Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da bi, ukoliko visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt odluči promijeniti Ustav BiH u pogledu broja srpskih delegata potrebnih za kvorum u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, isti dan dobio odgovor od strane Republike Srpske koji bi mnogi u svijetu razumjeli. Ova izjava Dolika došla je u kontekstu rasprave o mogućim izmjenama Ustava BiH koje bi dovele do smanjenja broja delegata iz Republike Srpske, konkretno smanjenja potrebnog broja sa tri na dva.

Dodik je istakao da je SNSD (Savez nezavisnih socijaldemokrata) na nivou BiH posvećen borbi za poziciju Republike Srpske i da se stranka zalaže za implementaciju Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH, koji bi osigurali političku stabilnost i ravnotežu među konstitutivnim narodima u BiH. Prema Dodikovim riječima, promjene koje se razmatraju u vezi s brojem delegata u Domu naroda bi, ako bi se sprovele, mogle značajno narušiti ravnotežu između naroda i ugroziti položaj Republike Srpske unutar BiH.

On je također kritikovao opoziciju u Republike Srpske, optužujući ih da su izdajnici srpskog naroda. Dodik je ukazao na to da se opozicija u RS-u ponaša drugačije u Sarajevu nego što se ponaša kod kuće, a ti postupci, kako tvrdi, služe samo da prikriju istinske namjere. Često upućeni komentari na ovu temu sugeriraju da su opozicione stranke izgubile svoj nacionalni karakter, jer su, prema Dodiku, postale sklone saučesništvu sa onima koji se protive interesima Republike Srpske.

Dodik je također naglasio da delegati iz opozicionih stranaka u BiH nisu postupili u interesu Republike Srpske kada su glasali za dva važna evropska zakona, umjesto da ostanu uzdržani, što je bila prethodna dogovorena pozicija s SNSD-om. Prema Dodiku, ovim su delegati iz opozicije, koji su se predstavljali kao “spasioci BiH”, zapravo postali “grobari Republike Srpske”. Dodik je u više navrata izjavio da je evropski put BiH, kakav je trenutačno postavljen, zapravo podvala koja ima za cilj uništenje Republike Srpske, te je potrebno biti izuzetno oprezan u vezi s tom temom.

Iako evropski put BiH mnogi smatraju ključem za prosperitet zemlje, Dodik smatra da su takve izjave samo prazne parole koje ne donose stvarnu korist za Republiku Srpsku. On naglašava da je politika Republike Srpske uvijek bila usmjerena na očuvanje prava naroda i izgradnju vlastite zajednice unutar BiH, te smatra da je samo održavanje političke nezavisnosti i integriteta Republike Srpske pravi put za opstanak i napredak.

Dodik je istaknuo da SNSD nije tražio vlast na nivou BiH, te je upozorio da teret političkog angažmana u Sarajevu nije nešto što bi trebalo shvatiti olako. On je jasno rekao da je teško braniti interese Republike Srpske u Sarajevu, te da onaj koji to ne razumije nije politički zreo. Dodatno, privilegije koje bi neko mogao željeti u Sarajevu smatra izuzetno opasnim za interese Republike Srpske, jer bi takvo ponašanje ugrozilo njen status i poziciju unutar BiH.

Dodikova izjava o mogućem odgovoru na izmjene Ustava BiH ukazuje na njegov čvrst stav prema očuvanju političke autonomije Republike Srpske. Također, SNSD će nastaviti svoju borbu za zaštitu interesa Republike Srpske, jer kako tvrdi Dodik, svaka promjena koja ide u smjeru slabljenja ove entitetske jedinice nije prihvatljiva. Jasno je da je politička scena u BiH, posebno na relaciji SarajevoBanjaluka, izrazito napeta, i da će bilo kakve promjene u ustavnom okviru BiH biti ozbiljno osporavane i od strane Republike Srpske i njenih političkih predstavnika.

Ovaj sukob između Republike Srpske i vlasti na nivou BiH, naročito oko pitanja izmjena Ustava, dodatno podvlači duboke političke razlike između entiteta, koje se očituju u gotovo svakom segmentu vladavine. Dodikovo stajalište, koje se čini čvrsto ukorijenjeno u zaštiti interesa RS-a, jasno pokazuje da SNSD neće odustati od svojih pozicija, čak i kada su suočeni s međunarodnim pritiscima ili unutrašnjim nesuglasicama. Također, kako bi se osigurao dugoročni opstanak Republike Srpske, Dodik smatra da je ključno očuvanje političke stabilnosti unutar samog entiteta, bez obzira na to što se dešava na širem državnom nivou. Ovaj pristup dodatno pokazuje da SNSD i Dodik nisu spremni na kompromise koji bi mogli ugroziti osnovne principe na kojima je zasnovana politička pozicija Republike Srpske u BiH. Kako se situacija bude razvijala, mnogi analitičari očekuju da će odnosi između Sarajeva i Banjaluke postati još tenzičniji, što bi moglo dovesti do novih političkih potresa, kako na entitetskom, tako i na državnom nivou.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here