Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, najavio je odlazak u Moskvu povodom obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom, što se tradicionalno slavi 9. maja. Ovaj njegov posjet, prema njegovim riječima, nije tek protokolarni čin već snažan politički signal, naročito u kontekstu odnosa između Ruske Federacije i bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS). Dodik ističe kako je ovaj susret jasan pokazatelj da Rusija razumije i podržava stavove i poziciju RS-a unutar složene političke dinamike Bosne i Hercegovine.
U razgovoru za RTRS, Dodik je iznio svoje viđenje ovog događaja, naglašavajući kako prisustvo na ovom događaju nije dostupno svakome. Kako navodi, poziv koji je dobio dolazi direktno iz Kabineta predsjednika Rusije Vladimira Putina, što dodatno podcrtava značaj ovog susreta. „Tamo ne možete doći kao običan šetač,“ rekao je Dodik, želeći naglasiti ekskluzivnost događaja i status koji RS ima u očima ruskih vlasti.
Osim njega, u rusku prijestonicu putuju i drugi visoki dužnosnici iz Republike Srpske:
-
Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine RS-a
-
Željka Cvijanović, članica Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda
Cvijanovićeva dolazi direktno iz New Yorka, gdje se nedavno sastajala s predstavnicima Ujedinjenih nacija. Ova koordinirana diplomatska ofanziva ukazuje na pokušaj RS-a da izgradi svoj međunarodni identitet kroz bliske veze s Moskvom i drugim nekonvencionalnim partnerima.
Dodik je posebno podvukao kako prisustvo predstavnika RS-a u Moskvi ima simbolički značaj, jer odražava poštovanje prema žrtvama Sovjetskog Saveza u Drugom svjetskom ratu, ali i savremenu političku poruku da Rusija i dalje ima važnu ulogu kao garant Dejtonskog mirovnog sporazuma. Upravo na posljednjoj sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija, kako Dodik tvrdi, Rusija je bila glas razuma koji je stao u odbranu interesa RS-a.
U nastavku obraćanja, Dodik je izrazio zadovoljstvo što će na proslavi u Moskvi biti prisutni važni svjetski lideri, čime želi dodatno naglasiti važnost svog prisustva i prisustva RS-a. Među potvrđenim gostima, prema njegovim riječima, očekuje se dolazak:
-
Predsjednika Srbije Aleksandra Vučića
-
Predsjednika Narodne Republike Kine
-
Predsjednika Kube
-
Značajnih političkih predstavnika iz Južne Amerike
Ova lista potencijalnih sagovornika služi Dodiku kao dokaz da Republika Srpska ima međunarodne kontakte koji prevazilaze granice BiH, što u njegovoj interpretaciji legitimira nastojanja RS-a da vodi samostalniju spoljnu politiku.
Dodik nije propustio priliku da se osvrne i na domaću političku scenu. Posebno je naglasio da niko iz opozicije u RS-u nije pozvan na ovaj događaj, što je protumačio kao jasnu poruku iz Moskve o tome ko ima stvarni legitimitet i političku težinu u Republici Srpskoj. Ruska diplomatija, kako kaže, “ima dugu tradiciju i dobro zna ko je ko.” Time je implicitno poslao poruku kako međunarodni odnosi nisu dostupni svima, već se grade kroz dugoročnu saradnju i povjerenje.
U suštini, ovaj Dodikov potez ne treba posmatrati samo kao još jednu diplomatsku posjetu. U vremenu kada su odnosi unutar BiH zategnuti, a spoljnopolitička orijentacija države podložna stalnim preispitivanjima, njegovo pojavljivanje u Moskvi ima višeslojno značenje. S jedne strane, šalje poruku domaćoj javnosti o jačanju međunarodne pozicije RS-a, dok s druge strane dodatno potvrđuje bliske odnose između rukovodstva RS-a i Kremlja.
U tom smislu, ovaj događaj se može tumačiti kao još jedan korak u kontinuiranoj strategiji Dodika da Republiku Srpsku pozicionira kao političkog aktera s vlastitim međunarodnim aspiracijama, posebno u kontekstu narastajuće globalne polarizacije između Zapada i Istoka. Njegovo prisustvo na događaju koji simbolizira pobjedu nad fašizmom koristi se i kao politički alat za legitimizaciju savezništva s Rusijom, ali i kao kontrapunkt onome što vidi kao dominaciju zapadnih vrijednosti u zvaničnoj vanjskoj politici BiH.
Zaključno, Dodikov put u Moskvu nije samo protokolaran čin već strateški potez koji ima za cilj da učvrsti njegovu poziciju, kako unutar RS-a, tako i na širem geopolitičkom planu. Oslanjajući se na savezništvo s Rusijom i prisustvo na događaju visokog međunarodnog značaja, Dodik jasno demonstrira da ne odustaje od težnji za većim političkim subjektivitetom Republike Srpske u okviru ili izvan Bosne i Hercegovine.