Kako riješiti palestinsko pitanje? Mirovni sporazum ili rješenje sa dvije države nisu nikada bili stvarna mogućnost za Tel Aviv. Nakon napada Hamasa na južni Izrael, stvorena je nova prilika: preseljenje više od dva miliona Palestinaca iz Pojasa Gaze. Palestina, ali bez Palestinaca.

Izraelski portal ‘ Mekomit ‘ objavio je 29. oktobra dokument koji je procurio iz izraelskog Ministarstva obavještajne službe u kojem se otkriva plan da se bombardiranjem protjera više od dva miliona ljudi iz Pojasa Gaze u Sinajsku pustinju.

Dokument izraelskog Ministarstva obavještajnih službi predlaže četiri faze ove operacije i uključuje poziv zemljama poput SAD-a da podrže ove mjere.

Dokument je datiran 13. oktobra i nosi logo Ministarstva obavještajne službe, čija je čelna osoba Gila Gamaliel, član Likuda. Na deset stranica teksta možete pročitati četiri faze koje izraelsko Ministarstvo obavještajne službe predlaže kao direktivu.

Prvi se sastoji od poziva palestinskim civilima da napuste sjever Gaze kako bi se omogućile kopnene operacije; svojevrsno prisilno premještanje milijuna ljudi. Druga faza sastoji se od niza uzastopnih kopnenih operacija od sjevera do juga Gaze. Treća faza predlaže ostavljanje otvorenih ruta preko prijeelaza Rafa, jedinog graničnog prijelaza između Egipta i Palestine, a četvrta faza predlaže uspostavu “šatorskih gradova”, odnosno izbjegličkih kampova, sjeverno od Sinaja.

Dakle, dokument izričito preporučuje prisilno raseljavanje civila iz Gaze, kao rezultat izraelske ofanzive na tu teritoriju, što predstavlja kršenje međunarodnog humanitarnog prava. To je savršeno vidljivo u načinu na koji dokument ukazuje na namjeru da se spriječi povratak onih koji su bili prisilno raseljeni: “Na Sinaju će se uspostaviti gradovi pod šatorima. Tada će se stvoriti humanitarni koridor za civilno stanovništvo Gaze, a gradovi će biti izgrađeni u preseljenom području sjevernog Sinaja.”

U tekstu se potom navodi da se “unutar Egipta mora stvoriti sterilna zona od nekoliko kilometara i stanovništvu se ne smije dopustiti povratak u svoje aktivnosti/prebivališta u blizini izraelske granice, uz stvaranje sigurnosnog perimetra”.

Podsjetimo, prije samo nekoliko dana, bivši zamjenik izraelskog ministra vanjskih poslova, Danny Ayalon, komentirao je namjeru Netanyahuove vlade da protjera milione stanovnika Gaze na Sinaj. Dokument koji je procurio također se fokusira na druge zemlje i njihove akcije u vezi s ovim planom. To je slučaj s pozivom da se “mobiliziraju zemlje svijeta”, uglavnom Sjedinjene Države, da provedu ove mjere.

U konkretnom slučaju SAD-a, predlaže se da iskoristi ovu mjeru kako bi izvršio pritisak na Egipat da prihvati stanovnike Gaze, kao i druge evropske zemlje poput Grčke ili Španije. Dakle, jasna je obveza države Izrael da osigura da druge zemlje prime prisilno raseljene.(stav.ba)

akos.ba