Njemačka je, zajedno s Austrijom, poduzela odlučne korake protiv političkog vrha bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, što je izazvalo značajne političke i diplomatske posljedice. Prema izjavama visokih njemačkih zvaničnika, uključujući ministricu za Evropu i klimu Annu Lührmann, došlo je do zabrane ulaska za najviše političke predstavnike RS-a, a zamrznuta su i značajna infrastrukturna sredstva koja su bila namijenjena ovom entitetu. Ova mjera predstavlja jasan odgovor Evropske unije na secesionističke poteze koje vlasti RS-a sprovode posljednjih mjeseci.

Njemačka ministrica naglasila je da se djelovanje vodstva RS-a kosi s interesima građana BiH i predstavlja direktan napad na ustavni poredak države. Kako ističe, ponašanje koje ugrožava suverenitet i teritorijalni integritet zemlje ne može biti tolerisano, a Evropska unija to sve jasnije pokazuje kroz svoje korake. Crvene linije su pređene, poručila je Lührmann, ističući da Njemačka i Austrija neće pasivno posmatrati takva dešavanja.

Ambasador Bosne i Hercegovine u Njemačkoj, Damir Arnaut, govorio je ekskluzivno za „Slobodnu Bosnu“ o ovom pitanju i otkrio brojne detalje iza kulisa. Prema njegovim riječima, u posljednjih godinu dana intenzivirao je diplomatske kontakte na najvišem nivou kako bi njemačkim vlastima prenio realnu sliku situacije u BiH. Njegov cilj bio je ukazati na potrebu prevencije, a ne reakcije – kako je rekao, „isplatnije je sagraditi vatrogasnu stanicu, nego gasiti požar“.

Prema Arnautovim navodima, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, zajedno s drugim visokim zvaničnicima iz RS-a poput Nenada Stevandića i Radovana Viškovića, stavljen je na tzv. „crnu listu“ Njemačke i Austrije. Sankcije uključuju:

  • zabranu ulaska u pomenute zemlje;

  • zamrzavanje sredstava iz međunarodnih fondova;

  • povlačenje infrastrukturnih i razvojnih projekata;

  • diplomatsku izolaciju na međunarodnim forumima.

Arnaut je također otkrio da je Njemačka već prije mjesec dana blokirala 80 miliona eura koji su bili namijenjeni za izgradnju puta u Republici Srpskoj. Zanimljivo je da ova informacija gotovo nije dospjela u javnost, iako je riječ o jednom od najvećih ekonomskih udara na RS u posljednje vrijeme. Prema njegovim riječima, njemačka politika je usmjerena isključivo na one koji napadaju ustavni poredak, a ne na građane ili sam entitet kao takav.

Što se tiče mogućnosti da i druge zemlje EU slijede ovaj primjer, Arnaut vjeruje da je to vrlo izvjesno. Posebno se osvrnuo na nedavni sastanak članica Kvinte, koje sve više usklađuju svoje stavove i koordiniraju djelovanje kada je riječ o stanju u BiH. On naglašava da je razumijevanje ključnih evropskih metropola, poput Berlina, od presudne važnosti za sprječavanje daljnje destabilizacije države.

Posebno je istakao da se ne smije dozvoliti legalizacija pregovora sa onima koji svjesno krše zakone. Beograd je, prema njegovim riječima, u više navrata zagovarao takve pregovore, a u određenim krugovima u Briselu čak je postojao određeni interes za to. Ipak, zahvaljujući naporima poput onih iz Berlina, ta ideja je za sada stavljena van snage.

Na pitanje o nedavnom potezu Aleksandra Vučića i Ivice Dačića, koji su poslali dopis Interpolu u kojem traže da se za Milorada Dodika ne raspisuje međunarodna potjernica, Arnaut je reagovao oštro. Prema njegovom mišljenju, takvi potezi jasno pokazuju nepoštivanje suvereniteta Bosne i Hercegovine. Prisjetio se vremena kada je, dok je bio ambasador u Londonu i Beču, aktivno radio na zaštiti Ejupa Ganića i Jovana Divjaka od sličnih pokušaja Srbije da ih kompromituje putem Interpola.

Arnaut je dodatno kritizirao aktuelni Ministarstvo vanjskih poslova BiH zbog pasivnog odnosa prema ovom pitanju. Ističe da je u ranijim slučajevima MVP BiH bio proaktivan, slao protestne note i tražio objašnjenja, dok se danas čini da su ovakve važne diplomatske inicijative izostale. Posebno je problematično što nema jasnog i službenog odgovora od Interpola o razlozima za nepostupanje, što bi moglo pomoći u razjašnjenju političkih motiva.

Na kraju, ambasador Arnaut izražava nadu da će se politika Njemačke i njenih saveznika nastaviti u ovom pravcu, jer se jedino putem dosljednog i principijelnog djelovanja može očuvati mir, stabilnost i pravni poredak u Bosni i Hercegovini. Poruka je jasna – međunarodna zajednica više neće tolerisati neustavne poteze bez posljedica.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here