Milorad Dodik, lider stranke SNSD i trenutni predsjednik Republike Srpske, ponovo je postao predmet ismijavanja na društvenim mrežama. Ovaj političar, poznat po kontroverznoj prošlosti i vezama s ratnim vremenima, ovoga puta nije izbjegao negativnu pažnju. Dodik je već dugo vremena u središtu medijskih i političkih debata zbog svojih sumnjivih poslovnih aktivnosti i tvrdnji o povezanosti s različitim ilegalnim radnjama, uključujući šverc. Zbog toga je stekao nadimak “Mile, Ronhill”, koji je postao popularan u kontekstu njegovih navodnih prekršaja tokom rata.
Njegova biografija i politička prošlost redovito su predmet analiziranja, a Dodik često pokušava manipulirati informacijama kako bi očistio svoju sliku. No, svaki put kada pokuša da se pozicionira u pozitivnom svjetlu, naiđe na otpor i ismijavanje. Nedavno, u jednoj takvoj pokušanoj akciji samopopravke, Dodik je ponovo doživio debakl, koji mu je donio nove prijekore i osude, jer se našao u novoj, poprilično neuvjerljivoj ulozi.
U najnovijem pokušaju da opravda svoje ponašanje i prošlost, Dodik je, na iznenađenje mnogih, iznio tvrdnje da je on zapravo branio Sarajevo 1943. godine. Ova izjava, koja se čini gotovo apsurdnom, izazvala je lavinu reakcija na internetu, gdje je sve više ljudi počelo da postavlja pitanja o njegovoj stvarnoj ulozi tokom Drugog svjetskog rata i ulogama koje su zapravo pripadale mnogim drugim osobama. Tvrditi da je Dodik “branio Sarajevo” prije više od 80 godina zvuči kao još jedna u nizu neuvjerljivih i političkih manipulacija, koja je i ovog puta naišla na šale i kritike.
Pokušaj “pranja” svoje prošlosti nije bio prvi put da se Dodik suočava s kritikama zbog svojih tvrdnji. U prošlosti su ga optuživali za brojna nelegalna poslovanja, a sve to je postalo još upadljivije tokom njegovih političkih uspona u BiH. Usprkos tome što su mu brojne optužbe stavljene na teret, Dodik nije naišao na ozbiljan pravni pritisak, već je samo nastavio s političkim djelovanjem. Međutim, internet i društvene mreže danas su postale mjesto gdje se najbrže pojavljuju nove informacije i gdje javnost može izraziti svoje mišljenje, što Dodiku, očigledno, ne odgovara.
Njegova tvrdnja o branjenju Sarajeva 1943. godine izazvala je valove reakcija, jer je očigledno da se radi o istorijski netačnoj informaciji. Niko, naravno, ne može vjerovati da bi netko koji je rođen nakon tog perioda mogao imati bilo kakvu ulogu u događajima iz tog vremena. Iako mnogi političari pokušavaju oblikovati svoje biografije kako bi stekli povoljniji imidž, ovakvi pokušaji samo dodatno potiču sumnje o istinitosti njihovih tvrdnji.
Dodikovo pokušanje samopromocije kroz ovakve neuvjerljive izjave samo je jedan od mnogih pokušaja da se manipulira percepcijom javnosti. On nije uspio izbjeći ismijavanje na društvenim mrežama, gdje je izazvao ironiju i sarkazam. Na društvenim mrežama mnogi su počeli nagađati o tome što bi Dodik mogao reći sljedeće, pa su se pojavili i komentari u kojima su ga zadirkivali, sugerirajući da bi sljedeće mogao tvrditi kako je bio nazočan i na Bitci na Kosovu.
Ovaj incident također ponovo otvara pitanja o političkom integritetu i odgovornosti. Naime, Dodik je već godinama na čelu Republike Srpske, ali njegova sposobnost da upravlja informacijama i oblikuje svoju javnu sliku dovodi do sve većeg broja političkih skandala. To, naravno, ne znači da će njegova politička karijera biti dovedena u pitanje, ali svakako mu neće pomoći u održavanju povjerenja naroda.
Kao zaključak, Dodikov pokušaj da opravda svoju prošlost i tvrdnja o događajima iz 1943. godine samo je najnoviji u nizu njegovih kontroverznih izjava koje izazivaju ismijavanje i sumnju. Bez obzira na sve, on će nastaviti svoju političku karijeru, jer je očigledno da su takve tvrdnje postale samo još jedan alat u njegovom arsenalu manipulacija i pokušaja političkog preživljavanja. Iako se njegove izjave često doživljavaju kao neozbiljne, jasno je da politički diskurs u BiH i dalje ima mjesta za ovakve pokušaje. Međutim, pitanje je dokle će on moći koristiti ovakve manipulacije kao svoju strategiju.