Borba protiv korupcije u Zeničko-dobojskom kantonu (ZDK) u posljednjih godinu dana dobila je snažan zamah zahvaljujući aktivnostima koje provodi Ured za borbu protiv korupcije. Riječ je o instituciji koja, prema riječima njenog sekretara Dževada Fejzića, ne djeluje simbolično, već konkretno, sistematski i strateški, uz jasno definisane ciljeve i konkretne rezultate.

Od svog osnivanja, Ured je uspio postaviti temelje za bolju kontrolu javne uprave i transparentnije upravljanje javnim sredstvima. Osnovan kao samostalna organizaciona jedinica, ovaj ured je pravno i kadrovski u potpunosti osposobljen da odgovori na sve izazove vezane za prevenciju i otkrivanje korupcije. Već u prvim mjesecima rada, Ured je postigao značajne pomake, što je prepoznato i na višim nivoima vlasti.

Jedan od najznačajnijih koraka bilo je otvaranje javnosti podataka o zaposlenima u kantonalnim institucijama, uključujući i njihove plate, naknade u komisijama, članstvo u upravnim odborima i druge važne informacije koje su prethodno bile skrivene od očiju javnosti. Time je ispunjen jedan od najvažnijih zahtjeva građana, koji već godinama insistiraju na većoj transparentnosti rada javnog sektora.

U sklopu aktivnosti, Ured je inicirao i nekoliko ključnih projekata:

  • Izrada registra imovine i poklona nosilaca javnih funkcija – više od 2.000 imenovanih i izabranih lica bit će obavezni da prijave svu svoju imovinu, kao i imovinu bliskih članova porodice.

  • Obavezno prijavljivanje poklona čija vrijednost prelazi 200 KM, uključujući i protokolarne darove.

  • Formiranje registra javnih nabavki i poticaja – kako bi se pratile sumnjive finansijske transakcije i izbjeglo pogodovanje u postupcima javne nabavke.

Sve ove aktivnosti provode se uz podršku međunarodnih partnera, posebno Misije OSCE-a u BiH, koja je pomogla u razvoju pravne infrastrukture i tehničkih resursa. Ured je, unatoč skromnoj vanjskoj podršci, uspio samostalno obezbijediti opremu, softverske licence, servere i sefove, čime je značajno unaprijeđena njegova operativna sposobnost.

Fejzić otvoreno priznaje da nije bilo lako doći do podataka – određeni kantonalni organi su pružali otpor, pokušavajući osporiti pravo Ureda da objavljuje informacije. Ipak, Ured je u svemu postupao u skladu sa zakonom, pribavljajući pozitivna mišljenja relevantnih institucija koje su potvrdile da je objava podataka zakonski dozvoljena i poželjna.

Jedan od najvažnijih segmenata u nastavku rada Ureda bit će saradnja s novoosnovanim federalnim Uredom za suzbijanje korupcije – POSKOK-om. Prema Fejziću, upravo će POSKOK igrati ključnu ulogu u rješavanju najtežih i najsloženijih slučajeva, gdje su u pitanju sistemske i dugotrajne zloupotrebe javnih ovlasti. Suradnja kantonalnog i federalnog nivoa omogućit će efikasniji protok informacija i zajedničko djelovanje koje će ojačati institucionalni kapacitet za borbu protiv korupcije.

U planovima za budućnost, Ured planira uspostaviti još širu mrežu saradnje. Neki od ključnih aktera s kojima se planira formalizacija odnosa uključuju:

  • Kantonalno tužilaštvo

  • Ministarstvo unutrašnjih poslova i Upravu policije

  • Kantonalnu upravu za inspekcijske poslove

  • Agenciju za javne nabavke

  • Privrednu i Obrtničku komoru

Za ove institucije već su pripremljeni memorandumi o saradnji, a cilj je izgraditi koordinisani pristup koji će omogućiti brže detektovanje i procesuiranje koruptivnih aktivnosti.

Fejzić ističe da će se uskoro pred Skupštinom ZDK naći Zakon o prijavljivanju imovine, koji bi trebao stupiti na snagu u julu. Tada će svi nosioci javnih funkcija biti zakonski obavezani na dostavljanje podataka o svojoj imovini. Osim toga, u završnoj je fazi i Zakon o borbi protiv korupcije, koji će uspostaviti okvir za dugoročnu borbu, uključujući i nadzor nad trošenjem budžetskih sredstava u svim jedinicama lokalne samouprave.

Uprkos mnogim izazovima, sekretar Ureda poručuje da je institucija spremna na saradnju sa svim akterima koji žele doprinijeti sistemskim promjenama. Građani, kako kaže, s pravom očekuju rezultate, ali promjene u ovako složenim procesima zahtijevaju vrijeme i strpljenje.

Fejzićeva poruka je jasna: borba protiv korupcije nije jedinstven čin, već proces koji zahtijeva posvećenost, hrabrost i saradnju na svim nivoima vlasti. U tom kontekstu, Zeničko-dobojski kanton pokazuje da se i bez velike vanjske pomoći mogu napraviti konkretni pomaci – ukoliko postoji politička volja, institucionalna podrška i operativna efikasnost.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here