Reakcije na nedavni pokušaj hapšenja Milorada Dodika u Istočnom Sarajevu ne jenjavaju. Jedan od najznačajnijih osvrta stigao je od strane Rame Isaka, federalnog ministra unutrašnjih poslova, koji je odlučno istupio i ponudio bezrezervnu podršku državnim sigurnosnim institucijama, ističući spremnost Federalne uprave policije (FUP) da pruži asistenciju Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) u izvršavanju njenih zakonskih nadležnosti.

Povod za Isakov istup bio je incident tokom kojeg su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) omeli inspektore SIPA-e u pokušaju da, po nalogu Suda BiH, uhapse predsjednika entiteta RS, Milorada Dodika. Taj čin izazvao je zabrinutost i šok širom zemlje, ali i istakao slabosti u institucionalnoj koordinaciji i sigurnosnoj pripremljenosti.

U svojoj izjavi, Isak je istakao da je nakon dobijanja informacija o događaju odmah razgovarao s Vahidinom Munjićem, direktorom FUP-a, koji ga je informisao o promptnom podizanju stepena pripravnosti. Posebna policijska jedinica FUP-a već je stavljena u stanje pripravnosti i poslana u bazu, spremna da djeluje ako dobije nalog nadležnih pravosudnih tijela.

Ministar je jasno poručio da FUP nije samo spreman već i voljan da u svakom trenutku pruži asistenciju državnim institucijama u provođenju zakona na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine. Na taj način Isak šalje snažnu poruku da Federacija BiH neće pasivno posmatrati pokušaje opstruisanja pravde.

U svojoj kritici SIPA-e, Isak nije štedio riječi. Prema njegovom mišljenju, slanje samo nekoliko inspektora bez angažmana Specijalne jedinice SIPA-e ukazuje na ozbiljan propust u planiranju i analizi operacije. On smatra da takav pristup:

  • Dovodi u pitanje sposobnost državne agencije da osigura sprovođenje zakona na cijelom teritoriju zemlje.

  • Ukazuje na moguće propuste u rukovodećim strukturama SIPA-e.

  • Snižava kredibilitet i operativnu moć državnih agencija u očima javnosti.

Isak je pozvao rukovodstvo SIPA-e, uključujući glavne inspektore i odgovorna lica, da preispitaju svoj pristup, uozbilje planiranje i osiguraju da naredne akcije budu strateški vođene, profesionalno pripremljene i zakonski zaštićene. Sama činjenica da je pokušaj hapšenja Dodika naišao na tako snažan otpor bez odgovarajuće podrške govori mnogo o unutrašnjoj koordinaciji i logistici državnih organa, upozorava Isak.

U kontekstu sve većih tenzija između entitetskog i državnog nivoa vlasti, Isakova reakcija ima višestruki značaj. Prvo, ona potvrđuje postojanje spremnosti unutar Federacije BiH da zaštiti ustavni poredak države. Drugo, ističe potrebu za jačom međuinstitucionalnom saradnjom kako bi se izbjegli neuspjesi poput onog u Istočnom Sarajevu.

Osim toga, Isakova poruka prenosi snažnu poruku institucionalne solidarnosti – u vremenu kada državne agencije nailaze na oružani otpor entitetskih snaga, FUP se jasno pozicionira kao saveznik u borbi za provođenje zakona i zaštitu pravne države.

S obzirom na to da se Bosna i Hercegovina nalazi u kompleksnoj fazi političke nestabilnosti, ovakve izjave dobijaju još veću težinu. One otvaraju pitanja o:

  1. Kapacitetima državnih institucija da djeluju u svim dijelovima zemlje.

  2. Odnosu entiteta prema državnim pravosudnim i policijskim strukturama.

  3. Potencijalnoj potrebi za hitnu reformu sigurnosnog sektora.

Isakova inicijativa može se posmatrati i kao pokušaj da se preduprijedi daljnje narušavanje autoriteta državnih institucija. Ako se dozvoli da entitetski organi sigurnosti sistemski sabotiraju provođenje sudskih odluka, posljedice po pravni poredak BiH mogle bi biti dugoročne i izuzetno destabilizirajuće.

Na kraju, Isakova reakcija nije samo administrativna izjava, već politički čin koji naglašava važnost jedinstva, odlučnosti i institucionalne koordinacije u zaštiti integriteta pravnog sistema Bosne i Hercegovine. U vremenu kada se zakoni pokušavaju interpretirati selektivno, i kada se njihova primjena dovodi u pitanje, ovakve jasne i direktne poruke imaju ključnu ulogu u očuvanju osnovnih principa države.

Ne ostaje sumnja da će naredni potezi SIPA-e, ali i drugih sigurnosnih i pravosudnih organa, biti pomno praćeni, kako u zemlji, tako i među međunarodnim partnerima. Uspostavljanje pune kontrole nad provođenjem zakona u svim dijelovima BiH sada je više nego ikad pitanje opstanka državnosti i pravne jednakosti svih građana.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here