Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, reagovao je na odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa o suspenziji finansijske pomoći nevladinim organizacijama (NVO) koje djeluju u BiH. Dodik smatra da je ta odluka upravo pravi signal za donošenje zakona koji će se odnositi na nevladine organizacije u Republiku Srpsku, s ciljem da se spriječi njihovo djelovanje koje je, kako tvrdi, već godinama imalo negativan uticaj na srpski narod i RS. Prema njegovim riječima, mnoge organizacije koriste strana sredstva da bi podkopavale ugled Republike Srpske i njenog naroda.

Dodik se oštro obrušio na organizacije koje, kako kaže, zloupotrebljavaju sredstva iz stranih izvora da bi promovirale negativne narative o RS-u. On je iznio tvrdnje da se među tim organizacijama nalaze pojedinci koje je nazvao “ološem”, a koji, prema njegovim riječima, ne prezaju od toga da vrše kampanju protiv srpskog naroda. Iako Dodik tvrdi da neće biti osvetoljubiv, jasno je dao do znanja da takve aktivnosti neće biti dopuštene u budućnosti. Naglasio je da će novi zakon biti izuzetno rigorožan prema nevladinim organizacijama koje se bave ovim praksama, te da one više neće imati mogućnost da slobodno djeluju u tom pravcu.

U kontekstu broja nevladinih organizacija u Sarajevu, Dodik je spomenuo da je u tom gradu registrovano više od 25.600 organizacija. Ovaj podatak smatra izuzetno zabrinjavajućim, jer prema njegovim riječima, previše nevladinih organizacija može postati problematično za društvo, posebno ako mnoge od njih zavise od financijske pomoći koja dolazi iz stranih izvora.

Dodik je istakao da će na prvoj narednoj sjednici Narodne skupštine RS biti donesen novi zakon o nevladinim organizacijama, koji će biti stroži od prethodnih prijedloga koje su iznosili, pokušavajući naći kompromis sa različitim stranama. Kako je rekao, organizacije koje nisu spremne na kompromis i koje smatraju da mogu kontrolirati situaciju u Republiki Srpskoj, sada će naići na zakon koji će biti daleko rigorozniji od onog koji je ranije bio ponuđen. Dodik je takođe napomenuo da neće biti spremni da prate bilo kakve uslove ili savjete Evropske unije u ovom pitanju, stavljajući u prvi plan interes Republike Srpske i njenog suvereniteta.

Prema njegovim riječima, ako donošenje ovog zakona znači prekid evropskog puta, onda je to nešto s čim se moraju pomiriti. Evropska unija nije, prema Dodikovim tvrdnjama, tu da diktira šta BiH i Republika Srpska trebaju raditi, već je to suvereno pravo svih nacija i entiteta unutar zemlje. Dodik je dodatno pojasnio da su previranja unutar Evrope i pobuna protiv trenutnog stanja u EU očigledna, što znači da ne bi trebalo slijediti sve zahtjeve koji dolaze od strane EU.

U izvještajima američkih medija, poput portala “Siva zona”, spominje se kako su mnoge nevladine organizacije u BiH zavisne od financijske pomoći iz Sjedinjenih Američkih Država. Ovo je postao još jedan od ključnih razloga zašto je Donald Trump donio odluku da suspenduje pomoć tim organizacijama, jer smatraju da one mogu imati negativan uticaj na političku i društvenu stabilnost u BiH, posebno kada su u pitanju entitetske politike.

Zaključak je da Dodik, pozivajući se na odluku američkog predsjednika, najavljuje ozbiljne promjene koje će uslijediti u Republiki Srpskoj u vezi sa radom nevladinih organizacija. On je poručio da će zakon biti donesen i bez obzira na reakciju Evropske unije, a fokus će biti na očuvanju suvereniteta i interesa Republike Srpske. Dodik se, prema svemu sudeći, odlučuje za oštriji pristup prema nevladinim organizacijama koje smatra da nisu u skladu s interesima srpskog naroda i RS.

Dodikov pristup u vezi sa nevladinim organizacijama jasno ukazuje na njegovu odlučnost da zaštiti interese Republike Srpske i da spriječi daljnje pokušaje spoljnih uticaja koji bi mogli ugroziti političku i društvenu stabilnost. Iako će novi zakon vjerojatno izazvati kontroverze, posebno u pogledu međunarodnih odnosa i stava Evropske unije, Dodik je čvrsto uveren da je očuvanje unutrašnjeg suvereniteta najvažniji cilj. S obzirom na trenutnu političku dinamiku i eskalaciju konflikata na globalnom nivou, Republika Srpska očigledno ima ambiciju da se distancira od vanjskih pritisaka i da postavi jasne granice u pogledu toga šta je prihvatljivo u njenoj unutrašnjoj politici. U tom kontekstu, Dodikov poziv na solidarnost unutar BiH i poštovanje nacionalnih interesa može biti ključan faktor u narednim političkim koracima.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here