Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, obratio se Sudu Bosne i Hercegovine tokom završnih riječi u svom procesu, u kojem je iznio oštre kritike na račun pravnog sistema i cijelog procesa protiv njega. On je istakao da je riječ o političkom procesu, koji je, prema njegovim riječima, klasična zloupotreba pravnog sustava. Dodik je napomenuo da je spreman da se, u političkoj borbi, bori do kraja, iako je istaknuo da ne prijeti, ali da je njegov angažman u ovom procesu isključivo političke prirode. Dodik je jasno izjavio da Tužilaštvo BiH nije u pravom smislu obavilo svoj posao i da je trebalo da se bavi drugim pitanjima, posebno u vezi s Christianom Schmidtom, visokim predstavnikom u BiH, koji, prema njegovim riječima, krši Ustav BiH.
Dodik je istakao da je jedini čovjek u Europi koji se suočava s optužbom za krivično djelo koje nije ni usvojeno od strane parlamenta, nego je donijeto odlukom, koja se temelji na aktima koji nisu prošli zakonski proces. On je naglasio da zakone mogu donositi samo zakonodavna tijela, poput parlamenta, i da je nezakonito da se zakon mijenja odlukama, kao što je slučaj sa njegovim procesom. „Ne postoji zakon za krivično djelo za koje se meni sudi,“ izjavio je Dodik, ustrajući na tome da je cijeli postupak nepravedan i da je proces protiv njega namjerno skrojen kako bi ga uklonio sa političke scene. On je također skrenuo pozornost na to da su svi ti procesi vezani uz političke odluke koje nemaju temelj u stvarnom zakonodavnom okviru, te da je zapravo najvažnija pravna osnova u cijelom ovom slučaju – Ustav Republike Srpske i postupanje u skladu s njim.
Tužilaštvo BiH, prema Dodiku, krši Ustav i podiglo je optužnicu u slučaju koji smatra “najbesmislenijim”, jer je cijeli postupak ispunjen političkim motivima. On je upitao zašto se uopšte Sud BiH bavi njegovim slučajem, dok bi, prema njegovom mišljenju, trebali obraćati pažnju na kršenja koja dolaze sa strane stranih zvaničnika, poput Schmidta, koji nema pravo da se miješa u unutrašnje stvari zemlje. Dodik je smatrao da je cijeli proces zapravo samo predizborna manipulacija, a ne stvarno razmatranje kriminalnih radnji. Tužilaštvo je, prema njegovim riječima, podiglo optužnicu iako nijedan zakon nije prekršen, jer Schmidt nije imao ovlasti da donosi zakone, a sama odluka koju je on donio nije bila validna prema zakonodavnom okruženju BiH.
Dodik je također podvukao da je cijeli pravni postupak absurdno ubrzan, ističući da su pravni stručnjaci, uključujući Harisa Vranića, jasno rekli da je ovaj slučaj bespredmetan. On se osvrnuo i na izjavu Vranića, kojeg je optužio da je “namjerno” tumačio zakon na način koji ga je uvrijedio, poredeći ga s monstrumima iz prošlih vremena, što je Dodik smatrao uvredom. Zanimljivo je da je Dodik pohvalio tužioce koji su tijekom završne riječi potvrdili njegovu poziciju, a sam je naglasio da on u ovom procesu predstavlja 300.000 ljudi koji su ga izabrali. Time je želio ukazati na činjenicu da ne govori u svoje ime, već u ime onih koji su mu dali povjerenje i podršku.
Nadalje, Dodik je iznio ozbiljne kritike na račun Tužilaštva BiH, koje je, prema njegovim riječima, trebalo provesti ozbiljno istraživanje prije nego što je optužnica bila podignuta. Prema Dodikovim tvrdnjama, on nije osoba koja potpisuje ukaze i šalje ih u Službeni glasnik, već te ukaze samo vraća generalnom sekretaru Narodne skupštine Republike Srpske. On je stoga ocijenio da je cijeli postupak protiv njega pogrešno usmjeren, te da je on zapravo samo “žrtva” političkih obračuna. Dodik je, osvrćući se na Dejtonski sporazum, naglasio da je on kao predstavnik RS uvijek djelovao u interesu tog entiteta, štiteći njegov ustavni poredak i suverenitet. Osim toga, izrazio je duboko nezadovoljstvo činjenicom da je postavljen u poziciju kriminalca, što smatra poniženjem.
Na kraju, Dodik je zaključio svoj govor s naglaskom na to da se ne protivi činjenici da su svi postupci vođeni u skladu sa zakonom, ali je i dalje uvjeren da cijeli slučaj nije vođen na ispravan način. Ujedno, izrazio je nadu da će se sudija Sena Uzunović držati pravnih činjenica u daljnjem postupku, te da će se proces razmatrati objektivno, bez političkih pritisaka. On je završio izjavu rekavši da vjeruje u profesionalnost sudije Uzunović, ali i u pravdu, koju smatra ključnom za daljnji razvoj političkog i pravnog okvira u Bosni i Hercegovini.