Parlamenta BiH, koji je uključivao zajedničku sjednicu oba doma, i vanrednu sjednicu Predstavničkog doma, blokade, smjene i ucjene bile su glavne karakteristike. Međutim, ni na jednoj sjednici nije bilo značajnih pomaka u vezi s usvajanjem ključnih zakona potrebnih za napredak Bosne i Hercegovine na putu prema Evropskoj Uniji. To je izazvalo dodatne zabrinutosti među političkim analitičarima, jer je pitanje usvajanja tih zakona ključno za dobivanje datuma za početak pregovora o članstvu u EU, koji se očekuje već u martu ove godine.

Jedan od komentara na trenutnu političku situaciju dao je i Zlatan Begić, doktor prava i član državnog parlamenta iz DF-a. On je istaknuo da se SNSD i njihova politička strategija očigledno temelje na demonstriranju vlasti kroz blokadu sjednice, čime su pokazali kako posjeduju “polugu moći” koja im omogućava da spriječe donošenje odluka koje nisu u njihovom interesu. Prema njegovim riječima, SNSD je već jednom iskoristio ovu moć kad su odgodili smjenu svojih političkih protivnika, a to su ponovili i sada, kad su ugasile sjednicu prije nego što je i formalno započela.

Za Begića, trenutna politička strategija Trojke, koja uključuje stranke kao što su DF, SDP i Naša stranka, bila je, po njegovom mišljenju, potpuno neorganizirana. “Trojka” je pokazala da nema jasnu politiku niti strategiju u svom političkom djelovanju na državnom nivou, jer su, prema njegovim riječima, bili nepripremljeni za razmatranje ozbiljnih političkih pitanja koja se tiču budućnosti BiH. Ističe da su to ljudi koji su svoje političko iskustvo iz kantonalnih vlasti prenijeli na državni parlament, gdje su, umjesto donošenja ključnih odluka, uključeni u niz performansi, pres-konferencija i galame, koje nemaju stvarne političke osnove.

Begić smatra da su u Trojci možda bili nesvjesni ozbiljnosti situacije, te da je njihova politička neiskustva sada postala očigledna. Kao moguće rješenje za trenutnu blokadu, Begić je predložio da Visoki predstavnik donese odluku kojom bi intervenirao u Poslovnik Doma naroda Parlamenta BiH, kako bi razjasnio problem s kvorumom i omogućio rad Parlamenta. Ipak, prema njegovom mišljenju, teško je očekivati da će Visoki predstavnik uključiti takve intervencije, jer bi to moglo izazvati dodatne političke probleme, naročito u odnosima s različitim kantonima i političkim centrima moći unutar BiH.

Begić je također kritizirao stranke iz Trojke, sugerirajući da su njihova politička predviđanja često bila pogrešna, te da nisu razumjeli proceduralne razlike između politike na kantonalnom i državnom nivou. Smatra da stranke “Trojke” nisu dovoljno obaviještene o specifičnostima političkih odnosa na državnom nivou i često se oslanjaju na prošle političke iskustve, što ih stavlja u lošiji položaj za pregovaranje i formiranje stabilnih političkih rješenja.

Begić je istaknuo i da je Milorad Dodik uspio odgoditi sjednicu koristeći svoje mehanizme moći unutar Doma naroda, čime je pokazao dominatnu političku poziciju SNSD-a unutar Parlamenta BiH. Zanimljivo je da su i predstavnici “Trojke” ranije bili skloni pretjeranom povjerenju prema Dodiku, smatrajući ga “evropskim Dodikom” dok se, kako je Begić primijetio, to sada čini neodrživim. Prema njegovim riječima, Dodikova politika je postala sve više antievropska, dok su stranke iz Trojke još uvijek bile sklone vjerovati u njegov politički utjecaj.

Za kraj, Begić je zaključio da se politika “Trojke” temelji na nepoznavanju političkih odnosa i proceduralnih razlika koje postoje na državnom nivou, zbog čega smatra da ne može donijeti uspješne političke odluke. Dodao je da je politički neiskustvo bio glavni uzrok nesuglasica koje su se pojavile na današnjim sjednicama, i da je najveći izazov sada pronaći rješenja koja neće dovesti do još dubljih političkih blokada.

U zaključku, trenutna politička situacija u Bosni i Hercegovini pokazuje da, dok se mnoge stranke bore za vlast, ključno pitanje ostaje sposobnost svih političkih aktera da prevaziđu blokade i polarizaciju te donesu kritične odluke koje će omogućiti BiH da napreduje na svom putu prema EU. Ipak, kako se čini, politički sukobi i nepripremljenost strana u vlasti mogu samo produbiti problem, umjesto da ga riješe.

Na političkoj sceni Bosne i Hercegovine trenutno se očituju duboki sukobi između političkih stranaka, osobito između Trojke i SNSD-a. Ovi sukobi ne samo da blokiraju rad parlamenta, već i ometaju napredak BiH na njenom putu prema Evropskoj uniji. Iako su bili predloženi zakoni za ubrzanje integracija u EU, oni su često ostajali na čekanju zbog političkih opstrukcija. Stranke koje čine vlast ne uspijevaju pronaći zajednički jezik u vezi s ključnim pitanjima, dok istovremeno na političkoj sceni prevladavaju strategije koje uključuju blokade i ucjene, a sve to u svrhu zadržavanja vlasti i političkog utjecaja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here