Na dalekom Sibiru, usred sibirskih ledenih prostranstava, prostire se industrijski grad, koji po svojoj zagađenosti spada među top 10 najzagađenijih gradova, zbog čega je život građanina Norilska 10 godina kraći nego u ostatku Rusije.

Prosječna mjesečna temperatura u ovom gradu varira između -27 ºC i 14 ºC, ali nekada temperatura zna pasti i do nevjerovatnih -53 ºC, jer je grad prekriven snijegom 270 dana u godini.

U toku ljeta, sunce ne zalazi cijelih šest sedmica, koliko kasnije traje i polarna noć.

Grad Norilsk osnovan je 1920-ih, ali se zvanično osnivanje označava godinom 1935, kada je grad postao Norillag centar (Popravno-radnički logor Norilsk) u kojem je bilo smješteno 1.200 osoba koje su izgradile rudarske i metalurške komplekse.

Broj stanovnika ovog logora 1951. godine popeo se na nevjerovatnih 72.500, najviše političkih zatvorenika, a nakon raspuštanja i zatvaranja logora 22. augusta 1956. godine, neki zatvorenici ostali su da žive u gradu.

U gradu su pronađene enormne količine nikla, bakra i paladijuma, a prema procjenama, zalihe sadrže 1.8 milijardi tona spomenutih ruda, međutim, regija je bogata i drugim vrstama plemenitih metala i prirodnih resursa. Godišnji obrt koji rudinici i industrija u ovome gradu ostvare iznosi oko 14 milijardi dolara, što je 3% ukupnog BDP-a Rusije.

  1. godine, Rusija je zabranila strancima pristup Norilsku, osim Bjelorusima. Ostali koji žele posjetiti Norilsk moraju dobiti specijalnu dozvolu.

Procjenjuje se da je oko 16.000 zatvorenika umrlo tokom 20-ogodišnjeg postojanja radničkog logora. Trenutni broj stanovnika prema popisu iz 2010. iznosi 175.000, među kojima se nalaze i tatarski muslimani, koji su ujedno i najsjeverniji muslimani na svijetu. Prema riječima domaćeg stanovništva, u gradu i okolici živi oko 50.000 muslimana.

Džamiju Noorda Kamal, izgradio je Tatar po imenu Mukhtad Bekmeyev 1998. godine, koji sada živi u Sočiju, 4.000 kilometara južnije od Norilska. Ime Nord Kamal, koje džamija nosi, zapravo su imena njegovih roditelja. Na džuma-namazu prisustvuje između 500-600 muslimana, etnički većinom Tatara.

Piše: Resul Mehmedović (Dialogos)