Od proglašenja globalne pandemije novog koronavirusa (COVID-19), Federalna uprava za inspekcijske poslove stavila je sve svoje kapacitete u funkciju zaštite stanovništva.
U tom smislu, između ostalog, Federalni tržišni inspektorat vrši pojačani nadzor nad formiranjem i kretanjem cijena zaštitne medicinske opreme – maski, rukavica, sredstava za dezinfekciju i drugih sredstava i opreme, kao i osnovnih životnih namirnica za kojima je porasla potražnja izazvana rastućim strahom građana za vlastito zdravlje.
Dežurni timovi Federalnog tržišnog inspektorata, prema do sada dostupnim podacima, jučer su izvršili ukupno 11 nadzora, te utvrdili 16 prekršaja koji podrazumijevaju izdavanje 16 prekršajnih naloga u iznosu od 43.500 KM.
Prema izvještajima Federalnog tržišnog inspektorata, još uvijek nije evidentirano masovno nerazumno povećanje cijena. Ukoliko dođe do istog, Federalna uprava za inspekcijske poslove će predložiti Federalnom ministarstvu trgovine i Vladi Federacije Bosne i Hercegovine donošenje odluke o propisivanju mjera neposredne kontrole cijena i organičavanja marži.
“Ponovo apelujemo na sve privredne subjekte, distributere i druga pravna i fizička lica koja obavljaju trgovinu pomenutim proizvodima na veliko i trgovinu na malo da prilikom formiranja cijena vode računa o životnom standardu građana i stabilnosti tržišta, te upozoravamo da će sve zloupotrebe narušavanja prava potrošača i uvjeta slobodnog formiranja cijena i nerazumnog povećanja cijena usljed povećane potražnje izazvane strahom građana i proglašavanjem globalne pandemije koronavirusa biti sankcionisane”, navode iz FUZIP-a.
Također pozivaju sve privredne subjekte u maloprodaji i veleprodaji da u svom poslovanju primijene maksimalan stepen zakonitosti i odgovornosti prilikom formiranja cijena, te upozoravaju da će sve konstatovane zloupotrebe biti najoštrije sankcionisane.
“Podsjećamo građane da je Federalni ministar trgovine Zlatan Vujanović potvrdio da su sve trgovine u Federaciji BiH uredno snabdjevene svim robama široke potrošnje, naglašavajući robne artikle poput prehrambenih proizvoda i sredstava za higijenu za kojima trenutno vlada prekomjerna potražnja usljed pandemije koronavirusa”, poručuju iz FUZIP-a.
Izvor:
Radio Sarajevo