Milorad Dodik, predsjednik bh. entiteta Republika Srpska, oglasio se povodom sudske presude kojom je francuskoj desničarskoj liderki Marini Le Pen zabranjeno političko djelovanje. Prema njegovim riječima, ova presuda nije donesena iz pravnih, već isključivo političkih razloga, te je uporedio svoju situaciju s onom u kojoj se našla Le Pen.

Dodik je istakao da su sudovi postali oruđe političkih elita koje, kako tvrdi, žele eliminisati demokratski izabrane lidere koristeći pravne presude umjesto argumentovanih debata. Smatra da se i u njegovom i u slučaju Marine Le Pen pravosudni sistem koristi kao sredstvo obračuna sa neistomišljenicima, jer politički protivnici ne mogu pobijediti na izborima.

Dodikova poruka iz nepoznate lokacije

Kako mediji prenose, Dodik se već sedam dana nalazi van Bosne i Hercegovine, a očekuje se da će protiv njega biti raspisana međunarodna potjernica. Iako nije poznato gdje se tačno nalazi, njegova izjava u vezi sa slučajem Marine Le Pen pokazuje da i dalje aktivno prati politička zbivanja i komentariše ih.

On je u svojoj objavi naglasio:

  • “Ona, kao i ja, plaća cijenu zbog podrške naroda.”

  • “Pokušavaju nas izbrisati presudama, a ne argumentima.”

  • “Sudovi su postali oružje onih koji se boje demokratije.”

Dodik je zaključio svoju izjavu riječima “Je suis Marine”, što je aluzija na poznatu frazu “Je suis Charlie”, koja je postala simbol slobode izražavanja nakon napada na redakciju satiričnog časopisa Charlie Hebdo 2015. godine. Na ovaj način, Dodik je pokušao prikazati Le Pen kao žrtvu političkog progona i borca za slobodu mišljenja.

Presuda koja mijenja političku scenu Francuske

Francuski sud je donio odluku kojom se čelnica krajnje desnice Marine Le Pen proglašava krivom za zloupotrebu sredstava Evropske unije. Kao posljedicu ove presude, njoj je zabranjeno da se kandiduje za javnu funkciju u narednih pet godina, a odluka stupa odmah na snagu.

Ova presuda izazvala je veliki politički potres u Francuskoj, jer je Le Pen smatrana favoritom na predsjedničkim izborima 2027. godine. Njena zabrana kandidature mogla bi u potpunosti promijeniti političku dinamiku zemlje, jer je do sada imala značajnu podršku među biračima.

Dodik i Le Pen – politički saveznici?

Veza između Dodika i Le Pen nije nova – oni dijele slične političke stavove, posebno kada je riječ o evroskepticizmu, suverenizmu i kritici međunarodnih institucija. Oboje su često kritikovali Evropsku uniju i zalagali se za jačanje nacionalnih država, što ih je približilo u političkom diskursu.

Dodik je već ranije izražavao podršku liderima evropske desnice, a presuda protiv Le Pen samo je dodatno učvrstila njegov stav da su desničarski lideri meta pravosudnih institucija.

Kakve su posljedice ove presude?

Odluka francuskog suda imat će dalekosežne posljedice, kako na političku scenu Francuske, tako i na evropsku desnicu u cjelini. Presuda protiv Le Pen može značiti nekoliko ključnih stvari:

  1. Njena predsjednička kandidatura za 2027. godinu je pod velikim znakom pitanja.

  2. Francuska politička scena može doživjeti preokret, jer će se njeni birači morati okrenuti drugim kandidatima.

  3. Evropska desnica gubi jednog od svojih najjačih lidera, što može uticati na njen dalji rast i uticaj.

  4. Dodik i drugi političari sličnih stavova mogu koristiti ovu presudu kao argument protiv pravosudnih institucija.

Zaključak

Ova presuda nije samo pravna odluka, već i politički događaj velikih razmjera, koji će uticati na francusku i evropsku politiku. Milorad Dodik je ovu situaciju iskoristio kako bi istakao sopstveni pravni i politički položaj, tvrdeći da je i on, poput Marine Le Pen, meta političkog progona.

Francuska desnica sada se suočava s velikim izazovom – hoće li pronaći novog lidera koji može zamijeniti Le Pen, ili će se ova presuda pokazati kao kraj njenog političkog uspona? Očekuje se da će naredni period donijeti odgovore na ta pitanja, a u međuvremenu, politička scena Evrope ostaje u neizvjesnosti.

Bez obzira na to kako će se situacija dalje razvijati, jasno je da se evropska politička scena suočava s ozbiljnim promjenama. Presuda protiv Marine Le Pen može imati dugoročne posljedice ne samo za Francusku, već i za širi politički kontekst u Evropi, gdje desničarske stranke dobijaju sve veću podršku. S druge strane, Dodikova reakcija pokazuje kako se slični narativi koriste u različitim državama, često u svrhu političkog opstanka. Hoće li ova dešavanja dovesti do novih saveza među desničarskim liderima, ili će ih oslabiti, ostaje da se vidi u narednim mjesecima.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here