Radovan Kovačević, savjetnik predsjednika Republike Srpske i lidera SNSD-a Milorada Dodika, izazvao je veliku pažnju javnosti svojim posljednjim izjavama u kojima je najavio plan za političku akciju koja se tiče ministarske pozicije u Savjetu ministara BiH. Kovačević je istaknuo da njegova stranka i on osobno ne teže foteljama, već da se bave borbom za interese Republike Srpske. Njegove riječi odnose se na trenutnu situaciju u kojoj je pozicija ministra bezbjednosti u BiH upražnjena, a Kovačević smatra da je ovaj prazni položaj znak narušene pozicije srpskog naroda u savjetu ministara.

U svom obraćanju, Kovačević je jasno poručio da će, kako bi popunio ovu poziciju, predložiti Nebojšu Vukanovića, člana opozicije, za ministra bezbjednosti. Razlog za ovo iznenađujuće rješenje Kovačević vidi u tome što Vukanović, kao Srbin, može bolje predstavljati interese srpskog naroda u biH i na tom mjestu. Kovačević je istaknuo da je Vukanović bio aktivan u političkom životu, a istovremeno je aludirao na to da su političari iz Sarajeva, prema njegovim riječima, nedovoljno osjetljivi na specifične interese Republike Srpske, što ih čini nesposobnima za obavljanje važnih funkcija u ovoj oblasti.

Savjetnik Dodika također je kritikovao opoziciju, ističući kako ta strana uopće ne priznaje legitimitet onih koji su osvojili vlast. Prema njegovim riječima, opozicija, unatoč tome što nije pobijedila na izborima, smatra da ima pravo na ulazak u vlast, što je, prema Kovačevićevim tvrdnjama, “politika izdaje”. Takođe je napao političare koji govore da se vlast bori za fotelje, nazvavši to “općom banalizacijom” politike. Kovačević tvrdi da se SNSD i Dodik ne bore za vlast, već da štite Ustav Republike Srpske, te da smeta to što međunarodna zajednica, konkretno Christian Schmidt, pokušava uticati na unutrašnje stvari Republike Srpske.

Pitanje koje Kovačević postavlja je, zapravo, i kritika na međunarodne pritiske koji se stalno vrše na političku scenu u BiH, uključujući sankcije i prijetnje koje dolaze iz inostranstva. On smatra da su oni koji se protive Dodiku i SNSD-u, zapravo, ti koji žele “izmijeniti politički kurs” Republike Srpske i BiH prema svojim interesima, dok pravovremena i demokratski legitimna pobjeda SNSD-a nije po njihovom ukusu. Kovačević se pita zašto je upravo SNSD meta ovih napada i zašto se ignoriše legitimna volja birača.

Kovačević je također komentirao smjenu koja se dogodila u posljednjim danima, gdje je Nebojša Radmanović, predsjedavajući Parlamentarne skupštine BiH, smijenjen, te najavio smjenu ministra vanjskih poslova BiH Elemdina Konakovića. Smjene političara i prelazak u novu političku većinu u BiH postale su ključna tema posljednjih dana. Kovačević, kao i mnogi drugi članovi SNSD-a, vjeruje da su takve smjene proizvod niza političkih poteza koji dolaze iz međunarodne zajednice, a koji im na neki način pokušavaju oduzeti pravo na političku slobodu i uticaj.

Zaključno, Kovačevićev istup može se smatrati reakcijom na trenutnu političku dinamiku u BiH, ali i kao poruka kako SNSD neće odustati od svojih političkih stavova i nastojanja da osigura poziciju Republike Srpske na domaćem i međunarodnom nivou. Kovačevićev prijedlog za Nebojšu Vukanovića kao ministra bezbjednosti dio je šire političke strategije koja podrazumijeva strategijsko pozicioniranje ključnih funkcija prema interesima Republike Srpske. Zajedno s kritikom trenutne političke klime i međunarodnog uticaja, Kovačević se nastoji pozicionirati kao čvrst zagovornik autonomije Republike Srpske u okviru BiH.

Kovačevićev pristup, koji naglašava da se SNSD ne bori za fotelje, već za očuvanje interesa Republike Srpske, stavlja naglasak na želju stranke da očuva političku stabilnost i suverenitet unutar BiH. Njegove tvrdnje o nelegitimnosti stranaca u BiH, poput Christiana Schmidta, i njihove navodne manipulacije političkim procesima u zemlji, jasno ukazuju na stav SNSD-a da oni koji nisu iz BiH nemaju pravo diktirati unutrašnje političke odluke. Iako Kovačević i njegov politički krug smatraju da je od ključne važnosti imati vlast koja poštuje ustavne principe Republike Srpske, njegova izjava o predlaganju Nebojše Vukanovića kao ministra bezbjednosti pokazuje spremnost za kompromis unutar političke stvarnosti u BiH, ukoliko to služi boljoj reprezentaciji srpskih interesa. Kroz ovaj politički okvir, Kovačević šalje poruku da SNSD i dalje ostaje ključni akter u biH političkom životu, ne odustajući od svojih temeljnih ciljeva, ali i otvoren za političke manevarske poteze koji bi mogli donijeti pozitivne promjene za srpske interese.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here