Nakon što je pred Sudom BiH održao završne riječi, Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, obratio se javnosti sa značajnim komentarima o suđenju i njegovim potencijalnim posljedicama. Njegov govor bio je fokusiran na pravnu i političku dimenziju ovog postupka, kao i na moguće posljedice presude. Dodik je istakao da je uvjeren da optužbe protiv njega i drugih predstavnika RS-a nisu osnovane i da su, prema njegovom mišljenju, politički motivirane.

Dodik je započeo svoje izlaganje tvrdnjom da nije došlo do kršenja Ustava Republike Srpske, naglašavajući da Ustav RS-a nije u sukobu s Ustavom Bosne i Hercegovine. Prema njegovim riječima, cijeli slučaj predstavlja političku odluku koja nije utemeljena na pravnim argumentima, već na političkoj volji. „Umjesto da se bave onim što je stvarno važno, oni su nas gurnuli u centar ovog slučaja, a umjesto da gone pravog krivca, zapravo su nas optužili“, izjavio je Dodik, aludirajući na strane faktore koji, po njegovom mišljenju, pokušavaju utjecati na sudske procese u zemlji. Dodik je iznio stav da bi bilo nepravedno da presuda bude donesena na osnovu političkog pritiska, i da će, kako je rekao, biti zanimljivo vidjeti kako će Sud BiH postupiti u ovom kontekstu.

Tijekom svog obraćanja, Dodik je također istakao da pravni procesi u BiH često imaju šire političke reperkusije. On smatra da Tužilaštvo nije bilo u mogućnosti dokazati krivicu, te je izrazio nezadovoljstvo kako je cijeli postupak izgledao: „Tužilaštvo je izgledalo jadno, i njihova dužnost je bila da dokažu našu krivicu, a ne obrnuto“, rekao je Dodik. Smatra da je ovaj proces samo jedan od mnogih pokušaja antidejtonskih aktivnosti. Pod time je mislio na pokušaje izmjena političkog sustava Bosne i Hercegovine koji bi mogli ugroziti Dejtonski sporazum. Dodik je bio vrlo jasan da bi eventualna presuda koja bi ga proglasila krivim mogla biti smatrana ozbiljnom prijetnjom opstanaku BiH. „Takva presuda mogla bi biti smrtonosni udarac Bosni i Hercegovini“, zaključio je Dodik.

Dodik je potom naglasio da, iako su mu poznate sve političke igre koje se odvijaju unutar zemlje, Sud BiH mora donijeti presudu u skladu s Ustavom i pravnim principima. On je sugerirao da bi svaka odluka koja bi afirmirala stranu vlast u procesu bila samo nastavak postojećih političkih pritisaka. Ujedno je spomenuo da bi takva presuda mogla stvoriti pravni presedan koji bi imao dugoročne posljedice na pravni sustav zemlje. Dodik je bio svjestan da bi u slučaju presude kojom bi bio proglašen krivim, situacija u zemlji mogla postati mnogo napetija, te je izrazio zabrinutost da bi to moglo imati štetne političke posljedice. „Čaršija će naravno pokušati iskoristiti ovu priliku kako bi politički i pravno oblikovala presedan koji bi bio nepovoljan za RS“, rekao je Dodik.

Dodik je također dodao da će, bez obzira na konačnu presudu, postoji mogućnost da će biti nezadovoljnih i u Federaciji, ali da bi u RS-u život tekao uobičajenim tokom. No, iako nije želio previše spekulirati, naglasio je da bi presuda koja bi ga oslobodila odgovornosti imala ograničen politički utjecaj. Za razliku od toga, ako bi presuda bila negativna, odnosno ako bi on bio proglašen krivim, Dodik smatra da bi to moglo imati vrlo ozbiljan politički odjek. Takva bi odluka, prema njegovom mišljenju, mogla izazvati daljnje podjele u zemlji i dodatno zaoštriti odnose između entiteta, a osobito u kontekstu Republike Srpske.

„Kakva god bila presuda, ona će biti važna i imati dugoročne posljedice na političko i pravno uređenje BiH“, zaključio je Dodik, iznoseći svoj stav da bi bilo najbolje da se cijeli postupak okonča bez daljnjih političkih komplikacija. Bez obzira na to, on je bio jasan da će pobjednička presuda biti važna, ali da bi ona mogla donijeti određeno političko nezadovoljstvo, dok bi presuda koja bi njega proglasila krivim mogla biti neprihvaćena u RS-u. Dodik je jasno dao do znanja da je spreman braniti interese Republike Srpske ukoliko bi presuda išla u suprotnom smjeru, što bi, prema njegovim riječima, zahtijevalo jaču odsudnu obranu RS-a i njenih prava.

U zaključku, Dodikovo obraćanje bilo je poziv sudu da donese presudu koja će biti u skladu sa ustavnim principima i neće biti rezultat političkih pritisaka, jer bi takva presuda mogla imati ozbiljne političke reperkusije za cijelu Bosnu i Hercegovinu, a naročito za Republiku Srpsku.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here