedice po političku stabilnost BiH, osobito u odnosima između entiteta. Očekivanja su velika, a ishod ovog suđenja mogao bi odrediti politički smjer zemlje u narednim godinama.

Očekivanja vezana za ishod ovog suđenja nadmašuju sam pravni okvir, jer se mnogi analitičari i političari slažu da bi presuda mogla imati dugoročne posljedice na međuentitetske odnose u Bosni i Hercegovini. Ako presuda bude negativna za Milorada Dodika, to bi moglo izazvati ozbiljne političke potrese, uključujući daljnje tenzije između Republike Srpske i Federacije BiH. S druge strane, ako presuda bude u njegovu korist, to bi moglo biti shvaćeno kao politička pobjeda za RS, čime bi se dodatno učvrstila pozicija Republike Srpske u ovoj političkoj dinamici. U svakom slučaju, najave radikalnih političkih poteza samo dodatno podvlače osjetljivost i kompleksnost političke situacije, koja se ne odnosi samo na pravdu, već i na opstanak političkih struktura unutar BiH.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here