Kako se približava završna faza suđenja predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, nervoza među političarima u ovom entitetu postaje sve izraženija. Naime, posljednje ročište pred Sudom BiH za Dodika, kao i za direktora Službenog glasnika RS-a Miloša Lukića, izaziva sve veću zabrinutost među članovima SNSD-a i ostalim političkim akterima. Iako je suđenje već izazvalo značajnu pažnju, najnoviji događaji ukazuju na to da su pripadnici vlasti u RS-u postali sve nervozniji, pa su čak odlučili da preduzmu dodatne mjere kako bi se pripremili za eventualne političke i pravne posljedice.

Vlada RS-a se danas obratila Narodnoj skupštini RS sa zahtjevom da se razmotri mogućnost stalnog zasjedanja, kako bi bili spremni odgovoriti na potencijalno štetne posljedice za institucije Republike Srpske koje bi mogle proizaći iz ovog sudskog procesa. Ova inicijativa dolazi zbog mogućih odluka visokog predstavnika u BiH, za čije imenovanje, prema zvaničnim informacijama, nije dobivena potvrda Ujedinjenih nacija. Upravo ove odluke, koje su već dovele do pokretanja sudskog postupka, izazivaju zabrinutost među vlastima, jer bi mogle imati dalekosežne političke posljedice po stabilnost RS-a.

Politika stalnog zasjedanja postala je ključna za odgovor vlasti u RS-u, jer bi omogućila bržu i efikasniju reakciju na eventualne izazove koji mogu nastati zbog sudskog procesa. Ovaj korak, koji je zatražen od NSRS-a, jasno pokazuje da se političari u RS-u pripremaju za scenario u kojem bi morali donijeti hitne odluke. Uz sve to, večerašnji sastanak na kojem će prisustvovati svi važniji funkcioneri iz RS-a, također se postavlja kao ključni trenutak za razmatranje daljih političkih koraka, u slučaju da presuda bude negativna za Dodika.

Iako se do sada Dodik nije zalazio u organizovanje sastanaka sa svojim saradnicima u vezi s ovim suđenjem, sada je situacija potpuno drugačija. Nervoza i prijetnje od strane Dodika ukazuju na činjenicu da je on svestan da bi presuda mogla imati ozbiljan uticaj na njegov politički status. Ovdje se već jasno vidi njegov pokušaj da mobilizuje svoje najbliže saradnike, koji, prema njegovim riječima, imaju čak i radikalniji pristup od njega. Ovakva retorika upućuje na to da se Dodik suočava s velikim stresom, jer je svestan mogućih političkih i pravnih posljedica koje bi mogle nastati ukoliko suđenje završi protiv njega.

Kada se pogledaju zakonski rokovi, završne reči u predmetu protiv Dodika biće iznesene u srijedu, 19. februara. Nakon toga, Sud ima zakonski rok od tri dana da donese prvostepenu presudu, iako postoji mogućnost da ovaj rok bude produžen. Prema informacijama, sudsko vijeće može doneti presudu isti dan ili zatražiti dodatnih nekoliko dana, što daje određenu dozu nesigurnosti u vezi s krajnjim ishodom.

Ako se Dodikova presuda pokaže osuđujućom, postoji mogućnost da se njemu izrekne zabrana obavljanja službene dužnosti kao mjera bezbednosti, i to čak pre nego što se donese konačna presuda. Ovo bi dodatno zakomplikovalo političku situaciju u RS-u, jer bi moglo dovesti do dubokih promena u političkom pejzažu.

U takvoj situaciji, sve više postaje jasno da Dodik pokušava da stvori pritisak na pravosudne organe i, kroz mobilizaciju svojih saradnika, da utiče na ishod procesa. On se nada da će kroz politički pritisak i prijetnje moći da utiče na presudu i na dalje političke odluke u RS-u. Međutim, bez obzira na njegove pokušaje, sudska vlast je nezavisna, i bilo kakvo političko mešanje moglo bi samo dodatno pogoršati situaciju.

Zaključak ove situacije ukazuje na to da Milorad Dodik, suočen s predstojećom presudom, ulazi u poslednju fazu svoje borbe za političku i pravnu opstanak. Njegova sve nervoznija taktika, kao i mobilizacija saradnika, jasno pokazuju da je svestan da se suočava s ozbiljnim izazovima koji bi mogli promeniti tok političkih događanja u RS-u. Iako je pretnja ozbiljna, sudski proces mora da ide do kraja, a pravda će biti izrečena prema zakonu, bez obzira na politički pritisak.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here