Bakir Izetbegović, predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA), izjavio je kako ne očekuje zatvorsku kaznu za Milorada Dodika, predsjednika entiteta Republika Srpska, ali naglašava da postoji mogućnost da mu bude izrečena druga vrsta presude. U intervjuu za BHRT, Izetbegović je komentirao moguće posljedice presude Dodiku, ističući da bi nakon izricanja presude mogli uslijediti ozbiljni politički događaji, kao što su povlačenje iz državnih institucija, organizovanje referenduma o otcjepljenju ili čak povratak na izvorni Dejtonski sporazum. Međutim, Izetbegović je bio jasan u stavu da do tih radikalnih poteza neće doći jer, prema njegovom mišljenju, narod i Srbi više nisu spremni za ratove, kao ni za slanje svoje djece na bojišta.
U njegovim izjavama dominira kritika prema Republika Srpska koja, prema njegovim riječima, i dalje pokušava ostvariti ratne ciljeve putem političkih manevra. Izetbegović tvrdi da je Dejtonski sporazum donio 49% teritorije RS-u, te smatra da bi bilo opravdano da su stanovnici RS-a zadovoljeni s tim, ali da su njihovi politički lideri očigledno nezadovoljni. Po njegovim riječima, političke elite u RS-u žele ostvariti aparthejd u kojem bi Bošnjaci i Hrvati bili marginalizirani, a ta ambicija, kako tvrdi Izetbegović, ne bi naišla na podršku naroda. Dodaje da ukoliko RS povuče svoje predstavnike iz državnih institucija, postojala bi ozbiljna alternativa koja bi preuzela odgovornost u vođenju tih institucija.
Izetbegović je također istakao da bi SDS i PDP mogli popuniti prostor u državnim institucijama ako dođe do povlačenja političkih predstavnika iz RS-a. U tom slučaju, prema njegovim riječima, opozicija bi imala šansu za političku dominaciju. Izetbegović je iznio i svoje stavove o unutrašnjem stanju u RS-u, naglašavajući da narod u tom entitetu, zbog niskih plata, penzija, te općeg nezadovoljstva, sve više gubi povjerenje u vlast. Smatra da se, dok neki političari i porodice bogate, obični građani bore sa siromaštvom, što sve zajedno stvara nisku političku stabilnost.
Dodatno, komentirajući sudsku situaciju, Izetbegović je ukazao na to da u Bosni i Hercegovini postoje sudije koje su spremne donositi hrabre odluke, među kojima je i Sena Uzunović, koja će, kako vjeruje Izetbegović, imati dovoljno integriteta da donese ispravnu presudu u slučaju Milorada Dodika. Iako ne očekuje da će Dodik biti osuđen na zatvorsku kaznu, Izetbegović smatra da bi mogla biti izrečena uslovna presuda, s mogućnošću zabrane političkog djelovanja na određeni vremenski period, možda čak osam do deset godina.
Zanimljivo je da Izetbegović u ovom kontekstu komentira političku situaciju u BiH i savezništvo između HDZ-a i SNSD-a. Iako u nekim političkim krugovima postoji spekulacija o razdvajanju ovih stranaka, Izetbegović smatra da Dragan Čović, lider HDZ-a, neće odustati od trenutne koalicije jer mu ona donosi značajnu političku korist. Izetbegović smatra da je Čoviću u interesu zadržati Dodika, jer upravo Dodik svojim postupcima povećava pregovaračku poziciju HDZ-a. Također, Elmedin Konaković, koji se nalazi u političkoj opoziciji, prema riječima Izetbegovića, kontinuirano donosi pozicije HDZ-u, što je još jedan razlog zašto Čović ne želi mijenjati “dva ključna igrača” u ovoj političkoj igri.
Izetbegovićov stav prema Dodikovim postupcima u političkom životu BiH nije nimalo blag. On smatra da Dodik svojim djelovanjima ne samo da šteti političkom okruženju Republike Srpske, već i cijeloj Bosni i Hercegovini. Dodik, prema njegovim riječima, želi postići političku dominaciju kroz poticanje etničkih podjela i slabljenje državnih institucija. Izetbegović također poručuje da ako Dodik bude isključen iz političkog života, opozicija iz RS-a neće čekati pasivno, već će preuzeti odgovornost i nastaviti sa odbranom interesa Republike Srpske, bez obzira na to što misli trenutna vlast.
Zaključno, politička situacija u BiH, prema Izetbegoviću, uvelike zavisi od mogućih presuda i njihovih političkih posljedica. On smatra da bi i Dodik mogao doživjeti politički pad, ali da njegov pad neće nužno značiti i rješenje za političke tenzije u Bosni i Hercegovini. Smatra da će alternativa koja bi mogla doći nakon njegove smjene biti sposobna preuzeti odgovornost za mir i stabilnost države.