Milorad Dodik, predsjednik entiteta Republika Srpska, nedavno je iznio svoje stavove o pravnim postupcima koji se vode protiv njega u Bosni i Hercegovini, posebno u vezi s presudom koja će biti izrečena 26. februara 2025. godine. On je naglasio kako smatra da se proces protiv njega vodi iz političkih razloga, a ne iz pravnih. Dodik je tvrdio da je cijeli slučaj, prema njegovom mišljenju, podrška stranim utjecajima koji žele implementirati odluke koje su, prema njemu, u suprotnosti s zakonskim okvirom države. Dodik se osvrnuo na činjenicu da je strani visoki predstavnik, Christian Schmidt, donio odluke koje bi trebale biti implementirane unutar zemlje, ali prema njegovim riječima, te odluke nisu utemeljene u zakonima koji su doneseni od strane Parlamentarne skupštine BiH, što smatra ključnim problemom.

Dodik je istakao kako je za njega posebno problematično što se protiv njega sude tri muslimanska suca i što je tužilac također musliman, sugerirajući da postoji određeni podanički mentalitet koji nije u skladu s njegovim viđenjem pravde i zakonodavstva. Po njegovom mišljenju, sudska vlast je podložna utjecaju političkih interesa, što bi moglo biti opasno za cijeli pravosudni sustav BiH. Dodik tvrdi da je cijeli ovaj proces politički, a ne pravni, jer smatra da nijedan zakon BiH ne prepoznaje krivično djelo za koje je optužen. Prema njegovim riječima, jedino što se dogodilo je da se koristi politizacija pravde kako bi se ostvarila određena politička agenda, koja je, kako kaže, u osnovi nametnuta od strane stranih čimbenika i pojedinaca.

Također, predsjednik RS-a poručio je da će bez obzira na presudu, koja se očekuje 26. februara, institucije Republike Srpske nastaviti sa svojim radom, a politički procesi u entitetu bit će vođeni u skladu s postojećim zakonima i pravilnicima. Dodik je najavio da će Narodna skupština Republike Srpske održati sjednicu, na kojoj će se raspravljati o očuvanju Ustava BiH, koji smatra ključem za očuvanje stabilnosti i mira u zemlji. On vjeruje da bi Ustav BiH trebao biti temelj za daljnji razvoj države, jer, prema njegovom mišljenju, pruža potrebnu ravnotežu između različitih etničkih i političkih interesa unutar BiH. To je, prema njegovim riječima, dokument koji omogućava suradnju između entiteta i omogućuje BiH da ostane funkcionalna država, dok istovremeno priznaje specifične interese svih naroda koji žive u zemlji.

Dodik se također osvrnuo na tvrdnje koje su se pojavile u javnosti, prema kojima je ovaj slučaj zapravo samo dio šire političke agende Bošnjaka, koji, prema njegovim riječima, teže stvaranju unitarne države. On smatra da je cijeli proces protiv njega započeo pod utjecajem američke administracije, osobito ambasadora Michaela Murphyja, kojeg vidi kao glavnog pokretača političkih promjena koje su u suprotnosti s njegovim viđenjem BiH. Dodik je izjavio da BiH prema njegovom mišljenju ne može opstati kao jedinstvena država ako ne postoji ravnoteža i poštovanje interesa svih naroda, te da je to što je sadašnje vlasti pokušavaju ujediniti pod jednim centraliziranim režimom prijetnja za suverenitet i autonomiju Republike Srpske.

Dodik je zaključio kako će, bez obzira na presudu, RS nastaviti svoju borbu za očuvanje svojih prava, autonomije i očuvanja svog postojanja kao entiteta unutar Bosne i Hercegovine. On smatra da presuda koja ne bude u njegovu korist predstavlja napad na sam Ustav BiH i na integritet Republike Srpske. Po njegovom mišljenju, BiH bi trebala biti država u kojoj su svi narodi ravnopravni i gdje se ne donose odluke koje bi mogle ugroziti političku stabilnost zemlje. Dodik je jasno poručio da, ako presuda bude protiv njega, RS neće pasivno čekati, već će poduzeti političke korake koji će osigurati opstanak entiteta i njegovih institucija.

Dodik je na kraju naglasio da bez obzira na to što će presuda biti izrečena, on neće odustati od svojih političkih stavova i da će nastaviti borbu za samostalnost i autonomiju Republike Srpske. Smatra da su napadi na njega i njegove političke odluke, kao i presude koje dolaze sa strane međunarodnih faktora, samo pokušaj smanjenja utjecaja i suvereniteta RS-a u kontekstu BiH. Za njega, ova situacija predstavlja borbu ne samo za njega kao pojedinca, već i za opstanak političkog sistema u RS-u, koji bi mogao biti ugrožen prekomjernim miješanjem stranih institucija u unutrašnje poslove zemlje. Dodik je poručio da će narodni interes i državni suverenitet Republike Srpske uvijek biti na prvom mjestu, te da će nastaviti djelovati unutar okvira koje smatra nužnim za očuvanje mirnog i stabilnog života svih građana ovog entiteta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here