U posljednje vrijeme, političke napetosti u Bosni i Hercegovini sve više dolaze do izražaja, a posljednja izjava predsjednika SNSD-a, Milorada Dodika, još jednom je izazvala kontroverze. Na nedavnoj konferenciji za novinare, Dodik je otvoreno zaprijetio Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) BiH, tražeći da se odmah ukloni “USAID-ova aparatura”, koju smatra odgovornom za manipulacije izborima. Ova izjava nije ostala neprimijećena, jer Dodik već duže vrijeme kritizira međunarodni utjecaj na Bosnu i Hercegovinu, a sada je jasno dao do znanja da njegova stranka neće tolerirati ono što smatra nelegitimnim procesima unutar institucija zemlje.

SNSD je jasno iskazao neslaganje s trenutnim političkim okvirom i, prema riječima Dodika, situacija u Bosni i Hercegovini je vještački stvorena kako bi se potkopali interesi Republike Srpske. Dodik je pozvao svoje stranačke kolege na posebnu pažnju u svom političkom djelovanju, naglasivši da se mora prilagoditi interesima Republike Srpske, jer, kako tvrdi, trenutne odluke na državnoj razini nisu u skladu s tim interesima. U tom kontekstu, on je pozvao poslanike SNSD-a da se uzdrže od aktivnosti u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH sve dok se ne izabere novi Kolegijum ovog doma.

Ovaj stav nije nov, jer je Dodik već ranije insistirao na tome da Republika Srpska mora imati punu kontrolu nad odlukama koje se tiču njezinih interesa, a sve u cilju očuvanja političke moći i autonomije entiteta. Dodik je također naglasio da je važno donijeti zakon koji bi jasno definirao postupanje predstavnika Republike Srpske, kako bi se njihov rad uskladio s interesima entiteta.

No, najkontroverzniji dio njegove izjave odnosi se na Centralnu izbornu komisiju (CIK), koju je otvoreno optužio za namještanje izbora. Dodik je izjavio da CIK BiH mora prestati s radom i da bi trebala biti prilagođena zakonu, jer smatra da je ona pod utjecajem USAID-a, koji je, prema njegovim riječima, nabavio aparaturu za manipulaciju izborima. Ovakav stav odražava dugotrajan nesklad između Republike Srpske i drugih političkih faktora u zemlji, a Dodikovi napadi na CIK mogu se smatrati dijelom šireg političkog sukoba.

Također, u njegovoj izjavi bilo je i oštrog napada na Christiana Schmidta, visokog predstavnika međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini, kojeg je označio kao nelegitimnog i najavio zahtjev za raspravu na svim relevantnim međunarodnim forumima. Dodik je jasno poručio da SNSD ne priznaje Schmidta i da će učiniti sve što je u njegovoj moći da ospori njegov autoritet. Ovakav stav ponovo ukazuje na duboku političku nesuglasicu između Republike Srpske i međunarodne zajednice.

Dodik je također spomenuo Ustavni sud BiH, kojeg je označio kao delegitimiziranog jer, prema njegovim riječima, nije popunjen predstavnicima iz Republike Srpske. Ovdje je još jednom naglasio da institucije na državnoj razini ne mogu donijeti legitimne odluke bez odgovarajuće zastupljenosti entiteta, što je dodatni razlog za političke napetosti u zemlji.

U svom govoru, Dodik je također govorio o predstojećoj sjednici Glavnog odbora stranke koja će biti održana 21. februara u Prijedoru. To će biti prilika za daljnje definiranje strategije SNSD-a u budućim političkim procesima, a vjerojatno će se raspravljati i o daljnjim koracima u vezi s odnosima Republike Srpske prema državnim institucijama, kao i o mogućim reakcijama na izmjene u političkoj i pravnoj strukturi Bosne i Hercegovine.

Ovaj novi politički iskorak Milorada Dodika sigurno će izazvati daljnje polemike i reakcije, kako na državnom, tako i na međunarodnom nivou. Na potezi su i druge političke stranke, ali i međunarodna zajednica, koja mora pažljivo pratiti događaje u BiH. U trenutnoj situaciji, gdje su političke strasti već vrlo intenzivne, Dodikovo zauzimanje za interese Republike Srpske neće ostati bez odgovora, a budućnost političkog sustava u zemlji zavisit će od sposobnosti političara da nađu kompromis ili da prepoznaju i zaustave prijetnje koje bi mogle destabilizirati cijelu regiju.

Hvala vam na čitanju!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here