Dragan Lukač, političar i bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske, nedavno je izazvao značajnu pažnju izjavom u kojoj je upozorio na trenutnu političku situaciju u Bosni i Hercegovini. On je istakao da je odluka Suda BiH, prema njegovom mišljenju, doprinijela nestabilnosti u cijeloj zemlji. Lukač smatra da se BiH može stabilizirati samo ako se vrati na “izvorni Dejton”, odnosno na temeljne odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma.
U svojoj izjavi, Lukač je istaknuo da je izvorni Dejton temelj koji omogućava normalno funkcioniranje BiH, te da su njegovi ključni principi sada ugroženi. On je naglasio kako je, usprkos svim izazovima, važno braniti Ustav BiH i boriti se za njegovu implementaciju. Lukač je izjavio da Srbi trenutno štite Ustav BiH i da je njihov cilj očuvati mir u zemlji. U tom kontekstu, pozvao je na političke razgovore kao jedino rješenje trenutnih problema, ističući da bi odbijanje takvih razgovora moglo dovesti do daljnje eskalacije situacije.
Za njega, trenutna politička situacija u Bosni i Hercegovini je možda najkritičnija od završetka rata. Lukač smatra da bezbjednosna situacija u Republici Srpskoj trenutno nije ugrožena. Prema njegovim riječima, građani Srpske svjedoče da nema ozbiljnih problema u oblasti sigurnosti, a on je pohvalio rad policije Republike Srpske, naglasivši da je ona dobro obučena i spremna da spreči svaki pokušaj narušavanja reda. Dodao je kako su vlasti u Republici Srpskoj, uključujući i predsjednika Milorada Dodika, usmjereni na očuvanje mira, naglašavajući da je to najvažniji cilj.
Lukač je također iznio oštru kritiku prema Sudu BiH, kojeg je optužio da je napustio svoju osnovnu funkciju. Umjesto da se fokusira na borbu protiv ozbiljnih prijetnji kao što su terorizam, organizovani kriminal, i zloupotreba droga, Lukač smatra da se Sud pretvorio u političku instituciju koja djeluje u korist određenih političkih ciljeva. On smatra da ovakve odluke dodatno potkopavaju stabilnost zemlje, te da se time ne štite temeljne sigurnosne vrijednosti BiH i Evrope. Ove tvrdnje upućuju na ozbiljnu zabrinutost u vezi sa pravdom i nepristrasnošću pravosudnog sistema u BiH.
Posebno je istakao da su političke odluke koje se donose u vezi s Miloradom Dodikom i njegovim mogućim zatvorom samo površinski problem. Lukač upozorava da pravi problem leži u mogućim posljedicama takvih odluka po Republiku Srpsku. Prema njegovim riječima, žrtvovanje Dodikove pozicije može imati dalekosežne posljedice za instituciju predsjednika Republike Srpske, čime bi se ugrozio cijeli politički sustav Republike Srpske. Lukač je jasno poručio da nije riječ samo o jednoj osobi, već o zaštiti temeljnih institucija koje čine Republiku Srpsku stabilnom.
Lukač je također podsjetio na ključnu ulogu policije Republike Srpske u očuvanju bezbjednosti, koju je nazvao “garantom bezbjednosti” Republike Srpske. On je naglasio da bi građani bili mnogo sigurniji da Republika Srpska još uvijek ima svoju vojsku, koja je u prošlosti bila ključni faktor u održavanju stabilnosti. Nažalost, zbog velikih međunarodnih pritisaka, Republika Srpska je bila primorana da se odrekne svoje vojske, što je, prema Lukaču, veliki gubitak. Zbog svega ovoga, Lukač je zaključio da bi gubitak policije bio neoprostiv za Republiku Srpsku, te je podvukao da je ona od ključne važnosti za očuvanje države.
Na kraju, Lukač je apelirao na sve političke aktere i građane da razumiju važnost mirnog i stabilnog razvoja Republike Srpske, te da aktivno rade na tome da se situacija ne pogorša. Iako trenutna politička klima nije povoljna, Lukač je optimističan da se mogu pronaći politička rješenja koja će osigurati opstanak i napredak Republike Srpske.
Za kraj, Lukač je istakao da je izuzetno važno očuvati jedinstvo i solidarnost unutar Republike Srpske, te da samo uz zajednički rad svih institucija i građana može doći do stabilnosti i prosperiteta. Prema njegovim riječima, pred Republici Srpskoj su ozbiljni izazovi, ali, uz dobro vođstvo i odlučnost, moguće je prevazići trenutne političke i sigurnosne prijetnje. Lukač je apelirao na sve strane da ne dozvole da interesi stranih faktora i unutrašnje političke nesuglasice ugroze budućnost Republike Srpske, koja, kako kaže, mora ostati snažna, neovisna i mirna.