Tokom obilježavanja Dana državnosti Srbije, na Petrovaradinskoj tvrđavi, došlo je do incidenta koji je izazvao mnoge reakcije među građanima i medijima. Naime, prilikom ispaljivanja počasnih plotuna, zastava Srbije je bila podignuta naopačke, što je izazvalo brojne komentare. Iako su neki ovu situaciju pripisali nesrećnom slučaju uzrokovanom vjetrom, drugi su u ovom gestu vidjeli mnogo dublju simboliku. Mnogi su se zapitali je li ovo samo rezultat amaterskog propusta ili možda snažna poruka koju je Vojska Srbije, pod komandom predsjednika Aleksandra Vučića, poslala prema vladajućem režimu.
Zastava naopačke se najčešće interpretira kao znak upozorenja, simbolički signal nevolje, a u vojnom kontekstu, takav potez može označavati ozbiljnu opasnost ili poziv na pomoć. U ovom slučaju, neki analitičari smatraju da se iza ovog čina može skrivati protest ili neslaganje s trenutnim stanjem u zemlji, jer je takav postupak zaista neuobičajen i teško ga je smatrati slučajnim. Vojni stručnjaci napominju da se uvođenjem posebnih pravila za podizanje državnih zastava, kao i za postavljanje zastava na vojnim ceremonijama, osigurava stabilnost i otpornost zastave na vjetar, pa bi uobičajeni postupak uključivao pričvršćivanje na oba kraja jarbola, čime bi se spriječilo okretanje zastave naopačke.
Iako su mnogi odmah reagirali ismijavanjem ovog incidenta, pitanje koje se postavilo u javnosti jest – je li ovo samo slučajnost ili je riječ o namjernoj poruci. Zastava naopačke, prema povijesti ratovanja i kriznih situacija, ima duboko ukorijenjeno značenje u vojnoj simbolici. Ovaj gest se često koristi kao poziv za hitnu pomoć, pogotovo u situacijama kada nije moguće koristiti druge oblike komunikacije. Takva simbolika ima jasnu poruku, ali ono što je posebno zanimljivo u ovom slučaju je činjenica da se ovakav postupak nije desio slučajno.
U razgovorima s vojnim analitičarima, spominje se nekoliko mogućih tumačenja ovog čina, među kojima su:
- SOS signal – Takav simbol može označavati poziv za pomoć, što je posebno značajno u ratnim i kriznim uvjetima.
- Protest ili neslaganje – Ovaj postupak može biti simbolički način izražavanja nezadovoljstva prema vlasti ili politici.
- Teška nacionalna kriza – Zastava okrenuta naopačke može označavati stanje izvanredne situacije ili političke krize u zemlji.
U svakom slučaju, postavlja se pitanje što je zapravo motivacija iza ovakvog čina i koja bi bila reakcija srpske vlasti ako bi se ispostavilo da je ovaj incident zaista bio usmjeren kao poruka, a ne samo nespretan incident. Kritičari vlasti mogu smatrati da je ovo znak da Vojska Srbije nije u potpunosti pod kontrolom aktualnog režima, dok će druge strane možda tvrditi da je ovo samo nepažnja i amaterizam. U oba slučaja, javnost se suočava s pitanjem što ovakvi incidenti znače za političku stabilnost zemlje i kako bi mogli utjecati na imidž vojske u očima građana.
S obzirom na to da se slični incidenti u prošlosti nisu dogodili, možemo pretpostaviti da će ovaj slučaj biti podložan daljoj istrazi i analizama. Aleksandar Vučić i njegovi najbliži suradnici sigurno će se morati suočiti s pitanjem: Je li ovo bila nesreća, ili su neki vojnici željeli poslati poruku koja može imati dublje političko značenje? Povijest takvih simbola i značaj zastave čine ovaj incident ozbiljnim pitanjem koje zaslužuje detaljniju analizu.
Ovaj incident također otvara širok prostor za razmišljanje o tome kako se politički signali šalju unutar državnih institucija i koje su granice kada je u pitanju vojna odanost vlasti. Ako se ispostavi da je riječ o namjernom simboličkom činu, može se smatrati jasnim pokazateljem da se u društvu javlja nezadovoljstvo koje se možda ne može izraziti otvoreno iz političkih razloga, ali se traži način da se kroz ovakve simboličke akte pošalje poruka.
Ovaj incident s zastavom naopačke svakako će izazvati daljnje polemike i analize, jer pruža uvid u to kako se političke poruke mogu prenositi kroz simboliku, a ne samo kroz javne izjave. Iako se na prvi pogled može činiti kao beznačajan tehnički propust, zastava u ovoj situaciji postaje snažan medij za izražavanje dubokih političkih poruka. Vojska Srbije, kao ključna institucija pod komandom Aleksandra Vučića, suočava se s pitanjem vlastite odanosti i uloge u trenutnom političkom okruženju. Ovo bi mogao biti trenutak kada se politička klima u zemlji dodatno zaoštrava, a različite interesne grupe unutar same vojske i vlasti pokušavaju jasno staviti do znanja svoje stavove prema trenutnoj vlasti. Time se otvara prostor za daljnje razmatranje simboličkog značenja vojnih gestova u političkim igrama koje se odigravaju u srpskoj javnoj sferi.