U posljednjim izjavama ministra spoljnih poslova Srbije, Marka Đurića, jasno se može uočiti ozbiljna zabrinutost zbog retorike koju je iznio Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH. Đurić je izrazio svoje neslaganje s Konakovićevim izjavama, ističući da one ne samo da pokazaju nedostatak odgovornosti, već i potvrđuju opasan obrazac pokušaja da se neuspjesi u dijalogu i ispunjavanju međunarodnih obaveza prebace na Srbiju.

Ova reakcija dogodila se nakon što je Konaković na press konferenciji izjavio da Milorad Dodik uživa podršku Srbije u vezi s protjerivanjem njemačke ministrice, Anne Luhrman. Takođe, Konaković je spomenuo mogućnost angažovanja EUFOR-a i čak pominjao hapšenje političkih aktera, što je Đurić ocijenio kao opasnu i neprihvatljivu poruku. Umjesto da preuzme odgovornost za unutrašnju situaciju u Bosni i Hercegovini, Konaković je, prema Đuriću, pribjegao zapaljivoj retorici koja samo izaziva tenzije.

Đurić je naglasio da Srbija ostaje posvećena očuvanju mira i poštovanju Dejtonskog sporazuma, uz nastojanje da se izgrade dobrosusjedski odnosi kroz dijalog i saradnju. Srbija, kako je istaknuto, neće dozvoliti da bude uvučena u spiralu provokacija, već će odgovorno djelovati, promovirajući stabilnost i štiteći interese svih naroda u regionu kroz institucionalni dijalog i poštovanje međunarodnog prava.

Međutim, Đurić nije propustio ukazati na ozbiljne probleme u Bosni i Hercegovini koje bi trebalo adresirati prije nego što se upuštaju u ovakve provokacije. On je naveo nekoliko ključnih problema s kojima se suočava BiH, među kojima se izdvaja:

  1. Zastoj na evropskom putu BiH, koji je rezultat unutrašnjih podjela i nedostatka reformskih koraka;

  2. Nesposobnost za obezbjeđivanje stvarnog dijaloga među konstitutivnim narodima;

  3. Rastuće nezadovoljstvo građana, koji očekuju odgovorne poteze svojih lidera, a ne političko nadmetanje i populizam;

  4. Zloupotreba međunarodne zajednice kao instrumenta za unutrašnje obračune, umjesto partnera u procesu izgradnje stabilnosti;

  5. Gubitak kredibiliteta BiH kako unutar zemlje, tako i u očima ozbiljnih međunarodnih partnera koji prepoznaju neodgovorno ponašanje.

Đurić je također pozvao međunarodne partnere da jasno osude ovakvu retoriku, koja, prema njegovom mišljenju, ne vodi ka miru i stabilnosti, već doprinosi novim podjelama i nesigurnostima u regionu. On smatra da je vrijeme da se odgovornost i ozbiljnost vrate u politički govor, kako bi se izbjegli novi sukobi i nesuglasice.

S druge strane, Konaković je, kako se navodi, na vanrednoj konferenciji za medije istaknuo da je Ministarstvo vanjskih poslova BiH suočeno s vanrednim stanjem zbog diplomatskog skandala koji je izazvan odlukom Vlade Republike Srpske da proglasi njemačku ministricu Annu Luhrman “personom non grata” i prisilno je udalji s teritorije RS-a. Konaković ovu odluku smatra terorističkom prijetnjom Milorada Dodika, dodajući da BiH treba da intenzivira aktivnosti na hapšenju Dodika, uz pomoć EUFOR-a.

Takođe, Konaković smatra da bi trebalo razjasniti ulogu Srbije u ovom procesu, posebno naglašavajući prisutnost Ivica Dačića i Aleksandra Vulina, ministara u tehničkoj vladi Srbije, na obilježavanju Dana MUP-a RS. On sumnja u moguće povezanosti Srbije s ovom odlukom i smatra da je važno rasvijetliti sve okolnosti koje bi mogle biti utemeljene na sistemskoj podršci koju Srbija pruža političkom lideru RS-a, Miloradu Dodiku.

Zaključno, Srbija poziva sve strane da prestanu s provokacijama i da se okrenu dijalogu i suradnji, jer samo tako može doći do stabilnosti u regionu. Politika odgovornosti i poštovanja međunarodnih ugovora ključna je za budućnost Balkana, a svaki pokušaj destabilizacije može ozbiljno ugroziti mir i sigurnost svih naroda na ovom području.

Na kraju, potrebno je naglasiti da su trenuci poput ovog posebno važni za daljnji razvoj političkog dijaloga u regionu. S obzirom na složene odnose između zemalja Balkana, od presudne je važnosti da lideri odgovorno pristupe svakoj izjavi i odluci, jer retorika koja podstiče tenzije može imati dalekosežne posljedice. Nema prostora za političke igre koje ugrožavaju stabilnost i sigurnost, te je ključno da svi akteri u regionu, kako unutar BiH, tako i u susjednim zemljama, rade na uspostavi povjerenja i dijaloga. Samo kroz suradnju i poštovanje međusobnih interesa moguće je stvoriti temelje za trajan mir i prosperitet cijelog Balkana.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here