U posljednjim danima, situacija koja se razvija oko odnosa između Advokatske komore Republike Srpske (RS) i Advokatske komore Srbije (AKS) izazvala je veliku pažnju, a i zabrinutost u pravnim krugovima. Iz ovog konteksta, izdvaja se reakcija Advokatske komore RS, koja je danas dala snažnu podršku kolegama iz Srbije, izražavajući solidarnost u njihovoj borbi za očuvanje osnovnih demokratskih i civilizacijskih vrijednosti. Naime, RS advokati smatraju opravdanim zahtjeve AKS koji su usmjereni na zaštitu advokatske nezavisnosti i prava građana.
Advokatska komora RS navodi da su u potpunosti posvećeni očuvanju digniteta advokature, a izrazili su i želju da pomognu u ostvarivanju ciljeva svojih kolega, čak i ako to zahtijeva osobno prisustvo. Pored toga, jasno su podržali studentske proteste, ističući da ih razumiju i smatraju opravdanim jer su utemeljeni na poštovanju ljudskih prava i demokratskih principa. Ovaj korak pokazuje duboku međusobnu povezanost advokatskih komora u regiji, kao i spremnost za djelovanje u kriznim trenucima za pravnu profesiju.
Međutim, situacija nije prošla bez izazova. Izvršna vlast u Srbiji izazvala je velike polemike, posebno nakon što je šef vlade nazvao Skupštinu AKS “ruljom”. Ova izjava naišla je na oštru osudu, ne samo od strane advokatskih organizacija, već i od šire javnosti koja smatra da takvi javni iskazi ugrožavaju ugled i dostojanstvo pravne struke. Šef izvršne vlasti nije se zaustavio na riječima, nego je također najavio da će srpskoj advokaturi biti oduzeta javna ovlaštenja u oblasti upisa i brisanja članova advokatskih komora, što je dodatno izazvalo zabrinutost.
Osim toga, ministarica pravde u Srbiji postala je predmetom kritika zbog plasiranja neprovjerenih informacija o zasjedanju Skupštine AKS. Smatrali su da se na taj način pokušava diskreditirati rad i integritet same skupštine, što je neshvatljivo i nedopustivo. Ovakvi potezi, prema riječima Advokatske komore RS, mogu narušiti temelje pravne države i autonomiju advokature.
Još jedan od ključnih problema koji su istaknuti odnosi se na tolerisanje napada na studente, bilo koje vrste i sa strane bilo koje vlasti. Advokatska komora RS ističe da je svaki napad na studentske slobode i njihovo pravo na proteste necivilizacijski čin, koji zaslužuje najstrožu osudu. Nažalost, ovo nije prvi put da su studenti u Srbiji suočeni s napadima, a specifično je spomenuto da vlast ne reagira na vrijeme ili na odgovarajući način kako bi zaštitila njihove legitimne interese.
Službeni dopis dalje iznosi zabrinutost zbog činjenice da su najviši sudski i tužilački organi u Srbiji, koji bi trebali štititi ustavna prava, očigledno neaktivni i nisu ispunili svoje zakonske obaveze. Ova situacija se smatra ozbiljnim udarcem na povjerenje u pravosudni sistem. Poniženje advokature postaje sve očiglednije, jer se, prema riječima dopisa, predsjednik Advokatske komore Vojvodine naziva “vođom separatista”, što je dalji znak da sistemski problemi u Srbiji nisu nimalo zanemarivi.
Konačno, Advokatska komora RS izrazila je čvrsto stajalište protiv bilo kakvog uplitanja vlasti u autonomiju advokature. Smatraju da je samostalnost advokature ključna za očuvanje vladavine prava i da svako narušavanje tih principa vodi ka opasnim posljedicama, koje mogu ugroziti nezavisnost pravne profesije.
Zaključno, Advokatska komora RS je jasno poručila da će nastaviti sa pružanjem pune podrške svojim kolegama iz Srbije, te da će se usprotiviti svakom pokušaju političkog uplitanja u rad pravne struke. Ovaj slučaj stavlja pod lupom ne samo odnose između dvije advokatske komore, već i širi kontekst sloboda i prava u društvu, naglašavajući potrebu za stalnom odbranom demokratskih principa u svim segmentima vlasti.
S obzirom na trenutnu političku i pravnu situaciju u Srbiji, jasno je da se odvija i sukob između različitih političkih i pravnih struktura koje se ne slažu u pogledu načina vođenja države i zaštite osnovnih prava građana. U tom kontekstu, napadi na advokaturu postaju još jedan ozbiljan indikator slabljenja pravne države. Advokati kao zaštitnici ljudskih prava, sloboda i pravičnosti, suočavaju se sa sve većim izazovima jer njihova pozicija u društvu postaje predmet političkih pritisaka. S obzirom na to da je uloga advokature ključna u osiguravanju da se svi građani tretiraju jednako pred zakonom, svakako je zabrinjavajuće što se sada, čak i u najvišim strukturama vlasti, pojavljuju pozivi na delegitimizaciju advokatske profesije. Političko uplitanje u rad advokata, koje je već postalo očigledno kroz poteze i izjave političkih lidera, može imati dugoročne negativne posljedice na pravosudni sistem. Ukoliko se advokatura svede na puki instrument političkih interesa, to bi ozbiljno ugrozilo ne samo nezavisnost pravosudnih organa, već i temeljna ljudska prava koja se trebaju štititi na svakom nivou vlasti. U tom kontekstu, Advokatska komora RS ne samo da pruža moralnu i profesionalnu podršku kolegama u Srbiji, već se bori i za očuvanje samostalnosti pravne profesije uopće. Ovaj udarac na neovisnost advokature u Srbiji stvara opravdanu zabrinutost da bi se mogla otvoriti vrata za daljnje političke manipulacije u budućnosti, što bi imalo dalekosežne posljedice po pravdu, slobode građana i funkcioniranje demokratije.