U posljednjim danima, dok su oči svjetske javnosti bile usmjerene prema jednoj od najuzbudljivijih političkih situacija u Bijeloj kući, dogodio se veliki preokret na Bliskom istoku koji bi mogao imati dugoročne posljedice za geopolitičku sliku Evrope i šire. Naime, Abdullah Öcalan, lider Kurdistanske radničke partije (PKK), koji se već decenijama nalazi u izolaciji u turskom zatvoru na otoku Imrali, poslao je poruku koja označava značajan politički zaokret u odnosima između Kurda i Turske. U svojoj poruci, Öcalan je pozvao svoje pristalice da prekinu oružanu borbu protiv turske države koja traje već više od četiri decenije, i da nastave svoju borbu putem političkih sredstava.

Ova poruka, koja je uslijedila nakon decenija nasilja, označava završetak jedne istorijske epohe. Vođa PKK-a, koji od 1999. godine izdržava doživotnu kaznu u turskom zatvoru, apelovao je na svoje pristaše da polože oružje, raspuste organizaciju i zatraže političko pomirenje sa turskom vladom. U sljedećim danima, Kurdistanska radnička partija je službeno objavila prekid vatre, što je izazvalo različite reakcije i mnoge političke analize u Turskoj i širem regionu. U njihovom saopćenju, PKK je istakao da će se boriti samo u slučaju napada, čime je poslana jasna poruka da je započeo novi politički kurs za Kurde.

Ovaj trenutni politički preokret mogao bi biti ključan za dalji razvoj odnosa u Turskoj, ali i na globalnoj političkoj sceni. Međutim, poziv na mir koji je poslao Öcalan mogao bi naići na izazove, jer mnogi analitičari ističu da će neki dijelovi kurdskog otpora možda odbiti poštovati ovaj prekid borbe. Duran Kalkan, vojni zapovjednik PKK-a, izjavio je kako turska vlada neće prihvatiti trajno rješenje, nego će nastaviti s politikom uništavanja Kurda. Ove tvrdnje ostavljaju otvorena pitanja o tome hoće li turska vlast iskreno odgovoriti na ovaj prekid borbe i započeti proces političkog pomirenja.

Međutim, Kurdistanska radnička partija se nada da će Turska odgovoriti pozitivno na ovaj poziv, uz nadu da bi se Abdullah Öcalan mogao osloboditi iz zatvora, što bi omogućilo njegovu ulogu u vođenju ovog procesa razoružanja. Prema njihovim riječima, oslobađanje lidera PKK-a i njegovo vođenje političkog procesa moglo bi otvoriti put za stvaranje demokratskog društva u Turskoj, temeljenog na političkom pluralizmu i slobodi.

Ovaj događaj nosi značajnu težinu jer bi mogao predstavljati prvi korak prema okončanju jednog od najdugotrajnijih i najkrvavijih sukoba na Bliskom istoku. Kurdi, koji čine oko 20% stanovništva Turske, već godinama se suočavaju s teškim političkim i vojnim prijetnjama, a njihova borba za autonomiju ili čak neovisnost često je bila nasilna. PKK, koji je osnovan s ciljem borbe za prava Kurda, od svojih početaka koristi oružane metode, a sukobi su doveli do smrtnih žrtava brojnih civila s obje strane. U posljednjih četrdeset godina borbe, procjenjuje se da je ubijeno više od 45.000 ljudi.

Zanimljivo je da bi ovaj mirni prijedlog mogao utjecati ne samo na Tursku, već i na Siriju i Irak, gdje Kurdi već imaju značajnu prisutnost. U Siriji, kurdski borci su bili ključni u borbi protiv Islamske države (ISIS), međutim, njihovi politički zahtjevi nisu naišli na odobravanje turskih vlasti, što je dodatno zakompliciralo njihovu poziciju. Kroz ovu novu inicijativu, Kurdi traže širu autonomiju u Siriji i Iraku, međutim, Turska se protivi bilo kakvom obliku kurdske autonomije na svojoj granici. Takođe, Rusija je imala veliki utjecaj na ovu dinamiku jer je omogućila turskoj vojsci da vodi rat protiv kurdskih snaga u Siriji, što dodatno usložnjava cijelu situaciju.

Ovaj trenutni razvoj događaja nosi istorijski značaj, jer bi mogao dovesti do kraja jednog od najdugovječnijih političkih sukoba u savremenoj povijesti Bliskog istoka. Ukoliko se nastavi ovaj mirni proces, mogao bi se postaviti temelj za dugoročni politički plurizam i stabilnost u Turskoj, ali također i za stvaranje novih odnosa između kurdskih i turskih zajednica, čime bi se smanjila napetost koja je potresala cijeli region. Na kraju, svi uključeni akteri moraju raditi zajedno kako bi se osigurala trajna stabilnost u ovoj politički nestabilnoj regiji.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here