U nedavnom saslušanju pred Komitetom za oružane snage Senata SAD-a, general Christopher G. Cavoli, glavni komandant američkih snaga u Evropi, govorio je o situaciji u Bosni i Hercegovini. Slušajući pitanje senatorke Jeanne Shaheen, koja je istakla zabrinutost zbog odlaska predsjednika RS-a Milorada Dodika u Moskvu, Cavoli je izložio svoje viđenje stanja u našoj zemlji.

U svom obraćanju, general Cavoli je istakao da postoje pozitivni i negativni aspekti u vezi s Dodikovim odlaskom. On je naveo da se na stabilizaciji situacije u BiH aktivno radi svakodnevno, a spomenuo je i francuske snage, konkretno general Hubert Cottereau, koji vodi operaciju EUFOR-Althea. S obzirom na stanje, Cavoli je napomenuo kako su američki uredi u BiH vrlo blizu i redovno prate situaciju. Takođe, zahvalio je Francuskoj zbog brze reakcije, podsjećajući na događaje iz prethodne godine, kada je Francuska poslala nosač aviona Charles De Gaulle i dva bataljona padobranaca, čime je jasno pokazana vojna prisutnost i podrška stabilnosti u regionu.

Cavoli je također istakao da je broj vojnika u misiji Althea zadovoljavajući, čime je naglasio da su prisutni dovoljni kapaciteti da bi se održala stabilnost. Njegovo mišljenje je da su trenutne snage i operacije sposobne da odgovore na eventualne scenarije koji bi mogli ugroziti stabilnost. Francuska, kao ključni partner u misiji, ima duboko razumijevanje svih mogućih prijetnji i potencijalnih destabilizirajućih faktora, te je spremna da se nosi s njima. To dodatno osnažuje vjeru da situacija u BiH nije kritična i da postoje adekvatni mehanizmi za odgovor.

Takođe, američke trupe koje su angažovane u različitim vojnim vježbama na teritoriji BiH smatraju se faktorom stabilnosti. Cavoli je naglasio da prisutnost američkih snaga doprinosi smanjenju napetosti i osigurava sigurnost u zemlji. Kroz redovne vježbe i suradnju s međunarodnim partnerima, američke trupe igraju značajnu ulogu u očuvanju mira i stabilnosti.

U odgovoru na pitanje koje se odnosilo na Kosovo, general Cavoli je također komentirao situaciju, najavivši proširenje snaga KFOR-a na Kosovu, s ciljem daljnje stabilizacije i podrške međunarodnim naporima da se održava mir u tom regionu. Time je pokazao kontinuiranu predanost SAD-a stabilizaciji Balkana, ne samo u Bosni i Hercegovini, nego i u susjednim državama.

Kroz ovu diskusiju, Cavoli je jasno naglasio da situacija u BiH nije kritična, ali je ipak pod stalnim nadzorom i kontrolom. Prema njegovim riječima, prisutnost međunarodnih snaga, kao i aktivna uloga EUFOR misije, ključna je za prevenciju bilo kakvih destabilizirajućih faktora. General je također iznio stav da se u BiH provodi konsultacija među međunarodnim partnerima, a stalna prisutnost i koordinacija među evropskim i američkim trupama pomaže u održavanju mirne i sigurne situacije.

Za kraj, general Cavoli je zaključio kako američke i evropske snage rade u uskoj suradnji kako bi se osigurala stabilnost Balkana, uz jasnu poruku da će se u slučaju eskalacije situacije poduzeti odgovarajući koraci za očuvanje regionalne sigurnosti.

U zaključku, general Cavoli je još jednom naglasio kako je stabilnost na Balkanu, a posebno u BiH, ključna za miran i siguran razvoj cijele regije. Iako postoje izazovi, prisutnost međunarodnih snaga u Bosni i Hercegovini predstavlja prepreku za bilo kakve destabilizirajuće pokušaje, bilo od strane unutrašnjih faktora ili vanjskih utjecaja. Kroz međunarodnu suradnju i usmjerene vojne operacije, situacija se neprestano prati, a sve strane se fokusiraju na izgradnju stabilnih temelja za dugoročni mir. Osim toga, general Cavoli je također istaknuo da politika smanjenja napetosti i stalno angažiranje multilateralnih partnera može pomoći u jačanju povjerenja među različitim etničkim grupama unutar BiH, čime se smanjuje mogućnost ponovnog izbijanja konflikata. Iako je prisutnost snaga iz međunarodne zajednice neophodna, ključnu ulogu u dugoročnom miru imaju i politika i diplomacija, koji moraju biti usmjereni ka izgradnji održivih i inkluzivnih institucija u zemlji.

Dodatno, general Cavoli je pozvao na jačanje međusobne suradnje između evropskih i američkih partnera, ali i među lokalnim vlastima BiH. Samo tako može se osigurati da se situacija ne izmakne kontroli. Osnaživanje kapaciteta nacionalnih institucija i kontinuirana edukacija i obuka lokalnih snaga ključni su za dugoročnu stabilnost. Kroz zajednički rad na jačanju vladavine prava i demokratskih institucija, BiH može postati otpornija na unutarnje i vanjske prijetnje. General je zaključio da se trenutna situacija u BiH, unatoč izazovima, smatra kontroliranom, a međunarodni partneri ostaju posvećeni podršci mirnom rješenju svih potencijalnih nesuglasica.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here